Polska – Mierzeja Wiślana – J.Kaczyński: “udowadniamy, że jesteśmy poważnym państwem”

0
339
Mierzeja
Fot. Facebook: Prawo i Sprawiedliwość
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział podczas uroczystości otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, że po raz kolejny udowadniamy, iż jesteśmy poważnym państwem. Dodał, że nikt nie jest w stanie nas zatrzymać w tego rodzaju inicjatywach. 
Prezes PiS mówił też, że dzisiejszy dzień tworzy perspektywę czwartego portu i rozwoju Warmii i Mazur oraz Elbląga. “Trzeba to rozwijać, to jest pierwszy krok, decydujący” – powiedział Jarosław Kaczyński i dodał, że jest to “kolejny akt tego, co było przez długie lata naszym marzeniem, by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna i by była silnym, poważnym, liczącym się państwem”.

Jarosław Kaczyński podkreślił również, że przekop przez Mierzeję Wiślaną powstał dzięki patriotyzmowi. “To był patriotyzm mieszkańców Elbląga oraz Warmii i Mazur, tych wszystkich, którzy chcieli, by ich ziemia się rozwijała, by ten w Polsce zapomniany, ale tutaj pamiętany, port elbląski, mógł być tym czwartym portem Rzeczpospolitej” – zaznaczył.

W uroczystości otwarcia kanału wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Docelowo inwestycja ma ułatwić dostęp do elbląskiego portu oraz skrócić drogę – dotychczasowa biegnie przez Cieśninę Piławską, a zatem przez terytorium Rosji, i jest dłuższa o 100 kilometrów. Od jutra kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Otwarcie kanału to jednocześnie zakończenie pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. W planach jest jeszcze pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Całość ma być oddana do użytku w przyszłym roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!