Brazylia: tysiące osób żegnały Pelego
Tysiące osób żegnały najwybitniejszego piłkarza świata. W Brazylii pochowano zmarłego pod koniec grudnia Pelego, ikonę futbolu.Tysiące osób przyjechały na stadion w miejscowości Santos, gdzie trumna z ciałem Pelego była wystawiona na widok publiczny. „Ciągle chyba sobie tego nie uświadomiłem, co się stało. Nasz król był przez wiele dni w szpitalu, a i tak nie przygotowałem się do tego pożegnania. Bo żegnamy geniusza, legendę Brazylii“ – mówił reprezentant kraju Marcelo. Okryta brazylijską flagą trumna z ciałem piłkarza została potem przewieziona wozem strażackim w żałobnym kondukcie przez miasto na prywatną ceremonię pogrzebową. Na trasie przejazdu stali Brazylijczycy, którzy klaskali, dziękując Pelemu za jego dokonania. Procesja przejechała m.in. przed domem w którym wciąż mieszka 100-letnia matka Pelego. W uroczystościach wziął też udział nowy prezydent Brazylii Lula Inacio da Silva. Władze miasta szacują, że w sumie w uroczystościach uczestniczyło 230 tysięcy osób. Brazylijczyk Pele trzykrotnie zdobywał mistrzostwo świata. Przez ponad rok leczył się na raka. Zmarł 29 grudnia w wieku 82 lat. Po jego śmierci w Brazylii ogłoszono trzydniową żałobę narodową.
Read moreBrazylia: ogłoszono trzydniową żałobę narodową po śmierci Pelego
W Brazylii ogłoszono trzydniową żałobę narodową po śmierci Pelego – legendarnego brazylijskiego piłkarza, trzykrotnego mistrza świata. Z Canarinhos Pele triumfował w 1958, 1962 i 1970 roku. Uważany był za jednego z najlepszych zawodników w historii tej dyscypliny. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek w mieście Santos. Pele debiutował w klubie Santos FC jako nastolatek i grał w jego barwach przez 18 lat. W poniedziałek na stadionie Santos FC odbędzie się 24-godzinne czuwanie przy trumnie piłkarza. Następnego dnia trumna zostanie przeniesiona ulicami miasta. Pochód zakończy się na cmentarzu Memorial Necropole Ecumenica, gdzie Pele zostanie pochowany podczas prywatnej ceremonii. Pele, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Edson Arantes do Nascimento, w październiku skończył 82 lata. Od blisko miesiąca przebywał w szpitalu Alberta Einsteina w Sao Paulo. Przez ostatnie lata sportowiec toczył walkę z nowotworem jelita. Pele grał dla Santosu w latach 1956-74. Wystąpił w 636 spotkaniach klubu i strzelił w nich 618 goli. Następnie do 1977 roku grał dla New York Cosmos. W reprezentacji Brazylii występował w latach 1957-1971. W 92 spotkaniach strzelił 77 bramek. W latach 1995-1998 był też ministrem sportu Brazylii.
Read more

