Polska: obowiązek stosowania elektronicznych recept
Prawie co trzecia recepta w Polsce wystawiana jest w postaci elektronicznej. W sumie wystawiono 33 miliony e-recept – mówił na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Z elektronicznej formy przepisywania leków korzysta prawie 40 tysięcy lekarzy. 8 stycznia wchodzi w życie obowiązek stosowania e-recept. Jak podkreśla wiceminister Cieszyński trwają szkolenia lekarzy. Każdego miesiąca kilka tysięcy lekarzy jest szkolonych z tego, jak wystawiać e-recepty i liczba medyków, którzy korzystają z tego rozwiązania dynamicznie rośnie “Cel, który sobie postawiliśmy, czyli wdrożenie elektronicznych recept od 8. stycznia przyszłego roku należy uznać za realny” – dodał wiceminister. Janusz Cieszyński zapewniał, że pacjenci nie powinni się obawiać tego, że ich ich lekarz nie wystawia e-recept. “Mogę uspokoić wszystkich pacjentów, że nikt po wdrożeniu elektronicznych recept nie zostanie odprawiony z kwitkiem, czy to ze względu na brak gotowości po stronie podmiotu leczniczego, czy to ze względu na jakąkolwiek ewentualną awarię. Zawsze będzie możliwość wystawienia recepty papierowej” – zapewnił. Według danych ministerstwa wczoraj wystawiono 860 tysięcy e-recept, większość w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Co trzecia e-recepta jest realizowana w ciągu pół godziny od wystawienia. Recepty otrzymują osoby w każdym wieku. Druga najstarsza osoba w Polsce, w wieku 111 lat, też skorzystała z e-recepty, natomiast najmłodszy pacjent miał 10 dni. Wiceminister Cieszyński dodał, że sprawdza się system wsparcia finansowego dla POZ za wystawianie e-recept. Lekarze mogą skorzystać z dotacji na sprzęt, oprogramowanie oraz szkolenia dla pracowników medycznych.
Read morePolska: wi-fi we wszystkich pociągach Pendolino
We wszystkich pociągach Pendolino pasażerowie mogą korzystać z internetu. Poinformował o tym zarząd spółki PKP Intercity. Członek zarządu PKP Intercity Artur Resmer podkreśla, że zasady korzystania z wi-fi zostały maksymalnie uproszczone. Korzystanie z internetu przez 15 minut wymaga jedynie zaakceptowania regulaminu, a nieograniczony dostęp do wi-fi jest możliwy po podaniu adresu swojej poczty internetowej. Artur Resmer wyjaśnia, że zainstalowany w pociągach system automatycznie wybiera najsilniejszy w danym momencie sygnał, spośród sygnałów oferowanych przez trzech największych operatorów telefonii komórkowej. Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk poinformował, że spółka udostępnia też graficzną prezentację pociągu i możliwość wyboru miejsca podczas kupowania biletu. Możliwość wyboru miejsca na mapie pociągu dotyczy pociągów Pendolino, Flirt3 oraz Pesa DART. Rozwiązanie wprowadzono dla połączeń realizowanych od 15 grudnia. (IAR), Facebook: PKP Intercity
Read more

