Chicago: do United Center bez testu i dowodu szczepień, zniesienie restrykcji

Właściciele hali United Center znoszą ograniczenia sanitarne wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Od tego tygodnia, osoby, które będą uczestniczyły w wydarzeniach sportowo-kulturalnych, odbywających się na tym obiekcie, nie będą musiały przedstawiać dowodu szczepienia lub negatywnego testu na koronawirusa. Noszenie maseczek ochronnych na twarze nie jest obowiązkowe, ale rekomendowane. Nowe rozporządzenie sanitarne wchodzi w życie natychmiast.

Read more

Tenis – WTA w Indian Wells – Triumf Igi Świątek!

Iga Świątek wygrała z Greczynką Marią Sakkari 6:4, 6:1 w finale prestiżowego tenisowego turnieju w amerykańskim Indian Wells! Polka dzięki temu zwycięstwu zostanie nową wiceliderką rankingu WTA. 20-letnia Świątek wygrała po raz piąty w karierze turniej rangi WTA. Do tej pory triumfowała w wielkoszlemowym French Open w Paryżu, a także w Adelajdzie, Rzymie i Dosze. 

Read more

Za nami koncert “Razem dla Ukrainy” (FOTO)

W niedzielę w Copernicus Center odbył się koncert “Razem dla Ukrainy”. Polonia, a także Amerykanie i społeczność ukraińska licznie przybyła, by okazać swoje wsparcie dla narodu walczącego o wolność. Wspólnie zebraliśmy ponad 35 tysięcy dolarów. Wystąpiły znane polonijne zespoły taneczne, warsztaty teatralne i taneczne, akademia muzyki, chóry oraz cala plejada polonijnych artystów oraz gościnnie – dziecięcy chór ukraiński. – Jesteśmy tutaj wszyscy razem, aby wspomóc naszego sąsiada, nasze siostry, naszych braci. Jest mi niezmiernie miło, że tak licznie zgromadzona Polonia przybyła do Copernicus Center, aby wesprzeć naszych sąsiadów, którzy zostali zaatakowani w sposób bezprecedensowy i barbarzyński. Jestem niesamowicie dumna z Polonii, że  potrafiła tak bardzo się zjednoczyć i otworzyć swoje serca. Jesteście, Państwo, wrażliwi na cierpienie innych. To wielka lekcja humanizmu, wielka lekcja człowieczeństwa – mówiła podczas otwarcia koncertu Agata Grochowska, konsul RP w Chicago ds. Polonijnych.  Koncert odbył się pod patronatem Konsulatu RP w Chicago, a głównym sponsorem był Golf Mill Ford i Golf Mill Chevy. Galeria w całości na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ Organizatorami koncertu byli: Copernicus Center, Warsztaty Teatralne Little Stars Agaty Paleczny oraz Polskie Radio 1030 Chicago.   Wydarzenie oficjalnie zakończy sie w piatek na antenie Polskiego Radia 1030 Chicago, gdzie od 1 do 3 pm odbędzie się licytacja koszulki Roberta Lewandowskiego z Euro 2020 z autografami całej reprezenacji Polski.

Read more

W tym miesiącu zmiana czasu w USA i w Polsce

W tym miesiącu czeka nas zarówno równonoc wiosenna, jak i zmiana czasu z zimowego na letni. Pierwsza zmiana czasu już w ten weekend. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki w Chicago z godziny 2 am na godzinę 3 am. A to oznacza, że “stracimy” jedną godzinę. W Polsce zmiana czasu odbędzie się 2 tygodnie później, w niedzielę 27 marca (2->3 am), więc przez 2 tygodnie nasza różnica czasu wyniesie 6 godzin, a nie 7 jak do tej pory. Zmiana czasu zakłada optymalne wykorzystanie światła słonecznego, dlatego właśnie wiosną, gdy słońce wstaje wcześniej, zmieniamy czas o godzinę, przestawiając zegarki do przodu. W okresie jesienno-zimowym dni są coraz krótsze, a słońce wstaje później i szybciej zapada zmrok – wtedy cofamy zegarki o godzinę.

