Pogrzeb Franciszka Pieczki odbędzie się 29 września

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych zmarł 23 września w wieku 94 lat. Ostatnie pożegnanie artysty odbędzie się pojutrze w Falenicy z honorami państwowymi.


“Państwo polskie, naród, społeczeństwo dziękuje Franciszkowi Pieczce za jego wspaniałe życie i te wszystkie wzruszenia związane z Gustlikiem czy Mateuszem z »Żywotu Mateusza«. Często grał także role polskich Żydów, chociażby w »Austerii« Jerzego Kawalerowicza. Wspaniały aktor, który był zawsze kochany” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Przypomniał też, że w uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej, w 2017 roku Franciszek Pieczka otrzymał Order Orła Białego nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Został także uhonorowany Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Msza święta za Franciszka Pieczkę zostanie odprawiona pojutrze o 12:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie.


Franciszek Pieczka ponad pół wieku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Był laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia – Wielkiego Splendora i Wielkiej Nagrody Festiwalu “Dwa Teatry – Sopot 2018” za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Wystąpił w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów szczególnie zostanie zapamiętany z filmów “Ziemia obiecana”, “Potop”, “Quo vadis”, “Konopielka” czy “Jańcio Wodnik”. Szczególną popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu “Czterej pancerni i pies”. Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi. Występował między innymi w Starym Teatrze w Krakowie, w Dramatycznym, Narodowym i Powszechnym w Warszawie. Grał w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!