Polska – Premier: czternasta emerytura zapewni seniorom godność

0
202
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Świerczach na Mazowszu, że czternasta emerytura zapewni seniorom godność. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmuje się projektem ustawy, który wprowadza dodatkowe świadczenie dla emerytów w tym roku.
O projekcie szef rządu rozmawiał z emerytami w klubie Senior plus w Świerczach. Po spotkaniu powiedział, że państwo powinno aktywnie wspierać osoby w trudnej sytuacji. Wymienił także działania, które jego rząd podjął, aby pomóc seniorom. “To jest emerytura bez podatku do wysokości 2,5 tysiąca złotych. To jest obniżka podatku PIT, która przełoży się na wzrost emerytur netto. To jest trzynasta emerytura i teraz będzie ta czternasta” – wyliczał.

Mateusz Morawiecki odwiedził Świercze wspólnie z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. Po spotkaniu minister Maląg przypomniała, że ustawa o czternastej emeryturze będzie obowiązywała od sierpnia. Wtedy ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie będą musieli składać wniosku o dodatkowe wsparcie. Odpowiednie organy wypłacą czternastki w terminie wypłaty emerytur. Wysokość wsparcia będzie równa minimalnej emeryturze i wyniesie 1338 złotych i 44 grosze.

W Świerczach premier Morawiecki zapowiedział, że rząd prawdopodobnie przedłuży obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej. Powiedział, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, ale wiele wskazuje na to, że tarcza zostanie przedłużona albo w całości, albo częściowo. “Musimy chronić zwykłych polskich obywateli przed skutkami inflacji” – tłumaczył. Dodał, że dopiero kiedy inflacja będzie się spłaszczać, rząd będzie rozważał zmniejszenie poszczególnych elementów tej tarczy.

Mateusz Morawiecki mówił także o swojej wizycie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które rozpocznie się w niedzielę (22.05). Powiedział, że będzie tam rozmawiał o inwestycjach i walce z inflacją. “Spotkam się z liderami największych światowych korporacji, takich jak Google i Intel, aby przyciągnąć do Polski kolejne wysoko zaawansowane inwestycje. Na Forum będziemy dyskutowali też o tym, jak złagodzić napięcia inflacyjne wywołane przez Władimira Putina” – powiedział. Dodał, że światowi liderzy są zgodni, że inflacja w znacznej mierze jest wynikiem rosyjskich manipulacji na rynku energetycznym.

Premier powiedział też, że rząd zastanawia się, co zrobić z firmami, które masowo skupują mieszkania w Polsce. Zaznaczył jednocześnie, że Rada Ministrów nie zamierza wprowadzić podatku od pustych mieszkań. “Są firmami, które kupują setki, a czasem i tysiące mieszkań, i przetrzymują je, nikt się do nich nie wprowadza, a ceny rosną” – tłumaczył i dodał, że rząd zastanawia się, czy można coś zrobić w tej sprawie. O pomyśle wprowadzenia podatku od pustych mieszkań pisał wczoraj dziennik “Rzeczpospolita”. Według gazety takie rozwiązanie miałoby pomóc w rozwiązaniu problemu ograniczonej liczby lokali mieszkalnych, która, przy znacznym popycie, winduje ceny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!