M. Morawiecki: “pierwsze pieniądze w ramach KPO mogą wpłynąć na przełomie tego i przyszłego roku”

0
159
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Polska powinna dostać pieniądze z Unii Europejskiej w ramach Umowy Partnerstwa na przełomie tego i przeszłego roku. Premier liczy, że podobnie będzie z pierwszą transzą funduszy w ramach KPO. 

Mateusz Morawiecki powiedział w Tarczynie, że istnieje ryzyko, iż Komisja Europejska inaczej będzie rozumiała Ustawę o Sądzie Najwyższym, ale zaznaczył, że jest w tym temacie “umiarkowanym optymistą”. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu zostały zakończone negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Umowy Partnerstwa, programu większego niż KPO. To umożliwi Polsce sięgnięcie po 76 miliardów euro z budżetu UE w latach 2021-2027.

“Jestem tutaj umiarkowanym optymistą w odniesieniu do środków europejskich związanych z funduszami strukturalnymi, ze wspólną polityka rolną czy funduszami strukturalnymi. Te środki powinny popłynąć na przełomie tego i przyszłego roku. Podobnie z resztą jak liczę, że przynajmniej pierwsze środki z Krajowego Programu Odbudowy też popłyną na przełomie tego i przyszłego roku” – powiedział premier.

Na polski budżet Umowy Partnerstwa składa się pięć funduszy unijnych, z których zostaną sfinansowane poszczególne programy krajowe, regionalne i transgraniczne oraz inne mechanizmy wsparcia. Są to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny Plus, Fundusz Spójności, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!