Rząd USA zatwierdził unowocześnienie polskich F-16

Amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwy kontrakt na unowocześnienie polskich myśliwców F-16. Szacunkowa wartość umowy opiewa na kwotę 7 miliardów 300 milionów dolarów.  Polski rząd złożył wniosek o unowocześnienie architektury bojowej myśliwców F-16 do wersji Viper, która oferuje zaawansowaną awionikę do myśliwca wielozadaniowego czwartej generacji. Modernizacja F-16 Viper zapewnia zaawansowane zdolności bojowe, które można dostosować do wymagań obrony narodowej.  W ramach potencjalnej umowy Amerykanie zapewnią akcesoria lotnicze; części zamienne, materiały eksploatacyjne, naprawy i wsparcie inżynieryjno-techniczne.  “Proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest filarem stabilności politycznej i gospodarczej w Europie” – napisano w komunikacie Departamentu Stanu. Potencjalny kontrakt musi zatwierdzić Kongres. 7,3 mld dolarów jest maksymalną kwotą za realizację zamówienia.

Read more

Chicago: policja przestała używać technologii ShotSpotter

Od poniedziałku policja w Chicago nie korzysta już z technologii ShotSpotter. Umowa z miastem wygasła w nocy. Poniedziałek jest pierwszym dniem od ponad sześciu lat, w którym miasto Chicago nie będzie korzystać z technologii wykrywania strzałów. W zeszłym tygodniu radni zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za utrzymaniem systemu technologicznego. Jednak burmistrz Brandon Johnson zawetował tę decyzję, mówiąc: „Ostatecznym celem jest wykorzystanie zasobów na najbardziej skuteczne strategie i taktyki, które przyspieszą obecny trend spadkowy przestępczości. Musimy zbadać lepsze opcje, które uratują więcej istnień ludzkich”. Technologia wykrywania wystrzałów ShotSpotter została wycofana w mieście wraz z wygaśnięciem umowy miasta z SoundThinking, firmą stojącą za ShotSpotter. Alerty dla organów ścigania zostały wstrzymane i rozpoczął się demontaż technologii. SoundThinking twierdzi, że nastąpi 60-dniowy okres demobilizacji, podczas którego firma będzie współpracować z CPD, aby zapewnić płynne przejście, w tym dostęp do historycznych danych dotyczących przestępczości z użyciem broni palnej i innych narzędzi analitycznych. Technologia ta od lat pomagała drugiemu co do wielkości departamentowi policji w Stanach Zjednoczonych, ostrzegając funkcjonariuszy o wykrytych strzałach, często w przypadkach, gdy nie wykonano połączenia pod numer 911. Ale gdy zegar wybił północ w poniedziałek, miasto i ShotSpotter rozstały się. „Doceniliśmy długoterminowe, bardzo produktywne relacje z miastem Chicago” – powiedział prezes SoundThinking, Ralph Clark. „Wszystko, czego kiedykolwiek chcieliśmy, to przeprowadzić uzasadnioną dyskusję, analizując fakty i dane, aby podjąć prawdziwą decyzję, czy ta relacja może być kontynuowana”. Burmistrz Brandon Johnson powiedział, że zakończy kontrakt miasta z SoundThinking po objęciu urzędu, często twierdząc, że ShotSpotter jest zawodny i kosztowny dla budżetu miasta.

Read more

Departament Policji w Chicago otrzyma trzy nowe helikoptery

Departament Policji w Chicago otrzyma trzy nowe helikoptery. Jeden z nich, Bell 429 ma być w użyciu tuż przed Narodową Konwencją Demokratów tego lata. Kontrakt jest uzupełnieniem umowy z firmą Bell o wartości 12 milionów dolarów na zakup dwóch jednosilnikowych śmigłowców Bell 407 do końca roku. Kontrakt ten został sfinansowany z dotacji Urban Area Security Initiative z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych i obejmuje również szkolenie pilotów. Od października CPD miało tylko trzy helikoptery. Policja od dłuższego czasu twierdziła, że ich flota starzeje się, a helikoptery nie są już konserwowane. Obejmując 975 mil kwadratowych z ponad 125 gminami, powiat Cook dzieli helikoptery CPD. Nowy kontrakt podwoi obecną flotę helikopterów miasta z trzech do sześciu. Inne duże miasta mają o wiele więcej helikopterów policyjnych. Dla przykładu w październiku Los Angeles w użyciu było 17 helikopterów, w Nowym Jorku 7, a Phoenix 8, z kolei w Houston jest ich około 10.

