W UE bez zgody na zwiększenie funduszu na dozbrajanie Ukrainy

0
UE Europa flaga
Fot. The Atlantic
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Unii Europejskiej nadal bez porozumienia w sprawie zwiększenia fundusz na dozbrajanie Ukrainy. Nie udało się przełamać impasu na spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich w Brukseli. Zwiększenie funduszu o kolejne pół miliarda euro blokują Węgry, a powodem jest umieszczenie przez Ukrainę węgierskiego banku OTP na czarnej liście międzynarodowych sponsorów wojny. 

„Mam nadzieję, że wszystkie problemy zostaną przezwyciężone i będziemy mogli zatwierdzić te pół miliarda euro jeszcze w tym tygodniu. Dziś nie ma jednomyślności” – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Optymistą co do porozumienia jest także wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. „Jestem dobrej myśli, że znajdziemy dobre rozwiązanie dla wszystkich” – powiedział szef MON po spotkaniu. Z Europejskiego Funduszu Pokojowego od ubiegłego roku finansowane są dostawy broni na Ukrainę przekazywaną od państw członkowskich. Rachunki z unijnych krajów wysłane do Brukseli opiewają na kwotę 10 miliardów euro, a na Fundusz do tej pory przeznaczono połowę tej sumy. 

W Unii trwa też dyskusja o długofalowym zwiększeniu Europejskiego Funduszu Pokojowego o 3,5 miliarda euro nie tylko na potrzeby Ukrainy. Część pieniędzy miałaby być przeznaczone na unijne misje na przykład w Afryce na czym zależy Francji. Według wicepremiera Błaszczaka zgoda na zwiększenie funduszu o 3,5 miliarda euro mogłaby zapaść już w przyszłym miesiącu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!