Bułgaria: ustawa o wejściu do strefy euro będzie gotowa za miesiąc

0
146
Fot. unica.md
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Bułgarski rząd zapewnia, że najpóźniej za miesiąc gotowa będzie ustawa o wejściu tego kraju do strefy euro. Kraj chce wejść do niej możliwie jak najszybciej, nawet na początku przyszłego roku.

Najpóźniej za miesiąc bułgarski rząd prześle do tutejszego parlamentu najważniejszą ustawę umożliwiającą wejście do strefy euro. Zapowiedział to na wspólnej konferencji władz parlamentu, rządu i banku centralnego wicepremier Atanas Pekanow. 

„Wierzę, że parlament jak najszybciej wypełni swoje zobowiązania i przyjmie niezbędne ustawy, które zagwarantują podstawę prawną dla wprowadzenia euro w możliwie najkrótszym czasie” – dodał przewodniczący bułgarskiego Zgromadzenia Narodowego Rosen Żeliazkow.
Przyjęcie tej ustawy oznaczać będzie, że najbiedniejszy kraj Unii Europejskiej znajdzie się na ostatniej prostej do zastąpienia bułgarskiego lewa, wspólną europejską walutą.Obecne władze i największe siły polityczne chciałyby, aby zmiana nastąpiła nawet od początku przyszłego roku. Po wprowadzeniu niezbędnych ustaw przyjdzie czas na spełnienie kryteriów finansowych, w tym najtrudniejszego inflacyjnego. Ostatni odczyt inflacji w Bułgarii wyniósł 14 procent.

W ostatnich miesiącach bułgarski rząd techniczny znacznie przyspieszył prace nad tym zadaniem. Paradoksalnie spokojnej pracy nad wprowadzeniem euro pomógł kryzys polityczny, który od niemal dwóch lat nie pozwala powołać w Bułgarii stabilnego rządu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!