Read more

NATO zwiększy zapasy amunicji. Sojusz podpisał kontrakty warte ponad miliard dolarów

Kraje NATO zwiększą swoje zapasy amunicji. Jedna z agencji sojuszu podpisała dziś kontrakty na kupno setek tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 milimetrów.  Umowy te warte są łącznie miliard 200 milionów dolarów, czyli blisko pięć miliardów złotych. „Pomoże nam to zapewnić bezpieczeństwo i nadal przekazywać niezbędną pomoc Ukrainie” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak dodał: „Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie stała się bitwą na amunicję. Jest więc istotne, by alianci uzupełnili swoje własne zapasy, nadal wspierając Ukrainę. To również znaczący impuls do rozwoju dla naszego transatlantyckiego przemysłu zbrojeniowego”. Jens Stoltenberg przypomniał, że Sojusz podpisał w ostatnim czasie kontrakty zbrojeniowe warte łącznie około 10 miliardów dolarów, między innymi na zakup amunicji do haubic i czołgów, a także broni przeciwpancernej i rakiet Patriot. „Zdolność krajów NATO do produkcji amunicji już została zwiększona” – powiedziała Stacy Cummings z Agencji Wsparcia i Zamówień Obronnych NATO: „A dzisiejszy kontrakt pozwoli do kolejne dostawy 155-milimetrowych pocisków dla członków Sojuszu. Spodziewany czas dostawy dla zamówień dziś złożonych wynosi od 24 do 36 miesięcy” – zaznaczyła Stacy Cummings. Kierownictwo NATO przypomniało, że dostawy amunicji na Ukrainę odbywają się niemalże każdego tygodnia.

Read more

Polska – M. Błaszczak: Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców AH-64E Apache

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. “Zgodnie z ustaleniami z sekretarzem obrony Lloydem Austinem do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów” – dodał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Read more

USA: Mercedes-Benz i Microsoft wyposażą samochody w ChatGPT

Mercedes-Benz zawarł umowę z Microsoft i wyposaży samochody produkowane w USA, w ChatGPT.   ChatGPT to model sztucznej inteligencji opartej na języku naturalnym, generuje odpowiedzi wysokiej jakości, angażując w dialog przypominający rozmowę z człowiekiem.   Pojazdy Mercedesa już posiadają możliwości sterowania opcjami za pomocą komend głosowych na przykład do regulacji temperatury, formułowania celów dla systemu nawigacji, czy wykonania połączenia telefonicznego.  ChatGPT umożliwi więcej funkcji. Oprócz angażowania w dialog, będzie pozwalał na operowanie innymi aplikacjami, na przykład aplikacją do zamawiania stolika w restauracji. System wyposażony w ChatGPT będzie mógł odpowiadać na różne prośby kierowców nie związane z pojazdem. W USA właściciele samochodów Mercedes, wyposażonych w system MBUX “infortainment”, mogą korzystać z wersji testowej beta ChatGPT od 16 czerwca używając polecenia głosowego: “Hey Mercedes, I want to join the beta program.”

