Biden i Scholz w Berlinie: wspieramy Ukrainę tak mocno, jak to tylko możliwe
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślali w Berlinie wspólną odpowiedzialność za pokój.Amerykański przywódca zapowiedział, że głównym tematem jego rozmów w stolicy Niemiec będzie wsparcie dla Ukrainy. “Dzisiaj kanclerz i ja omówimy aktualne wysiłki na rzecz poszukiwania wsparcia dla ukraińskiego wojska, a także wzmocnienia cywilnej infrastruktury energetycznej, która jest stale atakowana i bombardowana przez Rosję. Pomożemy Ukrainie, odblokowując zamrożone rosyjskie aktywa” – wskazał Joe Biden. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił o transatlantyckiej współpracy. “Panie prezydencie, od początku wojny bardzo ściśle koordynowaliśmy nasze działania. To uczyniło nas silnymi. To uczyniło Sojusz silnym i nadal będziemy to robić. Nasze stanowisko jest jasne: wspieramy Ukrainę tak mocno, jak to możliwe. Jednocześnie zapewniamy, że NATO nie stanie się stroną w wojnie, aby ta wojna nie doprowadziła do znacznie większej katastrofy” – oświadczył Scholz. Joe Biden rozmawia w Berlinie z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii: kanclerzem Olafem Scholzem, prezydentem Emmanuelem Macronem i premierem Keirem Starmerem. Głównym tematem spotkania jest wojna na Ukrainie.
Read moreDonald Tusk: w Brukseli pełne zrozumienie dla polskiej strategii migracyjnej
W Brukseli panuje szeroka akceptacja co do polskich propozycji zawartych w strategii migracyjnej. Poinformował o tym przed posiedzeniem Rady Europejskiej Donald Tusk. Szef polskiego rządu od rana rozmawiał z europejskimi przywódcami między innymi o polskiej koncepcji tymczasowego, regionalnego zawieszania procedury azylowej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej miała również poprzeć działania Polski w sprawie migracji. “Jestem właśnie po spotkaniach ze wszystkimi najważniejszymi graczami. To, co chciałem osiągnąć w tej kwestii, osiągnąłem, przede wszystkim zrozumienie. Nie chodzi o zawieszenie prawa do azylu tylko czasowe, terytorialne zawieszenie przyjmowania wniosków tam, gdzie granica jest przekraczana nielegalnie, siłowo. Chodzi o granicę z Białorusią – wszyscy to rozumieją tutaj” – skwitował polski premier.Donald Tusk podsumował serię rozmów z unijnymi przywódcami zdaniem: „Poszło lepiej, niż się spodziewałem”. Stwierdził ponadto, że nie spodziewa się kolejnych decyzji w sprawie walki z nielegalną migracją na poziomie Rady Europejskiej.
Read moreSzczyt UE o “planie zwycięstwa” Ukrainy
Większość przywódców unijnych krajów wstępnie pozytywnie oceniła plan zwycięstwa prezydenta Ukrainy. Prawie 2 godziny trwało spotkanie Wołodymyra Zełenskiego na szczycie w Brukseli z przywódcami 27-mki. Kluczowym elementem planu jest zaproszenie Ukrainy do NATO. Jest też zapis o wzmocnieniu ukraińskiej obrony, rozmieszczeniu środków odstraszania, czy przeniesienie działań wojennych na terytorium Rosji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział po spotkaniu z unijnymi liderami, że w dyskusji wzięło udział 18 przywódców z 27-mki i że większość tych, którzy występowali, poparła plan. Ale to, że większość przywódców dobrze oceniła plan zwycięstwa nie oznacza, że zgadza się z każdym jego elementem. W pełni plan poparły kraje bałtyckie. Z kolei premier Donald Tusk odniósł się do kluczowego elementu i przypomniał, że Polska popiera przystąpienie Ukrainy do NATO od wielu lat. A co z Niemcami, które na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku zamknęły Ukrainie drzwi do NATO? O stanowisko kanclerza Scholza był pytany Wołodymyr Zełenski. „Nie powiedział nigdy nie, ale też nie powiedział tak. Będziemy nad tym pracować” – dodał. Nie było zaskoczenia w przypadku Węgier. Viktor Orban skrytykował plan zwycięstwa, mówił, że jest on więcej niż przerażający. Prezydent Ukrainy, pytany o spotkanie z Viktorem Orbanem na szczycie powiedział, że się z nim przywitał. A to już dużo – dodał.
