Polska: Senat uczcił 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

0
136
Fot. Twitter: Sejm RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Senat uczcił 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego. Uchwałę w tej sprawie podjęto jednogłośnie. Poparło ją 95 senatorów.
Treść uchwały w imieniu wnioskodawców przedstawiła senator Koalicji Obywatelskiej Halina Bieda. Przypomniano między innymi, że Wojciech Korfanty “stał się jednym z pierwszych polityków, którzy w ówczesnym czasie otwarcie prezentowali swoje propolskie nastawienie”.

“25 października 1918 r. w ostatnim swoim przemówieniu wygłoszonym na forum Reichstagu przedstawił własną wizję terytorium, które winno przypaść Polsce, wskazując po raz pierwszy publicznie na terytorium Górnego Śląska. Otwarcie zażądał przyłączenia do Polski +polskich powiatów Górnego Śląska, Śląska Średniego, Poznańskiego, polskich Prus Zachodnich i polskich powiatów Prus Wschodnich+” – głosi dokument.

W uchwale przypomniano, że Wojciech Korfanty w latach 1920-1921 jako przywódca propolsko nastawionych Górnoślązaków pełnił obowiązki polskiego komisarza plebiscytowego, koordynując prace przed plebiscytem z 20 marca 1921 roku. “Z obawy przed skrajnie niekorzystnym wytyczeniem granicy polsko-niemieckiej, nieuwzględniającym rzeczywistych wyników głosowania, stanął na czele III powstania śląskiego” – czytamy w uchwale. W dokumencie odczytanym przez senator Biedę podkreślono też, że Wojciech Korfanty nie ustawał w działaniach dyplomatycznych, efektem których stało się włączenie do Polski najbardziej uprzemysłowionej części Górnego Śląska.

“Wojciech Korfanty jest dziś słusznie zaliczany do Ojców Niepodległości Odrodzonego Państwa Polskiego. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego oddaje cześć synowi Ziemi Śląskiej, wielkiemu Polakowi i Europejczykowi. Niech pamięć o nim będzie wciąż żywa, a jego zasługi stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków” – podkreślono w uchwale Senatu.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1920 roku. W czasach II Rzeczypospolitej Polskiej był między innymi wicepremierem polskiego rządu, posłem, senatorem III kadencji, współtwórcą Chrześcijańskiej Demokracji, a po przejęciu władzy przez sanację stał się jednym z najważniejszych reprezentantów opozycji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!