Read more

Zapraszamy na koncert “Razem dla Ukrainy”

Polskie Radio 1030 i Telewizja Polvision, wspólnie z partnerami, zapraszają do wzięcia udziału w koncercie “Razem dla Ukrainy”. Odbędzie się on w niedzielę, 13 marca o godzinie 5 po południu. Wystąpią znani i lubiani lokalni artyści a całkowity dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc walczącej Ukrainie Bilety do kupienia na stronie: https://copernicuscenter.org/razem-dla-ukrainy/

Read more

Pomoc dla Ukrainy

Polski rząd uruchomił mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej: https://pomagamukrainie.gov.pl Lokalnie – Chicago: OGÓLNE: Na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl wszelkie oficjalne międzynarodowe akcje pomocy, strony organizacji, zrzutki. Poniżej kilka z nich: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/ https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy https://caritas.pl/ukraina/ https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi

Read more

REKORDOWY RADIOTON DLA DARU SERCA!

REKORDOWY RADIOTON DLA DARU SERCA! Polonia podarowała Fundacji ponad 341 tysięcy dolarów w walentynkowy weeekend! To już po raz 25. w walentynkowy weekend na falach  Polskiego Radia 1030 Chicago Polonia popłynął w eter hymn Fundacji Dar Serca „Podajmy sobie pomocne dłonie”.  To znak, że rozpoczyna się kolejny radioton na rzecz podopiecznych Fundacji. Polskie Radio 1030 Chicago organizuje go już od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Podczas tegorocznej akcji Fundacja Dar zebrała ponad 341 tysięcy dolarów! Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc chorym dzieciom z Polski, dla których leczenie w Stanach Zjednoczonych jest jedyną szansą na poprawę zdrowia. Tegoroczny Radioton odbył się 12 i 13 lutego. Polskie Radio 1030 Chicago oddało antenę do dyspozycji Fundacji Dar Serca i przez dwa dni rozgłośnia zamiast audycji prowadziła wielogodzinną zbiórkę funduszy na działalność Fundacji. – Suma przeszła nasze najśmielsze oczekiwania!  Brak mi słów by wyrazić wdzięcznosć wszystkim ofiarodawcom, bo ten fantastyczny rezulatat finansowy znaczy, że możemy pomagac dzieciom, dla których przyjazd na leczenie do USA to ostatnia, a często jedyna szansa – mówi Izabela Rybak, założycielka Fundacji Dar Serca. Dwa dni zbiórki to praca wielu wolontariuszy, tysiące odebranych telefonów, aukcje cennych przedmiotów na antenie i chwytające za serce rozmowy z darczyńcami.  W tym roku anonimowy darczyńca zaofiarował, że jeśli Fundacja zbierze  w ciągu wyznaczonych dwóch godzin sumę co najmniej $25,000 to on z własnej kieszeni dołoży drugie tyle. – To było pospolite ruszenie, setki osób dzwoniących żeby dołożyć coś jeszcze, żeby akcja się udała a Fundacja otrzymała te dodatkowe obiecane pieniądze. Wszystkich nas za serce złapała mała Zuzia, która choć sama nieuleczalnie chora, oddała połowę zawartości swojej skarbonki aby dać przykład innym i pokazać, że każdy z nas ma coś czym może się podzielić  – dodaje Izabela Rybak. W okresie pandemii Radioton jest jedyną formą gromadzenia środków na działalność Fundacji. W związku z restrykcjami epidemiologicznymi, w ciągu ostatnich dwóch lat Dar Serca nie mógł przeprowadzić żadnego ze swoich dorocznych, dużych wydarzeń dzięki którym gromadził środki – takich, jak rejs po jeziorze Michigan, doroczny bal czy Pierogi Fest.   – Mamy nadzieję, że w tym roku to się…

