Simone Biles sygnalizuje powrót do elity gimnastyczek, wystąpi na zawodach w Illinois
Simone Biles sygnalizuje powrót do elity gimnastyczek, tego lata wystąpi na zawodach w Illinois. Biles, siedmiokrotna medalistka Olimpijska, z 4 złotymi medalami, ostatnim razem w zawodach uczestniczyła w czasie olimpiady w Tokio w 2021 roku. W trakcie gier w Tokio wycofała się z rozgrywek z powodu problemów mentalnych, przejawiających się utratą wyczucia przestrzennego. Wycofała sie z finałów drużynowych i nie podjęła sie konkurencji indywidualnych. Biles, lat 26, jest na liście uczestników zawodów gimnastycznych U.S. Classic, które odbędą się 5 sierpnia w Hoffman Estates. Zawody będą rozgrzewką przed narodowymi mistrzostwami gimnastycznymi w San Jose, w Kaliforni, pod koniec sierpnia. Tej wiosny gimnastyczka wyszła za mąż za Jonathana Owensa, zawodnika z zespołu futbolu amerykańskiego – Green Bay Packers.
Read moreFBI pozwane na ponad miliard dolarów w sprawie lekarza sportowego, który molestował zawodniczki
Złota medalistka olimpijska Simone Biles i dziesiątki innych kobiet, które twierdzą, że były molestowane seksualnie przez Larry’ego Nassara, domagają się od FBI ponad 1 miliarda dolarów za to, że nie zatrzymało lekarza sportowego, gdy agencja po raz pierwszy otrzymała zarzuty przeciwko niemu – poinformowali w środę prawnicy. Nie ulega wątpliwości, że agenci FBI w 2015 r. wiedzieli, że Nassar został oskarżony o molestowanie gimnastyczek, ale nie podjęli żadnych działań, pozostawiając mu wolną rękę, by przez ponad rok mógł dalej dopuszczać się napaści na młode kobiety i dziewczęta. W 2017 r. przyznał się do winy i odsiaduje wyrok kilkudziesięciu lat więzienia. “Nadszedł czas, aby FBI zostało pociągnięte do odpowiedzialności” – powiedziała Maggie Nichols, mistrzyni kraju w gimnastyce w Oklahomie w latach 2017-19. Zgodnie z prawem federalnym agencja rządowa ma sześć miesięcy na odpowiedź na złożone w środę pozwy o popełnienie przestępstwa.
Read moreGimnastyka: Kuliak zdyskwalifikowany za otwarte wsparcie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę
Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) podjęła decyzję o rocznej dyskwalifikacji Iwana Kuliaka. Rosjanin otwarcie wsparł zbrojny atak na Ukrainę podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata w Dausze. W marcu w stolicy Kataru 20-latek zajął trzecie miejsce w ćwiczeniach na poręczach symetrycznych. Stojąc na podium obok triumfatora – Ukraińca Ilji Kowtuna – w miejscu na stroju, gdzie zazwyczaj znajduje się godło kraju, miał literę “Z”, która widnieje również na wojskowym wyposażeniu rosyjskiej armii atakującej Ukrainę. “Została podjęta decyzja o zawieszeniu zawodnika na rok, w tym czasie nie będzie on mógł uczestniczyć w żadnych imprezach sankcjonowanych przez FIG lub zawodach organizowanych przez stowarzyszoną federację członkowską FIG” – napisano w oficjalnym oświadczeniu Federacji. Rosjanin został także pozbawiony brązowego medalu wywalczonego w Dausze i będzie musiał zwrócić nagrodę pieniężną w wysokości 500 franków szwajcarskich. Na odwołanie się od tej decyzji ma 21 dni. Po ogłoszeniu werdyktu Kuliak przyznał, że nie żałuje swojego zachowania.
Read more


