USA: Sąd Najwyższy po stronie wiernych
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, głosami 5-4, zakazał władzom stanu Nowy Jork ograniczania mieszkańcom miasta dostępu do kościołów czy synagog. Trzej liberalni sędziowie sądu i prezes sądu John Roberts byli za utrzymaniem istniejących przepisów. Decydujący głos w sprawie miała nowa członkini tego gremium Amy Coney Barrett, która opowiedziała się za zniesiem ograniczania dostępu do świątyń. Gubernator Nowego Jorku demokrata Andrew Cuomo, powiedział, że orzeczenie „lepiej ilustruje Sąd Najwyższy niż cokolwiek innego” i „nie ma żadnego praktycznego znaczenia”, biorąc pod uwagę, że ograniczenia zostały już usunięte. Decyzja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych jest zwycięstwem Kościoła rzymskokatolickiego i ortodoksyjnych synagog żydowskich, które złożyły pozew o zakwestionowanie ograniczeń ogłoszonych przez Andrew Cuomo 6 października. Avi Schick, prawnik Agudath Israel of America, napisał w e-mailu: „To historyczne zwycięstwo. Ta przełomowa decyzja zapewni, że praktyki religijne i instytucje religijne będą chronione przed rządowymi edyktami, które nie traktują religii z szacunkiem wymaganym przez Konstytucję ”.
Read moreNowy Jork: kryzys na rynku wynajmu mieszkań
Coraz więcej nowojorczyków opuszcza miasto i maleje liczba chętnych na wynajmowanie mieszkań. Ceny wynajmu mieszkań spadły o ponad 30 procent.
Read moreUSA: do Nowego Jorku dotarła świąteczna choinka
W Nowym Jorku jest już świąteczna choinka. Przywiezienie choinki symbolicznie, nieoficjalnie rozpoczyna sezon świąteczny.
Read morePolska: wracają regularne loty z Chicago, nowe rozporządzenie
Od dzisiaj zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Na liście znalazło się dziesięć krajów, między innymi Jordania, Armenia, Gruzja, Czarnogóra i Macedonia. Zakaz obejmuje także Stany Zjednoczone, ale z dwoma wyjątkami: regularne loty będą możliwe na lotniska w stanach Illinois oraz Nowy Jork. Oznacza to możliwość przywrócenia regularnych połączeń pasażerskich do portów lotniczych w Nowym Jorku oraz w Chicago. Polskie Linie Lotnicze LOT latają już do tych dwóch miast w USA, ale do dziś loty te miały status czarterowych. Od dziś polski przewoźnik zdejmie specjalny status tych lotów. Zakaz nie będzie obowiązywał w przypadku lotów wyczarterowanych wcześniej przez biura podróży, a także tych, które odbywają się na zlecenie rządu. Zakazem nie zostaną objęte także te lotniska, które zagwarantują, że na pokład samolotów będą wpuszczani jedynie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Rozporządzenie będzie obowiązywało do 24 listopada.
Read moreUSA: linie American Airlines zawieszają ponad 105 tysięcy lotów
Linie lotnicze American Airlines zawieszają ponad 105 tysięcy lotów.
Read moreUSA: Nowojorskie teatry zamknięte do jesieni 2021
Z powodu pandemii Metropolitan Opera, nowojorska Filharmonia, Carnegie Hall i wszystkie broadwayowskie teatry zawiesiły działalność do jesieni przyszłego roku.
Read moreUSA: szkoły w Brooklynie i Queens zostaną zamknięte
Gubernator amerykańskiego stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, polecił zamknięcie szkół w miejscach, w których notuje się najwięcej zakażeń koronawirusem. Dotyczy to także nowojorskich dzielnic Brooklyn i Queens. Szkoły zostaną zamknięte jutro. “Nie zalecę ani nie pozwolę żadnej nowojorskiej rodzinie, aby posłała swoje dzieci do szkoły, do której nie chciałbym posłać swoich dzieci” – oświadczył gubernator Cuomo. Burmistrz Nowego Jorku zapowiedział, że od środy będą zamykone szkoły w jedenastu dzielnicach, w których liczba nowych przypadków koronawirusa wzrastała o trzy procent dziennie przez ostatni tydzień. Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym koronawirusem państwem świata. Od początku epidemii zachorowało tam 7 milionów 400 tysięcy ludzi, a prawie 210 tysięcy zmarło.