Read moreNiemcy: O. Scholz otwarty na rozmowy z W. Putinem
Kanclerz Niemiec opowiedział się za rozmowami dyplomatycznymi z udziałem Rosji w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Olaf Scholz złożył taką deklarację podczas oświadczenia rządowego w Bundestagu przed zbliżającym się szczytem UE w Brukseli. Olaf Scholz zapewnił, że Niemcy będą nadal intensywnie wspierać Ukrainę w jej walce przeciwko Rosji. Jednocześnie stwierdził, że należy zrobić wszystko, aby zapewnić szybkie zakończenie wojny. “Jeśli pada pytanie: czy będziemy również rozmawiać z rosyjskim prezydentem, odpowiadam: tak. Ale nigdy nie będzie decyzji podejmowanych ponad głowami Ukraińców i bez porozumienia z naszymi najbliższymi partnerami” – powiedział kanclerz. Olaf Scholz przypomniał, że obok USA Niemcy są najważniejszym krajem wspierającym Ukrainę. Przed zbliżającą się wizytą prezydenta Joe Bidena w Berlinie zapewnił, że integracja europejska i współpraca transatlantycka pozostaną centralnymi punktami międzynarodowej orientacji Niemiec. Kanclerz odniósł się również do wojny na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że Izrael może liczyć na niemiecką solidarność, również jeśli chodzi o dostawy broni.
Read moreU.von der Leyen o centrach deportacyjnych poza Unią dla nielegalnych migrantów
Centra deportacyjne dla nielegalnych migrantów poza Unią – o tym chce rozmawiać przewodnicząca Komisji z europejskimi przywódcami na szczycie w Brukseli w tym tygodniu. Ursula von der Leyen napisała w liście do liderów 27-mki, że Wspólnota powinna taką możliwość rozważyć. To byłby zwrot w polityce migracyjnej Unii Europejskiej. Sama Komisja kilka lat temu mówiła, że tworzenie takich centrów poza Wspólnotą i odsyłanie tam pod przymusem nielegalnych migrantów jest nieludzkie. Szefowa Komisji napisała w liście, że unijna polityka migracyjna będzie skuteczna, jeśli ci, którzy nie mają prawa pobytu we Wspólnocie, będą odsyłani. „Jednak tylko 20 procent obywateli państw trzecich z nakazem opuszczenia Unii faktycznie powróciło do swoich krajów” – podkreśliła Ursula von der Leyen i wprost nawiązała do porozumienia Włoch z Albanią, które przez organizacje broniące praw człowieka jest krytykowane i określane mianem niehumanitarnego. Właśnie w ośrodkach w Albanii oczekiwać będą na rozpatrzenie wniosków o azyl migranci, którzy nielegalnie próbowali się przedostać do Włoch. Według szefowej Komisji Unia będzie mogła skorzystać z tych doświadczeń. Skąd ten zwrot w polityce migracyjnej? Jak zwraca uwagę brukselska korespondentka to rezultat rosnącej w siłę skrajnej prawicy we Francji, Niemczech czy Austrii, a także jej lepszego niż 5 lat temu wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamienne jest, że w nowej Komisji sprawami wewnętrznymi i migracji będzie się zajmować komisarz z Austrii. W liście do unijnych przywódców przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem Ursula von der Leyen jeden z paragrafów poświęciła wojnie hybrydowej i presji na zewnętrzną, wschodnią granicę ze strony Rosji i Białorusi z wykorzystywaniem nielegalnych migrantów. Szefowa Komisji napisała, że to zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii. „Potrzebujemy jasnej i zdecydowanej odpowiedzi, by walczyć z takimi działaniami, nie pozwalając Rosji i Białorusi na wykorzystywanie naszych wartości przeciwko nam” – podkreśliła Ursula von der Leyen. Zapowiedziała, że to będzie jedno z pierwszych zadań dla nowego komisarza do spraw wewnętrznych i migracji, by przygotować z unijnymi krajami odpowiedź Unii na wojnę hybrydową. Na ten temat chce rozmawiać na szczycie premier Donald Tusk, który zapowiedział w sobotę czasowe wstrzymanie prawa do azylu. Organizacje pozarządowe ostro taki ruch…
