Węgry: odbędą się narodowe konsultacje ws. umocnienia rządu

0
Węgry
Fot. Schengen Visa
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Węgierski premier zapowiedział przeprowadzenie kolejnych narodowych konsultacji. Tym razem dotyczyć będą wzmocnienia uprawnień rządu.

Viktor Orbán powiedział w węgierskim radiu publicznym, że brukselscy urzędnicy przedstawiają w ostatnim czasie niemożliwe do przyjęcia propozycje między innymi w polityce gospodarczej. Chodziło mu między innymi o sprzeciw Komisji Europejskiej do rządowych ograniczeń cen energii czy ustalenia maksymalnych stóp procentowych dla kredytów hipotecznych.

Dlatego premier chce się spytać Węgrów w tak zwanych narodowych konsultacjach, czy opowiadają się za wzmocnienie kompetencji węgierskiego rządu. Dodał, że władza zada około dziesięciu pytań. Według słów Orbána, dzięki tym odpowiedziom władza będzie mogła negocjować z Brukselą w odpowiedni sposób. Krytycy węgierskiego premiera już się zastanawiają, czy nie jest to kolejne posunięcie przybliżające hunexit.

Narodowe konsultacje są organizowane przez rząd Orbána od kilku lat. Każdy obywatel może odpowiedzieć na zadane pytania albo w internecie, albo odesłać pakiet z pytaniami, który otrzymał od rządu. Choć nie mają one mocy prawnej, tak jak na przykład referendum, ich wyniki są często używane w argumentacji różnych posunięć węgierskiego gabinetu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!