Stan wojenny w Korei Południowej
Prezydent Korei Południowej ogłosił stan wojenny. Yoon Suk-yeol uzasadniając swoją decyzję oskarżył opozycję o antypaństwową działalność i planowanie rebelii. W telewizyjnym orędziu przekonywał, że stan wojenny ma wytępić północnokoreańskie wpływy na Południu oraz “chronić konstytucyjny porządek i wolność”. Prezydent stwierdził, że administracja państwa jest paraliżowana przez zachowanie partii opozycyjnych. Niedawno opozycyjna Partia Demokratyczna przepchnęła okrojony budżet w komisji budżetowej parlamentu oraz złożyła wnioski o odsunięcie od urzędów szefa koreańskiej izby kontroli państwa i prokuratora generalnego. Lider opozycji wyraził sprzeciw i określił decyzję prezydenta niekonstytucyjną. Wezwał także swoich posłów, aby zjawili się w parlamencie. Wyraził obawę, że wojsko może spróbować ich aresztować. Opozycja wezwała także swoich zwolenników do gromadzenia się pod parlamentem. Również lider rządzącej Partii Władzy Ludowej stwierdził, że wprowadzenie stanu wojennego było błędem i zapowiedział jego zablokowanie. Plan zwołania sesji ogłosił marszałek południowokoreańskiego parlamentu. Posłowie nie zostali jednak wpuszczeni do Zgromadzenia Narodowego. Wszelka działalność polityczna w Korei Południowej zakazana. Wszystkie media, także prywatne, są poddane państwowemu nadzorowi. Dyktator stanu wojennego Park An-su poinformował, że aktywność polityczna to także działalność parlamentu, partii politycznych, samorządów i stowarzyszeń politycznych, obowiązuje także zakaz demonstracji. Oprócz tego, wszyscy lekarze, w tym stażyści, muszą wrócić do pracy w ciągu 48 godzin. Agencja Yonhap informuje, że to minister obrony podpowiedział prezydentowi wprowadzenie stanu wojennego. To pierwszy stan wojenny w Korei Południowej od 1980 roku. W związku z tymi wiadomościami osłabła koreańska waluta – won – a bank centralny już zapowiedział plan ratunkowy.
Read moreIPN zachęca do zapalenia światła dla ofiar stanu wojennego
“Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” to kampania, w którą mogą się włączyć wszyscy. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w niej osoby nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. “Zapraszamy do tego, by wspomnieć ofiary stanu wojennego i o 19.30 zapalić w oknach świece” – powiedział Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.“Na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego, tego dramatycznego wydarzenia, wprowadzonego przez juntę Wojciecha Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie pan prezydent Andrzej Duda. wspólnie z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, doktorem Karolem Nawrockim, zapalą światełko wolności”- wyjaśnił rzecznik IPN. To właśnie w tym miejscu papież Jan Paweł II wygłosił słowa “Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, po czym narodziła się Solidarność, a festiwal Solidarności przerwało właśnie wprowadzenie stanu wojennego. Jak podkreślił Rafał Leśkiewicz, trzeba pamiętać o tych wydarzeniach, o zamachu na Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność, o ofiarach i tych wszystkich, którzy walczyli o wolność, boi dzięki nim dziś żyjemy w wolnym kraju. Finał kampanii “Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” z udziałem prezydenta – o godzinie 19.30 na placu Piłsudskiego pod krzyżem papieskim. Włączyć się można również wirtualnie, zapalając świecę na stronie internetowej swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.
Read morePolska: obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
W Warszawie i innych miastach Polacy obchodzą 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i oddają cześć jego ofiarom. Podczas wizyty w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL premier Mateusz Morawiecki oddał hołd ofiarom komunizmu, w szczególności tym zamordowanym w czasie trwania stanu wojennego. Premier powiedział, że pełna odpowiedzialność za wprowadzenie stanu wojennego oraz za jego ofiary spada na ówczesny komunistyczny rząd. Przypomniał cierpienia tysięcy Polaków w tamtym okresie. “Stan wojenny to nie tylko dziesiątki tysięcy aresztowanych, internowanych, bitych, poniżanych, ale to także ponad sto osób zamordowanych w latach stanu wojennego, tych, którzy zostali określeni jako ofiary stanu wojennego, ale to także o wiele, wiele więcej ofiar, które zginęły z rąk tak zwanych nieznanych sprawców, których nigdy nie wykryto” – mówił premier. Mateusz Morawiecki dodał, że stan wojenny przyczynił się także do masowej emigracji Polaków. Z Polski wyjechało wtedy ponad milion osób, a kraj stracił szansę na rozwój gospodarczy. Szef rządu mówił też, że pokolenie “Solidarności” walczyło o to, aby Polska mogła być wolna i niepodległa. Mateusz Morawiecki podkreślał tam, że prawdziwym zwycięstwem “Solidarności” jest realizacja ideałów tego ruchu. “To taka kontynuacja władzy politycznej, która będzie uwzględniała tamte solidarnościowe postulaty. Wierzę, że po grudzie i nie bez potknięć idziemy tą drogą. Idziemy droga Solidarności. Nasza polityka społeczna ma wypełniać ideały Solidarności. Jest ona bezpośrednią spuścizną tamtego bardzo ważnego czasu” – mówił premier.Sejm potępił osoby odpowiedzialne za wprowadzenie stanu wojennego oraz oddał hołd jego ofiarom. Odbyło się to przez aklamację. Treść stanowiska Sejmu odczytała marszałek Elżbieta Witek. “Dziś mija 41 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo potępia wszystkich tych, którzy odpowiadają za jego wprowadzenie i tych, którzy służyli komunistycznemu reżimowi, zbrodni i kłamstwu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim ofiarom stanu wojennego walczącym o wolność i solidarność”. Pamięć ofiar uczczono minutą ciszy. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki wręczył Krzyże Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji niepodległościowej. Odznaczenie otrzymała między innymi Hanna Melak, żona Andrzeja Melaka, która ukrywała opozycjonistów poszukiwanych listami gończymi. “Ukrywali się przez kilka nocy, szli gdzieś indziej, później wracali. To był okropne czas, bracia męża…
Read morePrezes IPN o kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Jak mówi prezes IPN Karol Nawrocki zapalone w oknach o 19.30 świece – to szczególny wyraz solidarności z ofiarami stanu wojennego. „Jest to gest, który po raz pierwszy został wykonany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych – Ronalda Regana i wielkiego papieża Polaka Jana Pawła II, dziś to piękna tradycja, gest pamięci i solidarności z tymi, którzy odeszli, a którzy walczyli abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce” – zaznaczył Karol Nawrocki. Finał tegorocznej kampanii z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wirtualną świecę można również zapalić na stronie SwiatloWolnosci.ipn.gov.pl Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Read moreChicago: akcja “Światło Wolności” – 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Konsulat RP w Chicago zaprasza do włączenia się w akcję ŚWIATŁO WOLNOŚCI. O szczegółach mówi Małgorzata Bąk-Guzik, konsul generalna RP w Chicago. Świecę – w akcie dużej odwagi cywilnej – zapalano w oknach wielu polskich domach oraz za granicą na znak solidarności z Polakami. Akcja skierowana jest do Polonii w całych Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko. Przypominamy, w geście pamięci o wydarzeniach z 1981 roku, zapalmy świece w oknach swoich domów w poniedziałek 13 grudnia o godzinie 19:30. Konsulat również zachęca do przesyłania zdjęć z akcji. Zostaną one udostępnione na profilu facebookowym konsulatu.
Read more