Read morePrezydent Andrzej Duda wystąpi na forum ONZ
Prezydent Andrzej Duda będzie jednym z kilkunastu przywódców, którzy wystąpią dzisiaj na dorocznym szczycie ONZ. Z powodu pandemii koronawirusa światowi liderzy nie przyjechali w tym roku do siedziby Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Ich przemówienia zostały wcześniej nagrane w krajach ojczystych i są odtwarzane na sali obrad. Sam Andrzej Duda od wczoraj jest z wizytą we Włoszech. Wystąpienie polskiego prezydenta zostało zaplanowane na popołudniową sesję w Nowym Jorku. Dyplomaci zapowiadają, że Andrzej Duda będzie mówić o głównych wyzwaniach polityki międzynarodowej. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiada, że przemówienie będzie poświęcone międzynarodowej solidarności. “Zdaniem pana prezydenta kluczem do rozwiązania problemów współczesnego świata, i tych wynikających z pandemii i jej następstw gospodarczo-społecznych i zdrowotnych, i tych wynikających z relacji pomiędzy państwami – wszędzie tam kluczem do rozwiązania jest pojęcie solidarności, czyli współodpowiedzialności i współdziałania i rozumienia nawzajem swoich potrzeb, ale także poszukiwania spójności” – mówi Krzysztof Szczerski. W swoim wystąpieniu Andrzej Duda ma też upomnieć się o poszanowanie praw człowieka na Białorusi.Za tydzień polski prezydent ma też wygłosić przemówienie na spotkaniu w ONZ poświęconemu bioróżnorodności. Jest to jedna z imprez towarzyszących Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych. Również w tym przypadku na sali obrad zostaną odtworzone nagrane wcześniej przemówienia polityków.
Read moreByły burmistrz Nowego Jorku przeznaczy co najmniej 100 milionów na kampanię Joe Bidena
Były burmistrz Nowego Jorku przeznaczy co najmniej 100 milionów dolarów na kampanię Joe Bidena, aby pomóc demokratom zdobyć Florydę. Michael Bloomberg jest byłym rywalem Bidena w walce o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich, ale po słabych wynikach w prawyborach szybko poparł byłego wiceprezydenta. Nowe wydatki Bloomberga mają na celu pobudzenie Bidena przed rozpoczęciem wczesnego głosowania na Florydzie, które rozpocznie się 24 września.
Read moreNATO oddało hołd ofiarom 11 września
NATO oddało hołd ofiarom ataków terrorystycznym z 11 września w 2001 roku. W zamachach na nowojorskie Centrum Światowego Handlu i Pentagon zginęło prawie 3 tysiące osób. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i ambasador USA przy Sojuszu Kay Bailey Hutchison złożyli wieniec pod pomnikiem przed kwaterą główną w Brukseli przedstawiającym fragment jednej ze zniszczonych wież WTC. W ceremonii uczestniczyli ambasadorowie państw członkowskich, dyplomaci i wojskowi. All flags at NATO HQ fly at half-staff to honour the victims of the #September11th attacks and the sacrifice of service members since. Link symbol https://t.co/5GsLTrP1G3#WeAreNATO pic.twitter.com/ocOLnU3jiW — NATO (@NATO) September 11, 2020 Minutą ciszy upamiętnili uczestnicy ceremonii ofiary zamachów terrorystycznych. Flagi państw członkowskich NATO zostały opuszczone do połowy masztu przed kwaterą główną Sojuszu w Brukseli, przed siedzibą Sojuszniczego Dowództwa do spraw Operacji w Mons, oraz Sojuszniczego Dowództwa do spraw Transformacji w Norfolk. “19 lat temu seria przerażających ataków zmieniła wszystko, zmieniła amerykański naród i Sojusz Północnoatlantycki” – powiedziała ambasador USA przy NATO. Today we remember #September11 @NATO. We stand with the US in fighting terrorism, as we did when we went into #Afghanistan. The sacrifices of our troops & of the Afghan people have not been in vain. Tomorrow peace negotiations start, an historic opportunity which all must seize. pic.twitter.com/Fm13dJScF4 — Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) September 11, 2020 W reakcji na zamachy Sojusz po raz pierwszy w historii uruchomił artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego dotyczący kolektywnej obrony. “Ataki zostały przeprowadzone na amerykańskiej ziemi, ale uderzyły w nas wszystkich” – mówił szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Przypomniał, że NATO wysłało do Afganistanu swoje wojska, by zapewnić, że już nigdy ten kraj nie będzie służył terrorystom. Podkreślił, że Europa i Ameryka Północna potrzebują się wzajemnie, by skuteczniej walczyć z terroryzmem i zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom.
Read more









