USA: ponad 45 śmiertelnych ofiar huraganu Ida na północnym wschodzie
Tropikalny sztorm po huraganie Ida spowodował śmierć co najmniej 46 osób na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Intensywne opady deszczu doprowadziły do zalania dróg oraz tuneli i sparaliżowały komunikację w aglomeracji nowojorskiej. W niedzielę Ida uderzyła w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej jako huragan 4 kategorii zabijając 16 osób, powodując zalania przybrzeżnych miejscowości i zniszczenia setek domów. Jednak największe spustoszenie spowodowała dwa tysiące kilometrów dalej gdy była tylko tropikalnym sztormem – w stanach Nowy Jork, New Jersey i Pensylwania. Intensywne opady deszczu sprawiły, że stacje metra zamieniły się w wodospady, drogi w rzeki a niżej położone obszary w jeziora. W wielu miejscach przeszły tornada. „Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z błyskawicznymi powodziami na taką skalę w Nowym Jorku i okolicach” – mówiła gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul wskazując na globalne ocieplenie jako na przyczynę ekstremalnych zjawisk pogodowych. Tylko w Nowym Jorku kierowcy musieli porzucić 500 samochodów. W wodzie stanęło 17 pociągów metra. Prawie 900 pasażerów trzeba było ewakuować. 11 osób utonęło w zalanych suterenach. „Moje przesłanie do poszkodowanych brzmi – przejdziemy przez to razem, kraj Wam pomoże” – mówił podczas wystąpienia w Białym Domu prezydent Joe Biden, który obiecał władzom lokalnym i stanowym pomoc rządu federalnego. Dziś Joe Biden uda się do Luizjany gdzie odwiedzi tereny dotknięte przez huragan Ida.
Read more