Polska: NFZ podpisał pierwsze umowy z aptekami dotyczące tabletki dzień po
Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał pierwsze umowy z aptekami na świadczenie usługi farmaceutycznej, dotyczącej wydania antykoncepcji awaryjnej, tak zwanej tabletki “dzień po”. Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński poinformował, że według danych sprzed południa, do oddziałów wojewódzkich wpłynęło 257 wniosków dotyczących świadczenia takiej usługi, a podpisano 55 umów. Najwięcej wniosków pochodzi z województwa wielkopolskiego i śląskiego. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął nabór wniosków 2 maja. Dotyczy to aptek, które wezmą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej i będą wystawiać kobietom recepty na takie pigułki. Według Naczelnej Rady Aptekarskiej, wystawienie recepty na antykoncepcję awaryjną dla nastolatek w wieku 15-18 lat jest świadczeniem zdrowotnym i wymaga zgody opiekuna prawnego.
Read morePolska: NFZ uruchamia 6,5 mld złotych na podniesienie wynagrodzeń w placówkach medycznych
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia sześć i pół miliarda złotych na podniesienie wynagrodzeń w placówkach medycznych. To w związku z realizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Minimalne wynagrodzenie w placówkach ochrony zdrowia musi zostać podniesione jeszcze w tym miesiącu. Wejście w życie wskazanej ustawy oznacza konieczność podniesienia przez każdego kierującego placówką medyczną wynagrodzenia swoich pracowników do poziomu przewidzianego aktem prawnym. Zgodnie z artykułem piątym ustawy wzrost minimalnego wynagrodzenia dotyczy również pracowników pozamedycznych, zatrudnionych w danym podmiocie medycznym. Obok wskazanej kwoty 6,5 miliarda złotych na podniesienie minimalnego wynagrodzenia, do placówek medycznych trafi dodatkowo 2,5 miliarda złotych na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem placówek ochrony zdrowia. Wydatkowanie tej kwoty jest zależne od indywidualnej decyzji kierownictwa każdego z podmiotów medycznych.
Read more

