Polska – prezes IPN: 83. rocznica agresji Armii Czerwonej na Polskę

0
wojna
Fot. Facebook: IPN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku, była nożem wbitym w plecy – Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.

Stalin wypełnił w ten sposób zobowiązania wobec Hitlera – wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, mówił prezes IPN Karol Nawrocki. „Mimo bohaterskiej postawy funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, polskich żołnierzy – ta sowiecka inwazja skończyła się podziałem, nie tylko Polski, ale i całej Europy środkowo – wschodniej. Wypełnieniem paktu Hitler – Stalin. Ribbentrop-Mołotow. To przyniosło tragedię II wojny światowej, wskazało też na zagrożenia, które spotkały Polskę po roku 1945, bo to co nie udało się w pierwszej połowie lat czterdziestych, zostało wypełnione przez Związek Sowiecki, już po pokonaniu Hitlera, po roku 1945, kiedy Polska stała się sowiecką kolonią” – wyjaśnia prezes IPN.

W wyniku sowieckiej inwazji wycierpiały setki tysięcy osób. To z jednej strony symbol śmierci i barbarzyństwa, dokonanego na polskich oficerach – którego symbolem jest Katyń, ale należy pamiętać również, że podstawową formą represji politycznych, obok aresztowań, stanowiły deportacje, dodaje prezes IPN. „Cztery wielkie akcje deportacyjne, w wyniku których, w bydlęcych wagonach porwano Polaków w dalekie zakątki Związku Sowieckiego. Część z nich nigdy nie powróciła do Polski, więc na skalę represji sowieckich musimy patrzeć przez pryzmat tych, którzy zostali zamordowani, którzy zostali wywiezieni, ale też przez próby zabijania polskiego ducha – przez Związek Sowiecki. Edward Rydz Śmigły powiedział kiedyś, że „Niemcy zabiją nasze ciała, a Sowieci naszą duszę” – więc skala zbrodni i sowieckich i niemieckich i krzywda wyrządzona polskiemu narodowi była ogromna” – tłumaczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

83 lata temu sowiecka propaganda mówiła o bankructwie polskiego państwa i konieczności obrony Białorusinów oraz Ukraińców, dziś nadal przeżywamy stałe zagrożenie systemu komunistycznego, wyjaśnia Karol Nawrocki.

Związek Sowiecki zajął obszar blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych naszego terytorium, zamieszkany przez około 13 milionów osób. Dla Józefa Stalina była to osobista zemsta za klęskę poniesioną podczas najazdu na Polskę w 1920 roku.

Sowiecka agresja na nasz kraj rozpoczęła najtragiczniejszy rozdział w historii zsyłek setek tysięcy Polaków na Syberię i do Kazachstanu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!