Read more

Chicago: biuro burmistrza tłumaczy się z przedłużenia kontraktu miejskiego z firmą ShotSpotter

Biuro burmistrza Johnsona oświadczyło, że nie wiedziało o tym, że e-podpis zostanie użyty na przedłużenie wartego 10 milionów dolarów kontraktu ShotSpotter. W trakcie kampanii, ówczesny kandydat a teraz burmistrz Brandon Johnson, obiecywał zakończenie miejskiego kontraktu z ShotSpotter, dostawcą elektronicznego systemu ostrzegania rozpoznającym wystrzały z broni palnej.  Natomiast podpis burmistrza Johnsona znalazł się na dokumencie przedłużającym kontrakt wart 10 milionów dolarów. W marcu mówił on, że system był porażką a narzędzie nie działało.  System detekcji strzałów ShotSpotter został uruchomiony w Chicago w 2019 roku. Jako kandydat na burmistrza Johnson wskazywał na badania kwestionujące efektywność tej technologii. Kontrakt z e-podpisem burmistrza nosi datę 9 czerwca. Jeden z doradców burmistrza poinformował, że podpis został dołączony do dokumentu bezwiednie. W oświadczeniu wydanym przez biuro burmistrza można przeczytać, że biuro przyjrzy się bliżej procedurom stosowanym przez miejski Departament Zaopatrzenia. W oświadczeniu dodano również, że biuro posiada głębokie wątpliwości do do efektywności i kosztu programu  ShotSpotter a burmistrz wyda ostateczną decyzję, kiedy kontrakt zakończy się w lutym.

Read more

Chicago Blackhawks: podpisano 2-letni kontrakt z jednym z najlepszych strzelców A.Athanasiou

Chicago Blackhawks podpisali 2-letni kontrakt z jednym z najlepszych swoich strzelców w ubiegłym sezonie Andreasem Athanasiou. Umowa opiewa na kwotę 8,5 miliona dolarów. W sezonie 2022-23, 28-letni Athanasiou strzelił dla Hawks 20 goli i miał 20 asyst. W całej swojej karierze w NHL, zawodnik reprezentował barwy Detroit Red Wings (2015-20), Edmonton Oilers (2020), Los Angeles Kings (2020-22) i Blackhawks, dla których to drużyn w 459 meczach zdobył łącznie 125 goli i zanotował 111 asyst.

Read more

Powiat DuPage szuka możliwość zakończenia kontraktu na wodę z miastem Chicago

Powiat DuPage szuka możliwości zakończenia kontraktu na wodę z miasta Chicago i planuję budowę własnego rurociągu do jeziora Michigan. Miasto i powiat negocjują obecnie nowy kontrakt. Kontrakt, który obowiązuje obecnie trwa od 40 lat i zakończy się marcu w 2024. Jeśli powiat zdecyduje się zakończyć kontrakt, będzie musiał wybudować własny punkt poboru wody, rurociąg, system uzdatniania wody, przepompownie i inne elementy. Nowy system będzie kosztowny i odbije się na kieszeniach podatników w powiecie DuPage i w Chicago. Przedstawiciele powiatu DuPage obecnie starają się wynegocjować z miastem Chicago niższą cenę na wodę dla miliona odbiorców. Jeśli negocjacje zakończą się niepowodzeniem powiat posiada 3 alternatywne projekty tras rurociągu. Przewidywany koszt konstrukcji waha się w zakresie 1.5 miliarda do 2 miliardów dolarów, 30 letni plan kredytowy z odsetkami podniesie koszt dla powiatu do kwoty pomiędzy 5 a 7 miliardów dolarów.    

Read more

Rada Miasta Chicago zatwierdziła kontrakt na sprzedaż wody miastu Joliet

Rada Miasta Chicago jednomyślnie zatwierdziła kontrakt na sprzedaż wody miastu Joliet, Illinois. 100-letnia umowa, która zacznie obowiązywać od 2030 roku, ma przynieść Wietrznemu Miastu roczny dochód w wysokości od 24 do 37 milionów dolarów. Joliet ma wybudować sieć wodociągową, której koszt szacowany jest na miliard dolarów. Oblicza się, że mieszkańcy tego miasta na południowo-zachodnich przedmieściach, będą płacić trzykrotnie wyższe niż obecnie rachunki za wodę, około 138 dolarów w 2040 roku, zamiast dotychczasowych 36 dolarów. 

Read more