Węgry: bank centralny nie zmienił stóp procentowych

0
184
Węgry
Fot. Schengen Visa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rada Monetarna Węgierskiego Banku Narodowego po raz kolejny nie zmieniła bazowej stopy procentowej. Nadal jest ona najwyższa w Unii Europejskiej i wynosi 13%.

Po nie najlepszych danych o węgierskiej inflacji, która nadal wynosi 24 procent w skali roku, większość analityków spodziewała się dalszego zatrzymania bazowych stóp procentowych tutejszego banku centralnego. Od września ubiegłego roku są one na tym samym, najwyższym w Unii Europejskiej poziomie. 

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Monetarna Węgierskiego banku Narodowego potwierdziła, że podstawowa stopa procentowa w tym kraju wynosić będzie nadal 13 procent. Podjęto jednak inną, dość ważną i wnoszącą nieco optymizmu decyzję. Zawężono bowiem o jeden procent korytarz stóp i obecnie górna granica kredytowa to 19,5 procent. Na te decyzje rynek walutowy zareagował dobrze i węgierska waluta wzmocniła się nieco wobec trzech najważniejszych walut- euro, dolara i franka szwajcarskiego.

Według opinii węgierskich ekonomistów być może w przyszłym miesiącu bank centralny ostrożnie rozpocznie obniżanie stóp procentowych. Na pewno decyzja zostałaby przyspieszona w momencie otrzymania pozytywnych danych z gospodarki, szczególnie tych o inflacji. Węgierska Rada Monetarna może zmienić stopy procentowe praktycznie z dnia na dzień.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!