Read moreV. Orban: brukselskie elity chcą obalić węgierski rząd
Węgierski premier powiedział, że szefowa Komisji Europejskiej i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej chcą obalić jego rząd. Do takich wniosków doszedł po środowej debacie w parlamencie europejskim. Jak co piątek Viktor Orbán był gościem porannej rozmowy w państwowym radiu Kossuth. Dziennikarz pytał go o jego wizytę w Strasbourgu i niezwykle gorącą debatę w Parlamencie Europejskim. Po przemówieniach Ursuli von der Leyen i Manfreda Wernera węgierski premier wyciągnął radykalne wnioski. „Przewodnicząca Komisji Europejskiej i lider Europejskiej Partii Ludowej ogłosili, że chcą obalić węgierski rząd, że potrzebują innego rządu” – powiedział Viktor Orbán. Według niego nową węgierską władzę pod dyktando Brukseli mają tworzyć lider partii Tisza Péter Magyar i liderka lewicowej Koalicji Demokratycznej Klára Dobrev. Szef rządu w Budapeszcie stwierdził też, że ci politycy wyrazili zgodę na najważniejsze żądania Unii Europejskiej. Wymienił włączenie się Węgier do wojny na Ukrainie, liberalizację praw migracyjnego a także wojnę handlową z Chinami. W środę, po przedstawieniu priorytetów węgierskiej prezydencji na Orbána spadła krytyka za wiele działań sprzecznych z zasadami prawa unijnego i unijnymi wartościami. Rzeczywiście wystąpienia von der Leyen i Webera były jednymi z najmocniejszych w debacie.
Read moreNiemcy zabezpieczają Trybunał Konstytucyjny przed ekstremizmami
Niemcy chcą zabezpieczyć swój Trybunał Konstytucyjny przed wpływem ekstremistów. W Bundestagu panuje ponadpartyjna zgoda w tej sprawie, a jako negatywne przykłady w parlamencie wymieniono sytuacje z Polski i Węgier. Trzy partie koalicji i trzy opozycyjne zgadzają się, że stabilność i niezależność Trybunału Konstytucyjnego są zagrożone. „Widzimy, że skrajne partie zyskują na sile. Mamy obowiązek bronić Trybunału. Jeśli osiągną jedną trzecią miejsc w parlamencie, mogą zablokować wybór nowych sędziów i sparaliżować pracę sądu” – ostrzegała Andrea Lindholz z opozycyjnej CSU. Pomóc ma między innymi wydłużenie kadencji sędziów do 12 lat, brak możliwości reelekcji oraz pełnienie funkcji do momentu powołania następcy. Till Steffen z Zielonych wskazywał, że bez zmian może być jak w Polsce. „Tylko 14 dni minęło tam od projektu ustawy do podpisu prezydenta i Trybunał został upolityczniony” – opisał polityk koalicji. Wtórowała mu Clara Bünger z opozycyjnej Lewicy. „W Polsce i na Węgrzech widzieliśmy jakie skutki dla demokracji ma niszczenie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Dlatego razem musimy bronić podstaw naszej demokracji”. Przeciwko zmianom jest Alternatywa dla Niemiec, której politycy dwa tygodnie temu w lokalnym parlamencie w Turyngii zostali powstrzymani przed blokowaniem obrad dzięki interwencji Trybunału Konstytucyjnego.
