MF Dnes: co piąty Czech kupuje w Polsce

0
Fot. foodfrompoland.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Co piąty Czech robi zakupy w Polsce – pisze na pierwszej stronie czeski dziennik “Mladá Fronta Dnes”. Głównym powodem są niższe ceny. Jak informuje gazeta, podstawowe produkty spożywcze, wyroby delikatesowe lub słodycze są wciąż znacznie tańsze po polskiej stronie granicy.

Gazeta powołała się na badanie przeprowadzone przez portal AkčníCeny.cz. Na zakupy do Polski jeździ według niego 21 procent Czechów, a jedna dziesiąta kupuje w Polsce co tydzień. 68 procent ankietowanych przyciągają przede wszystkim niższe ceny produktów spożywczych. Ekonomista Petr Dufek wyjaśnił w rozmowie z gazetą, że wynika to głównie z zerowej stawki podatku VAT. Jednocześnie zaznaczył, że Czesi jeździli na tańsze zakupy do Polski jeszcze przed jej wprowadzeniem. “Mladá Fronta Dnes” porównała ceny konkretnych produktów w jednej z sieci marketów. Koszt przykładowego koszyka był w Polsce o prawie 30 procent niższy niż w Czechach.

Według cytowanych analityków, wraz ze wzrostem kursu złotego wobec korony i przywróceniem od przyszłego roku VAT-u na żywność, różnice w cenach będą coraz mniejsze, dlatego zainteresowanie Czechów zakupami w Polsce będzie spadać. “Korzystniejsze pozostaną tylko ceny wybranych produktów” – napisał czeski dziennik, podając jako przykład papierosy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!