Salwador walczy z gangami i transferuje tysiące osób do nowego więzienia mieszczącego docelowo 40 tys. skazanych

Salwador rozpoczął transfer tysięcy osób, które są podejrzane o członkostwo w gangach, do nowo otwartego mega więzienia o nazwie CECOT (Centro de Confinamiento del Terrorismo). Placówka ta ma być największym zakładem penitencjarnym obu Ameryk, mieszczącym docelowo ponad 40 tysięcy osób. W miniony piątek przetransportowano tam 2 tysiące więźniów. Hoy en la madrugada, en un solo operativo, trasladamos a los primeros 2,000 pandilleros al Centro de Confinamiento del Terrorismo (CECOT). Esta será su nueva casa, donde vivirán por décadas, mezclados, sin poder hacerle más daño a la población. Seguimos…#GuerraContraPandillas pic.twitter.com/9VvsUBvoHC — Nayib Bukele (@nayibbukele) February 24, 2023 Placówka znajduje się około 74 kilometrów od stolicy kraju San Salvador i składa się z ośmiu budynków. Każdy z nich ma 32 cele o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, tak aby można było pomieścić ponad 100 więźniów. Każda z cel ma tylko dwie umywalki i dwie toalety. Samozwańcza wojna prezydenta kraju Nayaba Bukelego z gangami jest popularna wśród Salwadorczyków, a minister bezpieczeństwa kraju powiedział, że będzie ona kontynuowana do czasu schwytania wszystkich przestępców.

Read more

Salwador: od pięciu miesięcy trwa wojna z gangami, aresztowano około 50 tys. osób

W Salwadorze trwa wojna z gangami, ogłoszona pięć miesięcy temu przez prezydenta Nayiba Bukele. W kraju dochodzi do masowych aresztowań. Działania rządu, który dokonuje zatrzymań bez przedstawienia nakazu, potępiają organizacje pozarządowe, między innymi Amnesty International i Human Rights Watch, które uznały, że to naruszenie praw człowieka. Policja Salwadoru aresztowała dotychczas około 50 tysięcy osób. Skonfiskowano również 1,283 sztuki broni palnej i ponad milion dolarów. Aby poradzić sobie ze wzrostem ilości więźniów, prezydent Bukele zarządził budowę gigantycznego więzienia na 40 tysięcy miejsc.  Na początku roku przez Salwador przetoczyła się fala zabójstw, w której zginęło 87 osób. Tłem morderstw były porachunki lokalnych gangów. Po tych wydarzeniach, pod koniec marca, władze wprowadziły w Salwadorze stan wyjątkowy, który z miesiąca na miesiąc był potem przedłużany. 

Read more