Szwecja – rząd rozważa inwestycje w energetykę jądrową

Szwecja rozważa możliwość objęcia udziałów w nowych elektrowniach jądrowych. Mają one powstać w najbliższych dekadach. Plan ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na bezemisyjną energię elektryczną. Władze w Sztokholmie podkreślają, że choć decyzja nie została jeszcze podjęta, to ewentualne wejście państwa w projekty jądrowe odbędzie się na zasadach komercyjnych. Do 2045 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną w Szwecji podwoi się do 300 terawatogodzin, stąd Sztokholm wskazuje na konieczność budowy dwóch reaktorów jądrowych w ciągu najbliższej dekady. Jednak zainteresowanie sektora prywatnego hamują obawy o rentowność projektów. Stąd sygnalizowana gotowość rządu do wsparcia inwestycji pożyczkami i gwarancjami cenowymi. Koszt budowy oszacowano na ponad 36 miliardów dolarów. W tle tych zapowiedzi pojawiły się rosnące napięcia między Szwecją a Niemcami. Ich powodem jest niedawny wzrost cen prądu na południu Szwecji wywołany tzw. zgniłym wyżem nad Niemcami, czyli brakiem wiatru i słońca. “Niemcy mogą podejmować decyzje jakie chcą, ale muszą wiedzieć, że bardzo wpływa to na ich sąsiadów. To niesprawiedliwe, że Szwedzi płacą niemieckie ceny za niemieckie decyzje” – powiedziała w Brukseli wicepremier Szwecji Ebba Busch, domagając się ustanowienia strefy cenowej w północnych Niemczech, co ograniczyłoby wpływ wysokich cen energii elektrycznej w Niemczech na Szwecję, bo kraj ten pozyskuje energię między innymi właśnie z Niemiec. Sztokholm chce też, by Berlin zezwolił na przeznaczenie unijnych funduszy na elektrownie jądrowe.

Read more

Drugi etap spuszczania wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie

Japonia rozpoczęła drugi etap spuszczania wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do Oceanu Spokojnego. Pierwszy etap zakończył się 11 września. Codziennie do Pacyfiku trafia pół miliona litrów skażonej wody. Podobnie jak w pierwszym etapie do oceanu ma trafić 7 tysięcy 800 ton. Cała operacja, zatwierdzona przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, ma potrwać około 30 lat.  Woda musi być wciąż używana do chłodzenia zniszczonych reaktorów. Zgromadzone dotąd półtora miliona ton zajmuje tysiąc stalowych kontenerów, składowanych na nadmorskim terenie. To objętość, odpowiadająca pięciuset czterdziestu basenom olimpijskim. W zbiornikach brakuje już miejsca. Operator instalacji TEPCO twierdzi, że specjalny system filtrowania o nazwie ALPS usunął wszystkie pierwiastki radioaktywne z wyjątkiem trytu. Japońskie władze zapewniają, że uzdatniona woda przed wylaniem do Pacyfiku jest rozcieńczana znacznie poniżej międzynarodowych poziomów zawartości substancji radioaktywnych. Przeciw akcji spuszczania skażonej wody do morza protestują jednak Chiny, oraz działacze z Korei Południowej.

Read more

Georgia: pierwszy od 30 lat reaktor jądrowy zbudowany w USA od podstaw rozpoczął pracę

Pierwszy od 30 lat reaktor jądrowy zbudowany w USA od podstaw rozpoczął w poniedziałek pracę w stanie Georgia. Może on zasilić łącznie 500 tysięcy gospodarstw domowych i firm. Elektrownia w Georgii, Alvin W. Vogtle Electric Generating Plant, ogłosiła, że reaktor zakończył testy i rozpoczął komercyjną działalność. Stało się to z siedmioletnim opóźnieniem. Instytut Energii Nuklearnej zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych działały 92 reaktory jądrowe, rozmieszczone w 54 elektrowniach jądrowych w 28 stanach. Jak dodał, amerykańska infrastruktura jądrowa starzeje się, a przeciętny reaktor ma obecnie 40 lat. Najstarszy wciąż działający reaktor został zbudowany w 1969 roku.

