Niemcy: dziura w finansach dzieli koalicję rządową

0
Niemcy Germany flaga
Fot. Pexels/Claudio Mota
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziura w niemieckim budżecie dzieli koalicję kanclerza Olafa Scholza. Po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego rząd federalny nie może wykorzystać pozostałości funduszu covidowego na cele klimatyczne. W celu wypełnienia tej luki minister finansów Christian Lindner planuje drastyczne cięcia świadczeń socjalnych. 

Temat zasypania luki finansowej nadal zajmuje liderów koalicji SPD, FDP i Zielonych. Z ustaleń niemieckich mediów wynika, że szef liberałów Christian Lindner planuje znaczne zmiany w systemie przyznawania świadczeń socjalnych, mające przynieść miliardowe oszczędności. 
“Musimy się zastanowić nad metodami konsolidacji budżetu. Faktem jest, że najpierw trzeba zapracować na to, by władza miała co rozdawać. Najprostszymi rozwiązaniami byłyby podwyżki podatków lub zawieszenie limitu zadłużenia, ale to niewłaściwe sposoby na pobudzenie gospodarki” – zaznaczył szef FDP.

W zeszłym tygodniu sędziowie w Karlsruhe uznali przeznaczenie środków z pandemicznego zadłużenia na inicjatywy ekologiczne za niezgodne z konstytucją. Zdaniem ekonomistów dziura w wysokości 60 miliardów euro uderzy głównie w firmy energochłonne. Na alarm biją też przedstawiciele innych branż. Kilka dni temu rząd federalny zdecydował o przywróceniu 19-procentowej stawki VAT dla gastronomii. W czasie pandemii została ona obniżona do 7 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!