Read more

Illinois: gubernator przedstawi plan stopniowego znoszenia restrykcji

J.B. Pritzker ma przedstawić w środę plan stopniowego znoszenia restrykcji sanitarnych w naszym stanie. Zapowiedź gubernatora Illinois zbiega się w czasie z decyzjami jego partyjnych kolegów w innych stanach USA, którzy w najbliższych tygodniach chcą usunięcia przepisu mówiącego o obowiązkowym noszeniu masek w przestrzeni publicznej. J.B. Pritzker ma zaproponować podobne rozwiązanie, uzależniając zniesienie tego zarządzenia od zmniejszającej się liczby hospitalizacji pacjentów chorych na COVID-19. Obecna średnia dobowa liczba osób przebywających w szpitalach w Illinois w związku z zakażeniem na koronawirusa wynosi 3,025. Zalecenia stanowego Departamentu Zdrowia publicznego mówią, że średnia ta nie powinna przekraczać 760 chorych na COVID-19. Średnia dobowa liczba osób, u których wykryto koronawirusa wynosi obecnie w Illinois 6,815, kiedy jeszcze w połowie stycznia było to 32,5 tysiąca. Od początku wybuchu pandemii, w naszym stanie na COVID-19 zmarło 31,570 osób. W poniedziałek demokratyczni gubernatorzy stanu Connecticut, Delaware, New Jersey i Oregon ogłosili plany zniesienia wymagań dotyczących noszenia masek w szkołach w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. W Kalifornii gubernator, Demokrata Gavin Newsom ogłosił, że maski nie będą już wymagane dla w pełni zaszczepionych osób od 16 lutego, chociaż zasada pozostanie w mocy w szkołach, szpitalach i niektórych innych miejscach. Zniesienie obowiązku noszenia masek będzie stało w sprzeczności z zaleceniami Centrów ds Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), które nadal wymagają noszenie masek, szczególnie w szkołach, bez względu na status zaszczepienia osób.

Read more

Illinois: ostrzeżenie przed potężną śnieżycą, żołnierze Gwardii Narodowej w gotowości

W związku ze zbliżającą się w kierunku Illinois potężną śnieżycą gubernator JB Pritzker już wydał oświadczenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego aktywując żołnierzy Gwardii Narodowej. Około 130 gwardzistów zostało postawionych w stan gotowości do walki z ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Zgoda na ogłoszenie katastrofy ze skutkiem natychmiastowym ma wesprzeć lokalne władze.  Departament Transportu stanu Illinois rozmieści ponad 1800 ciężarówek i specjalny sprzęt do odśnieżania dróg. Potężna burza śnieżna ma dotrzeć do Illinois we wtorek wieczorem i może spowodować „wyjątkowo niebezpieczne” i „zagrażające życiu” warunki podróży w całym stanie. Synoptycy ostrzagają, aby wyruszając w drogę zabrać ze  sobą potrzebne do przeżycia rzeczy na wypadek gdyby doszlo do utkniecia na drodze z powodu gwałtownych opadow śniegu. 

Read more

Już jest! Złote Serduszko #1 Chicagowskiego Sztabu WOŚP!

To już w tę niedzielę, 30 stycznia, od 1 do 3 po południu na antenie Polskiego Radia 1030 Chicago rusza licytacja Złotego Serduszka #1 Chicagowskiego Sztabu! Licytacja Złotego Serduszka #1 na naszej antenie to już tradycja – razem z Wami wspieramy w ten sposób Chicagowski Finał WOŚP już od 2015 roku. Przez te lata hojność naszych słuchaczy zaskakuje nas co roku – razem zebraliśmy już ponad 57 tysięcy dolarów dla Chicagowskiego Sztabu WOŚP! Fundatorem a zarazem wykonawcą Złotego Serduszka #1, certyfikowanego przez WOŚP jest jubiler Tadeusz Małkowski, właściciel Atlantis Jewelry. Tegoroczne, jubileuszowe Serduszko #1 na 30. Chicagowski Finał WOŚP wykonane jest z 14-karatowego żółtego złota, z onyksami i diamentami w zawieszce. Drugiego takiego nie ma na świecie!  Bardzo wierzymy, że i w tym roku gorące serca naszych słuchaczy wkroczą do akcji i dołożą się do skarbonki Chicagowskiego Sztabu WOŚP. Bądźcie z nami – już w tę niedzielę, 30 stycznia od 1 do 3 po południu! Już teraz zapiszcie numer na antenę: 847-593-1030 Słuchajcie nas na 1030 i 1300 AM, 104.7 i 107.1 FM, na stronie polskieradio.com oraz przez aplikacje mobilne (Apple Store czy Google play) a także inteligentne głośniki (alexa, google) – wystarczy powiedzieć: ‘alexa/google play ten thirty polskie radio’. 30. Chicagowski Finał WOŚP już w niedzielę, 30 stycznia w Kings Hall w Lombard od 12 w południe. Więcej informacji na wospchicago.com

Read more