Read more

Illinois może znieść zakaz budowy elektrowni jądrowych

Illinois może już niedługo znieść historyczny zakaz budowy elektrowni jądrowych. Stan Illinois obecnie posiada największą liczbę elektrowni jądrowych niż jakikolwiek inny stan w kraju. Krok będzie miał miejsce w momencie, kiedy inne stany również wycofują podobne zakazy a decydenci polityczni ponownie przyglądają się energii jądrowej jako kolejnemu alternatywnemu źródłu energii.  Uchwalenie ustawy znoszącej zakaz w Illinois odbyło się wcześniej w tym roku w ramach obrad Zgromadzenia Generalnego. Spowodowało to podział między związkami zawodowymi a organizacjami środowiskowymi – dwiema grupami, które zazwyczaj zgadzają się z Demokratami posiadającymi większość w Springfield. Związki zawodowe widzą możliwość budowy nowych elektrowni jądrowych jako szansę na utrzymanie wysoko płatnych miejsc pracy w sektorze energetycznym, podczas gdy działacze środowiskowi uważają, że odwraca to uwagę od przyszłości opartej na czystszych źródłach energii. Gubernator Pritzker rozpoczął przebudowę polityki energetycznej stanu Illinois prawie dwa lata temu, kiedy zatwierdził pomoc dla trzech elektrowni jądrowych w czasie swojej pierwszej kadencji. Oczekuje się, że podpisze ustawę. W ostatnich latach niektóre inne stany zakończyły stosowanie podobnych ograniczeń. Wisconsin w 2016 roku, Kentucky w 2017 roku, Montana w 2021 roku i Zachodnia Wirginia w zeszłym roku. Obecnie rząd federalny również stymuluje rozwój następnej generacji reaktorów jądrowych, w celu przemiany gospodarki energetycznej bazującej głównie na węglu i na gazie.

Read more

Prezydent Turcji wziął zdalnie udział w otwarciu elektrowni jądrowej

W Turcji otwarto pierwszą w tym kraju elektrownię jądrową wybudowaną w Akkuyu nad brzegiem Morza Śródziemnego. Za budowę odpowiadało rosyjskie konsorcjum Rosatom. W uroczystości otwarcia zdalnie wzięli udział przywódcy Turcji – Recep Tayyip Erdogan – i Rosji – Władimir Putin. W tym roku planowane jest uruchomienie pierwszego z czterech bloków energetycznych w elektrowni w Akkuyu. Dla załogi elektrowni powstanie obóz na 6000 osób o powierzchni 700 000 metrów kwadratowych. Akkuyu jest jedną z kilku zaplanowanych elektrowni jądrowych w Turcji, które mają napędzić rozwój gospodarczy kraju. Obecne władze kraju chcą poprzez rozwój tego obszaru uniezależnić się od ropy i gazu.  Było to pierwsze publiczne wystąpienie 69-letniego prezydenta Turcji po tym, jak we wtorek ze względu na ból brzucha, konkretniej zakaźne zapalenie żołądka i jelit, przerwał telewizyjny wywiad na żywo. Odwołał również zaplanowane na środę i czwartek spotkania wyborcze.Pojawienie się na wideokonferencji z Władimirem Putinem ma być dowodem, że turecki przywódca wraca do zdrowia. Wcześniej turecki minister zdrowia przekazał, że Recep Tayyip Erdogan czuje się dobrze i tak szybko, jak to możliwe, wróci do swoich obowiązków. Wcześniej podczas zdalnego spotkania Recep Tayyip Erdogan i Władymir Putin rozmawiali również o sprawach gospodarczych, handlowych i współpracy w obszarze rolnictwa. Wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji odbędą się 14 maja.

Read more

Niemcy: dalszy ciąg sporu wokół wyłączenia elektrowni jądrowych

Trzy dni przed ostatecznym wyłączeniem niemieckich reaktorów jądrowych nasilają się spory między rządem Olafa Scholza a opozycją. Chadecy chcą, aby ostatnie trzy elektrownie pozostały w gotowości do zasilenia sieci energetycznych. Co ciekawe, podobne żądania przedstawiają rządzący z SPD i Zielonymi liberałowie. Media przypominają, że elektrownie jądrowe w Bawarii, Dolnej Saksonii i Badenii-Wirtembergii miały już zostać wyłączone z końcem zeszłego roku. W obliczu narastającego kryzysu energetycznego kanclerz Olaf Scholz podjął jednak decyzję o przedłużeniu ich eksploatacji do 15 kwietnia bieżącego roku. “Po dekadach szukania sposobu na odejście od energetyki jądrowej Zieloni chcą koniecznie dopiąć swego, nie bacząc na to, że kryzysy zmuszają inne kraje Zachodu do kroków zupełnie odwrotnych” – napisał dziennik “Der Tagesspiegel”. O przedłużenie funkcji rezerwowej elektrowni jądrowych walczą do ostatniej chwili chadecy. “Minister ochrony klimatu Robert Habeck rezygnuje z atomu, preferując węgiel. Po raz kolejny udowadnia, że Zieloni nie walczą wcale ze zmianą klimatu, a wyłącznie z energią jądrową” – ocenił poseł CDU Jens Spahn. Dalszego zaopatrywania reaktorów w pręty paliwowe domagają się też niektórzy politycy FDP. Ostatnie trzy elektrownie jądrowe w Niemczech zostaną wyłączone w najbliższą sobotę.

