Polski kandydat na astronautę rozpoczyna szkolenie praktyczne w USA
Polski kandydat na astronautę, doktor Sławosz Uznański, rozpoczyna dziś praktyczną część szkolenia, przygotowującą go do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jak sam poinformował w mediach społecznościowych, przeprowadza się do Houston w USA, gdzie odbędzie szkolenie w firmie Axiom Space, a następnie również w Space-X oraz NASA. Doktor Sławosz Uznański w listopadzie 2022 roku został wytypowany na rezerwowego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kilka miesięcy później doktor Uznański w wywiadzie udzielonym Informacyjnej Agencji Radiowej podkreślił, że lot na orbitę z jednej strony jest fascynujący i przerażający. Z drugiej, człowiek musi się odpowiednio przygotować na warunki panujące w kosmosie oraz intensywnie trenować po to, aby pobyt w na ISS trwale nie wpłynął na jego zdrowie. “Mam ogromny respekt przed siedzeniem w rakiecie, to jest ogromna energia, różne rzeczy mogą się zdarzyć” – mówił Sławosz Uznański. “Ponadto organizm ludzki nie jest stworzony do tego, żeby żyć w kosmosie, natomiast większość efektów wynikających z przebywania tam jest odwracalna i wymaga treningu” – dodał doktor Uznański. Sławosz Uznański prawdopodobnie weźmie udział w około dwutygodniowej misji kosmicznej, której celem będzie przeprowadzenie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kilkunastu eksperymentów, opracowanych przez polskich naukowców. Misja początkowo miała odbyć się jesienią tego roku, aktualnie lot na ISS planowany jest na 2025 rok. Jeżeli doktor Uznański przekroczy Linię Karmana – umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną – będzie drugim Polakiem w kosmosie. Pierwszym był kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który znalazł się na orbicie w 1978 roku.
Read moreCzechy chcą wysłać swojego astronautę w kosmos
Czechy mogą mieć w kosmosie swojego astronautę. Rząd w Pradze zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby w ciągu pięciu lat w przestrzeni kosmicznej znalazł się Aleš Svoboda należący do wąskiego grona rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Aleš Svoboda jest wojskowym pilotem, który przed dwoma laty przeszedł kilkuetapową rekrutację w Europejskiej Agencji Kosmicznej. „To pozytywny, inspirujący wzór. Musimy wykorzystać ten sukces” – zaznaczył czeski premier Petr Fiala. Narodowy program „Czeska droga do kosmosu” ma być impulsem dla rozwoju nauki i edukacji, a także sektorów gospodarki o wyższej wartości dodanej. Według szefa rządu, Czechy mają realny potencjał w technologiach kosmicznych. Czeski astronauta jeszcze w tym roku rozpocznie serię szkoleń. „Moim priorytetem jest, aby misja była jak najbardziej efektywna dla Republiki Czeskiej i aby została dobrze przygotowana. Podejmowane są już konkretne kroki” – powiedział Aleš Svoboda. Svoboda może zostać drugim Czechem w kosmosie. W 1978 roku lot na pokładzie radzieckiego statku Sojuz 28 odbył Vladimír Remek. Został tym samym pierwszym w kosmosie człowiekiem pochodzącym spoza Stanów Zjednoczonych lub Związku Radzieckiego.
Read moreUSA: zmarł 90-letni Walter Cunningham, astronauta był członkiem załogi statku Apollo 7
Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o śmierci 90-letniego Waltera Cunninghama. Astronauta zmarł we wtorek w Houston. Cunningham był ostatnim żyjącym członkiem załogi statku Apollo 7, pierwszej misji załogowej w ramach tego programu. W 1968 roku Cunningham wraz z Walterem Schirrą i Donnem Eisele dokonali 11-dniowego lotu na niskiej orbicie wokół Ziemi. Celem misji było wypróbowanie statku Apollo przed pierwszym lotem na Księżyc, który nastąpił niecały rok później. Walt Cunningham był pilotem myśliwców, fizykiem i przedsiębiorcą, ale przede wszystkim badaczem, którego praca przyczyniła się do położenia podwalin pod nowy program księżycowy Artemis – powiedział Bill Nelson z NASA.
Read moreAmerykański astronauta podziękował Polakom za pomoc okazaną uchodźcom
George Zamka, amerykański astronauta polsko-kolumbijskiego pochodzenia, w specjalnym nagraniu, podziękował Polakom za pomoc okazaną ukraińskim uchodźcom. — „Byłem w Polsce wielokrotnie i poznałem Polaków i wiem, że są życzliwi, szczodrzy, inteligentni, odważni i łatwo się nie poddają. Chcę podziękować Polakom za pomoc, jaką okazują swoim ukraińskim sąsiadom w obliczu tragedii, jaka ich spotkała. Zwłaszcza w tych trudnych czasach, Polacy i Ukraińcy pokazują swe umiłowanie życia i wolności, co stało się inspiracją dla całego świata” — powiedział George Zamka. — „Ukraina ma prawo do samostanowienia, do życia w pokoju i dostatku. Pragnę przekazać wyrazy wsparcia Polakom i polskim organizacjom zaangażowanym w pomoc dla Ukrainy. Dziękuję — dodał astronauta”. George Zamka jest byłym astronautą NASA i pilotem amerykańskiej armii. Kierował słynnym wahadłowcem Discovery w czasie lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2007 roku. Trzy lata później był dowódcą kolejnej misji NASA.
Read more



