Francja zwiększy obecność wojskową

Francja zwiększy swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej. Poinformowało o tym tamtejsze ministerstwo sił zbrojnych. To odpowiedź Francji na wczorajsze rosyjskie bombardowania na Ukrainie. Minister obrony Sebastien Lecornu poinformował, że Francja wyśle kolejne oddziały do Europy Wschodniej w ramach misji defensywnej NATO. Decyzja w tej sprawie miała zapaść wczoraj wieczorem po konsultacjach prezydenta Emmanuela Macrona z szefem sztabu francuskich wojsk. Minister Lecornu wskazał, że jest to reakcja na “brutalność walk na Ukrainie” i “ogólną sytuację na wschodniej flance NATO”, i że celem jest “wzmocnienie potencjału obronnego na wschodzie Europy” . Ministerstwo obrony zapowiedziało, że w listopadzie Francja podwoi liczbę swoich żołnierzy w Rumunii. Obecnie stacjonuje tam około 350 francuskich wojskowych. Na miejsce zostanie też wysłana kompania wozów opancerzonych piechoty oraz eskadra czołgów Leclerc.W przyszłych miesiącach Francja planuje rozmieszczenie kolejnych myśliwców Rafale na Litwie oraz wysłanie dodatkowej kompanii piechoty lekkiej do Estonii.

Read more

USA: administracja Joe Bidena o ewentualnych zmianach w rozłożeniu wojsk na flance wschodniej Europy

Administracja prezydenta Joe Bidena byłaby w stanie rozważyć ograniczenie obecności swoich wojsk z flanki wschodniej, m.in. z Polski, jeśli Rosja zdecydowałaby się na “proporcjonalne” działania – informuje NBC News, powołując się na urzędników powiązanych z amerykańską władzą. Stany Zjednoczone mogłyby doprowadzić do zmian w kwestii rozłożenia swoich wojsk w Europie, jeśli Rosja podjęłaby proporcjonalne działania. Urzędnicy podkreślają, że samo wycofanie wojsk z Ukrainy nie byłoby “wystarczające”. Po tym, jak Rosja zajęła ukraiński Krym w 2014 roku Amerykanie oraz inne kraje NATO wysłały wojska do Europy Wschodniej.  Obecnie ok. 6 tys. żołnierzy USA jest w regionie, z czego ok. 4  tys. w Polsce.

Read more