Read moreStrzelanina w centrum Wilna, 1 osoba nie żyje
W centrum Wilna doszło do strzelaniny. Zginęła jedna osoba. Postrzelonych zostało też dwóch policjantów. Do zdarzenia doszło na ulicy Vasario 16 o godzinie 10.15 – poinformował rzecznik policji. Dodał również, że do policjantów strzelała osoba, która dostała nakaz eksmisji. Jeden z funkcjonariuszy został ranny w klatkę piersiową. Policjantka, która mu towarzyszyła, została postrzelona w nogę. Ich stan nie jest na razie znany. Na miejscu znaleziono też zastrzelonego 70-letniego wileńskiego adwokata. Prawnik prawdopodobnie wykonywał swoje obowiązki zawodowe. Podejrzany początkowo zabarykadował się w mieszkaniu, ale ostatecznie oddał się w ręce policji. Służby uspokajają, że sprawca został zatrzymany i nikomu nie grozi niebezpieczeństwo.
Read moreFrancja: lewica próbuje obalić rząd
Francuska lewica próbuje obalić nowy rząd. Do Zgromadzenia Narodowego – niższej izby parlamentu – wpłynął wniosek o uchwalenie wotum nieufności dla ekipy konserwatywnego premier Michela Barniera. Inicjatywa ma jednak niewielkie szanse powodzenia. Wniosek został złożony przez deputowanych Nowego Frontu Ludowego, czyli koalicji zrzeszającej zielonych, socjalistów, radykalną lewicą i komunistów. To pierwsza siła polityczna Zgromadzenia Narodowego, ale nie ma ona wystarczającej liczby deputowanych, by rządzić samodzielnie. Lewica uważa, że obecny rząd, składający się z partii centrowych i prawicowych, które przegrały ostatnie wybory, nie ma demokratycznej legitymacji. „To objęcie władzy wbrew wynikom głosowania jest bezprecedensowe w historii naszej demokracji” – mówiła niedawno przedstawicielka radykalnej partii LFI Mathilde Panot. „Życzymy premierowi Barnierowi, by był premierem najkrócej funkcjonującego rządu w historii naszej Republiki” – dodała. Głosowanie nad wotum odbędzie się we wtorek, ale szanse na obalenie rządu są niewielkie. Lewicy brakuje niemal stu głosów, by mieć większość w izbie deputowanych. O losach wotum zadecyduje reszta opozycji, czyli narodowcy. Ich liderka Marine Le Pen twierdzi na razie, że należy dać szanse nowej władzy.
Read moreJuż piętnaście ofiar śmiertelnych powodzi w Bośni i Hercegowinie
Co najmniej piętnaście osób zginęło w katastrofalnej powodzi w Bośni i Hercegowinie. To efekt wielkiej ulewy, wylewania górskich rzek i osunięć ziemi. Bilans ofiar nagłej i katastrofalnej powodzi na zachodzie Bośni i Hercegowiny może być o wiele większy. Oprócz już piętnastu ofiar, jest wielu rannych a władze poszukują kilkuset osób. Do wielu miejscowości w gminach Kiseljak, Fojnica, Jablanica, Konjic i Kreszevo służby jeszcze nie dotarły. Zerwana jest łączność telefoniczna, komórkowa i internetowa. W ciągu ostatniej doby spadły w tym rejonie masy deszczu. Neretwa, jej dopływy i inne górskie rzeki nie były w stanie utrzymać w korycie takiej masy wody i w ciągu kilkunastu minut wylały. Zalało całe wsie, dodatkowo w wielu miejscach doszło do osunięcia się ziemi. Rząd federalny ogłosił na tych terenach stan klęski żywiołowej. Niemal niemożliwe jest w tej chwili dostanie się samochodem z Mostaru do stolicy kraju Sarajewa. Droga między Mostarem a Jablanicą została całkowicie zniszczona. Ze świata płyną już deklaracje pomocy. Prezydent Serbii ogłosił, że czeka jedynie na decyzję i zapotrzebowanie władz Bośni i Hercegowiny.
Read more









