Indiana: problemy byłego burmistrza Whiting
Joe Stahura, były burmistrz miejscowości Whiting w stanie Indiana, położonej zaledwie 16 mil od centrum Chicago, przyznał się przed sądem federalnym dystryktu północnego stanu Indiana, do zdefraudowania publicznych pieniędzy i oszustw podatkowych na łączną kwotę 255 tysięcy dolarów. Fundusze kampanijne miał przeznaczyć na pokrycie prywatnych wydatków związanych głównie z hazardem, bieżącymi rachunkami domowymi oraz uregulowaniem zaległości podatkowych. Proceder trwał od kwietnia 2014 roku do listopada 2019 roku. Wyrok w sprawie ma zapaść w grudniu. Do tego czasu Joe Stahura będzie przebywał na wolności z zakazem posiadania paszportu i broni. Byłemu burmistrzowi Whiting grozi łączna kara do 20 lat pozbawienia wolności i 250 tysięcy dolarów grzywny oraz wypłata urzędowi IRS blisko 29 tysięcy dolarów zaległych podatków.
Read moreZłamana obietnica burmistrz Chicago Lori Lightfoot dot. mandatów za parkowanie
Burmistrz Chicago złamała swoją obietnicę. 18 marca podczas konferencji prasowej Lori Lightfoot obiecała wstrzymanie wypisywania mandatów za nieprawidłowe parkowanie aut w mieście i inne drobne wykroczenia. Wyjątek miały stanowić sytuacje, kiedy pojazd stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Zarządzenie burmistrz obowiązywało do końca kwietnia. Jak się jednak okazuje w okresie tym wypisano ponad 35 tysięcy mandatów. Zdecydowana większość dotyczy nieprawidłowego parkowania przy chodnikach w płatnych strefach miasta. Do informacji, do których dotarli dziennikarze Chicago Tribune wynika, że Lori Lightfoot, bez informowania opinii publicznej, zadecydowała, że po wygaśnięciu wykupionego czasu, każdy samochód przy parkometrze będzie traktowany jako obiekt zagrażający bezpieczeństwu publicznemu. Aż 70 procent wypisanych mandatów stanowiły sytuacje, o których burmistrz Chicago mówiła, że nie będą traktowane jako wykroczenia, w tym min. za nieposiadanie miejskich nalepek czy wygaśnięcia daty ważności tablic rejestracyjnych aut. Najwięcej mandatów wypisano w centrum miasta oraz dzielnicach Belmont Cragin, Chicago Lawn, Austin, Humboldt Park i South Lawndale. Blisko 20 procent kar zostało w sądach anulowanych, ale większość kierowców wolała płatność uregulować niż tracić czas na walkę z biurokracją.
Read moreChicago: burmistrz Lori Lightfoot odpowiada prezydentowi D. Trumpowi
Lori Lightfoot odpowiedziała na wiadomość o przygotowywanym przez amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) wysłaniu do Wietrznego Miasta 150 agentów federalnych. W opublikowanym liście do Donalda Trumpa, burmistrz Chicago ostrzega Prezydenta, że „interwencja w stylu Portland byłaby katastrofą”. W ten sposób Lori Lightfoot odniosła się do akcji agentów federalnych w Portland w stanie Oregon, gdzie w miniony weekend doszło do licznych aresztowań demonstrantów. Burmistrz podkreśliła, że „To, czego nie potrzebujemy, a co z pewnością zmniejszy bezpieczeństwo społeczności lokalnej, to tajni agenci federalni wysłani do Chicago. Każda inna forma pomocy militarnej w naszych granicach, która nie byłaby pod naszą kontrolą lub bezpośrednim dowództwem Departamentu Policji Chicago, oznaczałaby katastrofę”. Lori Lightfoot powiedziała, że jeśli Donald Trump chce pomóc w zwalczaniu przestępczości na ulicach amerykańskich miast, to musi skupić się na „problemach systemowych, a więc nierówności rasowej czy ubóstwie, które napędzają przemoc z użyciem broni”. Na poniedziałkowej konferencji prasowej komendant chicagowskiej policji David Brown, zapytany o możliwość wysłania agentów federalnych do Chicago odpowiedział, że „Przyjmiemy wszelką pomoc”.
Read moreChicago: budżet miasta na rok 2020 zatwierdzony
Budżet burmistrz Chicago Lori Lightfoot na 2020 rok, w wysokości 11,65 miliarda dolarów, został we wtorek przyjęty przez członków RadyMiasta. Za zatwierdzeniem planu finansowego Wietrznego Miasta na przyszły rok głosowało 39 radnych, a przeciwko było 11. Deficyt budżetowy wyniesie 838 milionów dolarów. Today’s historic budget represents the first steps to unlock the full potential of our city. From key investments in affordable housing and homelessness to public safety and mental health, now is our time to build upon our gains so that every resident has the opportunity thrive. pic.twitter.com/sBsnPkGQoq — Mayor Lori Lightfoot (@chicagosmayor) November 27, 2019 W planie finansowym Lori Lightfoot znalazły się min.: wzrost do 2021 roku płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę, podwyższenie o 25 tysięcy dolarów budżetów poszczególnych okręgów wyborczych do poziomu 122 tysięcy dolarów, podwyżki cen usług transportu samochodowego oferowanych przez Uber czy Lyft, podwyżkę podatków za sprzedaż napojów i jedzenia w restauracjach, wyższe podatki na oprogramowania komputerów czy ustaloną już wcześniej, podwyżkę podatków od nieruchomości. Lori Lightfoot liczy także na pomoc federalną w wysokości 163 milionów dolarów w ponoszeniu kosztów na działalność pogotowia ratunkowego i zaoszczędzenie dodatkowych 15 milionów dolarów poprzez przefinansowanie zaciągnietych w przeszłości przez miasto pożyczek. Burmistrz Chicago wstrzymała także na przyszły rok zatrudnianie nowych pracowników oraz zażądała od kierownictwa wszystkich departamentów miejskich zbudżetowania wydatków. Analiza potrzeb i kosztów każdej funkcji w organizacji i odpowiednia alokacja funduszy, pozwoli na zaoszczędzienie 150 milionów dolarów. Portal polskieradio.com, Twitter: Mayor Lori Lightfoot
Read more


