Marszałek Sejmu E.Witek spotkała się z Polonią w Ottawie

Świat nie może przyzwyczaić się do wojny w Ukrainie – podkreślała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania z kanadyjską Polonią w Ottawie. Polityk podziękowała Polakom za zaangażowanie się w pomoc osobom dotkniętym wojną. W trakcie czterodniowej wizyty w Kanadzie marszałek kilka razy spotkała się z Polonią. Dominującym tematem rozmów jest wojna w Ukrainie. W Ottawie na spotkaniu z rodakami mówiła, że “Polska jest na ustach całego świata”. “Wszyscy nagle jak gdyby przejrzeli na oczy. Do tej pory słyszeliśmy często krytyczne opinie, zupełnie niezasłużone, zupełnie nieprawdziwe. Ale nie mogliśmy tego jakoś zweryfikować, nie potrafiliśmy się z tym przebić. I ta wojna w Ukrainie, chociaż to jest przykre, że trzeba było aż takiej, żeby świat zobaczył jacy naprawdę są Polacy, jak mają otwarte serca” – stwierdziła. Elżbieta Witek zaapelowała do przedstawicieli Polonii, by przekonywali innych, że trzeba pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę. Przestrzegła, że jeśli ta wojna się nie skończy, to rozleje się na “całą Europę”. “Apeluję do ludzi, do obywateli przede wszystkim, żeby oni naciskali na swoje rządy, że w tej chwili Ukraina potrzebuje broni, amunicji, żeby przejść do kontrofensywy, żeby skończyć tą wojnę. Po drugie, świat nie może się do tej wojny przyzwyczaić, nie można uznać, że to jest problem Ukrainy” – zaznaczyła.Marszałek Sejmu podkreśliła, że Kanada jest jednym z trzech państw najbardziej zaangażowanych w pomoc Ukrainie. Dziś, w czwartym i ostatnim dniu wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie zaplanowano spotkania z parlamentarzystami, w tym z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną i członkami Stałej Komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. Elżbieta Witek będzie rozmawiała również przewodniczącym Senatu Kanady George’em Fureyem i z przewodniczącym Izby Gmin Anthonym Rotą.

Read more

USA: Nancy Pelosi wezwała marszałek polskiego Sejmu do zablokowania ustawy ws. restytucji mienia

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wyraziła „duże zaniepokojenie” i wezwała marszałek polskiego Sejmu Elżbietę Witek do „użycia wszelkich możliwych narzędzi” w celu zablokowania nowej ustawy, która zamyka drogę do restytucji mienia osób ocalałych z Holokaustu. Chodzi o ustawę nowelizującą Kodeks postępowania administracyjnego, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. “Ocaleni z Holokaustu i inni prawowici właściciele, którzy musieli uciekać z Polski przed antysemityzmem lub komunistycznymi rządami, przez dziesięciolecia czekali na sprawiedliwość po konfiskacie lub nacjonalizacji ich własności. Mam nadzieję, że wykorzystacie wszelkich możliwe narzędzia, aby zapewnić, że ta ustawa nie zostanie w sejmie uchwalona i aby nie zostały narzucone żadne nowe bariery dla ocalałych z Holokaustu i innych osób starających się o odzyskanie swoich własności lub otrzymanie sprawiedliwego odszkodowania.” – napisała Nancy Pelosi. O wstrzymanie prac nad nowelizacją zaapelował wcześniej Departament Stanu USA oraz ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów.

Read more