Read more

Belgia: jest zgoda ws przedłużenia o 10 lat działania elektrowni jądrowych

Jest ostateczna zgoda w Belgii w sprawie przedłużenia o 10 lat działania elektrowni jądrowych. Rząd federalny w Brukseli porozumiał się w tej sprawie z francuską firmą Engie, zarządzającą elektrowniami nuklearnymi. Wstępne uzgodnienia zawarto wprawdzie jeszcze przed wakacjami ale teraz są one prawnie wiążące.  Początkowo belgijskie władze chciały zamknąć wszystkie elektrownie jądrowe wraz z końcem 2025 roku. Jednak rosyjska napaść na Ukrainę i ryzyko kryzysu energetycznego zrewidowały te plany i rząd zmienił zdanie. „To ważna decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Te gwarancje będą możliwe dzięki przedłużeniu działania dwóch najmłodszych reaktorów” – podkreślał na konferencji prasowej premier Belgii Alexander De Croo. Chodzi o reaktory jądrowe Doel 4 i Tihange 3. Już wkrótce mają się zacząć prace nad przedłużeniem ich działalności. Mają dotyczyć między innymi oceny wpływu na środowisko i kwestii zabezpieczeń. Umowa belgijskiego rządu z francuską firmą Engie reguluje między innymi podział kosztów utrzymania bloków jądrowych przez kolejnych 10 lat i podział odpowiedzialności za utylizację odpadów nuklearnych.  

Read more

Holandia: powstaną dwie nowe elektrownie jądrowe

W Holandii powstaną dwie nowe elektrownie jądrowe – poinformował rząd. Elektrownie zostaną wybudowane do 2035 roku pod miastem Borssele na południowym zachodzie kraju. Będą odpowiedzialne za 13 procent krajowego zapotrzebowania na energię. Celem nowych inwestycji jest zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnych. “Dodając energię jądrową do naszego miksu energetycznego zmniejszymy emisję dwutlenku węgla i uniezależnimy się od krajów, z których pochodzą paliwa kopalne” – poinformował na konferencji prasowej premier Holandii Mark Rutte.  W Borssele, w pobliżu granicy z Belgią, działa jedyna holenderska elektrownia jądrowa. Została wybudowana w 1973 roku. Ceny energii w Holandii, podobnie jak w innych krajach Europy, wzrosły w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i zakłóceniami w dostawach rosyjskich surowców – ropy i gazu. 

Read more

Niemcy: wyciek z elektrowni jądrowej w Bawarii

Niemieckie ministerstwo środowiska poinformowało o wycieku w elektrownii jądrowej Isar 2 w Bawarii. Jak podano, awaria nie zagraża bezpieczeństwu, ale może wymagać prac naprawczych. Informację o zdarzeniu resortowi przekazał operator elektrowni – firma Preussen Elektra.  W ramach rządowego planu rezerwowego dla energetyki jądrowej ustalono, że jeśli elektrownia ma działać po 31 grudnia 2022 roku, w październiku konieczna jest tygodniowa przerwa techniczna, podczas której nastąpi zupełny przestój. Do tego czasu reaktor może pracować w swoim dotychczasowym trybie. Początkowo Niemcy chciały zrezygnować z pozyskiwania energii z atomu, jednak uniemożliwiła to wojna na Ukrainie i wynikający z niej kryzys energetyczny. Obecnie w Niemczech działają trzy elektrownie jądrowe – Isar 2 w Bawarii, Neckarwestheim 2 w Badenii-Wirtembergii oraz Emsland w Dolnej Saksonii. Pozostałe elektrownie wyłączono z użytku przed 24 lutego 2022 roku. 

Read more

MAEA wzywa Rosję do opuszczenia elektrowni jądrowej w Zaporożu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wzywa Rosję do opuszczenia elektrowni jądrowej w Zaporożu. Większość państw członkowskich Agencji poparła uchwałę w tej sprawie. W głosowaniu nad rezolucją wzięło udział 35 członków MAEA. Za jej przyjęciem opowiedziało się 26 krajów. Przeciwko głosowały Rosja i Chiny. Siedem państw wstrzymało się od głosu. W rezolucji Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej apeluje do Rosji o “natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań przeciwko i w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz wszelkich innych obiektów jądrowych w Ukrainie”. Elektrownia w Zaporożu od marca jest okupowana przez wojska rosyjskie, choć codzienne obowiązki wykonują tam ukraińscy pracownicy. Rosjanie wielokrotnie ostrzeliwali teren elektrowni.

Read more