UE przekaże Mołdawii 40 mln euro na dozbrojenie, 30 mln dostanie Gruzja

0
177
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unia Europejska zdecydowała o przekazaniu Mołdawii 40 milionów euro na dozbrojenie. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował dziś również, że 30 milionów euro otrzyma Gruzja. 

To potwierdza zaangażowanie Unii w zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności w regionie – skomentował szef unijnej dyplomacji. Pieniądze mają być wzmocnić odporność sektora obronnego obu krajów. Będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokojowego, z którego dozbrajana jest Ukraina walcząca z rosyjskim najeźdźcą. 

Mołdawia również od dłuższego czasu jest pod rosyjską presją, były o doniesienia o moskiewskich planach przejęcia nad nią kontroli. Rosja wystrzeliwała rakiety, które przelatywały nad Mołdawią, a kilka pocisków spadło na jej terytorium. Dlatego władze w Kiszyniowie zwróciły się do Brukseli o wsparcie finansowe. 

Znaczna część z 40-milionowej puli ma być przeznaczona na mobilny radar dalekiego zasięgu. Na liście są też między innymi pick-upy, ciężarówki i sprzęt łączności, oraz do obrony cybernetycznej. Gruzińskie siły zbrojne również mają być wzmocnione w cyberprzestrzeni, a także otrzymać sprzęt inżynieryjny, dowodzenia i kontroli, medyczny oraz logistyczny. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!