Prezydent Andrzej Duda w Rydze: wspólny rozwój to priorytet Trójmorza
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wspólny, skoordynowany rozwój infrastruktury drogowej i energetycznej oraz cyberbezpieczeństwa jest priorytetem Trójmorza. Mówił o tym w Rydze podczas szczytu państw inicjatywy. Andrzej Duda podkreślił, że współpraca w ramach Trójmorza – od swojego początku w 2015 roku – zmierza ku unowocześnieniu państw uczestniczących. Celem jest szybsze realizowanie europejskiej spójności i doganianie krajów zachodu kontynentu.W kontekście wojny na Ukrainie prezydent podkreślił, że obecnie najistotniejszą kwestią jest zintensyfikowanie połączeń infrastrukturalnych pomiędzy krajami Trójmorza. Zaznaczył, że ważne są połączenia energetyczne. “Połączenia gazowe, interkonektory, połączenia energii elektrycznej, synchronizacja w tym zakresie – to są działania priorytetowe, które musimy realizować” – wymienił prezydent. Andrzej Duda dodał, że wdrażane będą także połączenia komunikacyjne – drogowe i kolejowe. Podkreślił, że nowe rozwiązania będą istotne także w zakresie transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Ukrainę. “To jest dzisiejsza rzeczywistość krajów Trójmorza” – zaznaczył prezydent. Jednym z głównych tematów szczytu Trójmorza w Rydze jest wspólne bezpieczeństwo, w tym energetyczne. Rozmawiano też o Ukrainie, z którą zdecydowano się zacieśnić współpracę.
Read more
