Czechy negocjują z Niemcami dostawy czołgów
Czechy negocjują z Niemcami zastąpienie swoich czołgów wysyłanych na Ukrainę niemieckimi Leopardami. Czeska minister obrony Jana Cernochova poinformowała, że w grę wchodzi zmodernizowana, ale nie najnowsza wersja niemieckiego czołgu. Według niej, Praga i Berlin są “na dobrej drodze do porozumienia” w tej kwestii. Podobną ofertę dla Niemiec, które w ten sposób chcą pośrednio wspomóc Ukrainę, złożyła Polska. Do tej pory nasz kraj wysłał na wschód m.in. ponad 230 czołgów T-72, w tym w zmodernizowanej wersji. Warszawa chciała, by Niemcy uzupełniły Leopardami nasze zasoby broni ciężkiej, uszczuplone przez polską pomoc dla Ukrainy. Zgodnie z informacjami niemieckich mediów, Polska zaoferowała wysłanie na Ukrainę głęboko zmodernizowanych czołgów T-72, w zamian oczekując dostaw niemieckich Leopardów 2. Na razie nie ma informacji, by Berlin był skłonny do wzmocnienia w ten sposób potencjału obronnego Polski.
Read moreDo Kłajpedy dotarła pierwsza duża dostawa gazu skroplonego dla PGNiG
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszą dużą dostawę skroplonego gazu ziemnego, która dotarła do terminala regazyfikacyjnego w Kłajpedzie na Litwie. Prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak powiedziała, że to ważny etap w realizacji strategii spółki i budowy pozycji Grupy na międzynarodowym rynku handlu LNG. Dodała, że to kolejne działanie, które zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu. Prawie 65 tysięcy LNG, co odpowiada około 90 milionom metrów sześciennych gazu, do Kłajpedy dostarczył metanowiec Aristidis I. “Pierwsza dostawa dużego ładunku LNG dla PGNiG do terminalu w Kłajpedzie, to po uruchomieniu 1 maja polsko-litewskiego interkonektora gazociągowego GIPL, kolejne w tym tygodniu wydarzenie, które stanowi kamień milowy w procesie budowy niezależności energetycznej i bezpieczeństwa dostaw gazu do Litwy i Polski. Dostawa otwiera nowy etap integracji energetycznej krajów regionu Morza Bałtyckiego z resztą Europy” – powiedział prezes Klaipedos Nafta Darius Šilenskis. LNG zostanie zregazyfikowany i dostarczony do systemu przesyłowego. “Ma to szczególne znaczenie w związku z działaniami podejmowanymi przez państwa regionu, w celu uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu, a także przerwaniem przez Gazprom dostaw paliwa do Polski” – podkreśla PGNiG. Gaz z tej dostawy będzie dostarczony na rynek polski oraz krajów bałtyckich. Nabywcą części ładunku jest Elenger, jedna z czołowych firm energetycznych działających na rynku fińskim i krajów bałtyckich.
Read moreFrancja i Niemcy przygotowują się na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji
Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział podczas wizyty w Berlinie, że Francja i Niemcy przygotowują się na możliwe wstrzymanie dostaw gazu z Rosji. To odpowiedź Paryża na żądania Moskwy dotyczące opłat w rublach za rosyjski gaz od tak zwanych “nieprzyjaznych państw”, czyli krajów Unii Europejskiej, oraz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Albanii, Kanady i Islandii. Podczas wspólnej konferencji prasowej w Berlinie ministrowie gospodarki Niemiec i Francji podkreślili, że będą nadal płacili za dostawy surowców z Rosji w euro, a nie w rublach. Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire przekonywał, że oba kraje są gotowe, by ponieść konsekwencje tej decyzji. “Jutro może nastąpić sytuacja, związana z bardzo szczególnymi okolicznościami, w której zostaną wstrzymane dostawy rosyjskiego gazu. Od nas zależy przygotowanie się na te scenariusze i robimy to” – stwierdził Bruno Le Maire. Dziś Władimir Putin podpisał dekret przewidujący, że tak zwane “nieprzyjazne państwa” będą musiały płacić za gaz w rosyjskiej walucie. Dekret ma obowiązywać od jutra. Od kilku dni francuskie władze wzywają obywateli do oszczędzania prądu i gazu. Paryż ostrzega też przed możliwym ograniczeniem dostaw surowców dla dużych przedsiębiorstw, w związku z napiętą sytuacją na rynku energetycznym.
Read moreUSA – USPS: obniżka kosztów, w piątek wchodzi w życie nowy plan poczty amerykańskiej
W piątek wchodzi w życie nowy plan poczty amerykańskiej mający na celu spowolnienie niektórych dostaw przesyłek. Władze USPS poinformowały na początku września, że ruch ten obniży koszty i zwiększy niezawodność firmy. Nowe standardy usług oznaczają, że poczta wydłuży czas doręczania przesyłek priorytetowych i czasopism o ok. 2 dni. Opóźnienia wpłyną najbardziej na przesyłki ogólnokrajowe.
Read moreChicago: propozycja pomocy dla lokali gastronomicznych, zmiana kosztów dostawy
Gubernator J.B. Pritzker na początku listopada zaostrzył przepisy epidemiczne, w tym te dotyczące dotyczące zakazu spożywania posiłków wewnątrz lokali gastronomicznych. Wszystko to w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. W odpowiedzi burmistrz Chicago Lori Loghtfoot zapowiedziała w poniedziałek pomoc właścicielom restauracji. Po zamknięciu lokali dla klientów rozkwit przeżywają usługi dostawcze. Koszty dowozu zamówionego posiłku niekiedy przekraczają nawet 30 procent wartości całego zamówienia. Właściciele restauracji nie kryją niezadowolenia z tego powodu. Władze Chicago chcą wspomóc gastronomię i proponują maksymalny poziom pobieranych opłat związanych z dostarczeniem posiłku. Opłaty za dostawę pobierane od restauracji w Chicago przez zewnętrzne firmy dostawcze takie jak Grubhub i Uber Eats, zostałyby ograniczone do 10 procent kosztu zamówienia. Propozycję rozporządzenia w tej kwestii przedstawili radni miasta Scott Waguespack i Matt O’Shea. Do jej przyjęcia potrzebne jest dwie trzecie głosów rady miasta. Za naruszenie przepisu miałaby grozić kara od tysiąca do 3,000 dolarów.
Read more




