Polska – J. Sasin: pakiet Fit for 55 jest dla nas nie do udźwignięcia

0
177
Fot. Facebook: Jacek Sasin
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 jest obecnie dla nas wyzwaniem nie do udźwignięcia. Chodzi o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Minister podkreślił, że Polska jest za transformacją energetyczną, ale przeprowadzaną w odpowiednim tempie.

Podczas kongresu gospodarczo-technologicznego Impact’23 w Poznaniu Zaznaczył, że koszty tego pakietu dla Polski to prawie 530 miliardów euro, czyli – licząc po obecnym kursie – 2,4 biliona złotych. To ogromne obciążenie dla gospodarki i gospodarstw domowych. “To zostało nawet policzone: 64 tysiące złotych na głowę każdego Polaka w tym okresie do 2030 roku w zwiększeniu kosztów dla gospodarstw domowych, ale również w to wchodzi koszt niezbędnych inwestycji. Ocieplenie domów, zmiana źródeł ciepła” – dodał.

Wicepremier Sasin podkreślił, że Polska będzie nadal walczyć na arenie międzynarodowej o złagodzenie zapisów. “Losy dyrektywy metanowej wskazują, że ta presja ma jednak sens” – przypomniał.

Podkreślił, że Polska idzie w kierunku przyspieszenia transformacji energetycznej. Mówił między innymi o rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce w ostatnich latach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!