Brazylia: w wymianie ognia z nielegalnymi poszukiwaczami złota zginęły 4 osoby

0
175
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W wymianie ognia z nielegalnymi górnikami złota, brazylijska policja zastrzeliła czterech poszukiwaczy tego kruszcu w rezerwacie rdzennej ludności Yanomami w Amazonii.

Ministerialny zespół, w którego skład wchodzili policjanci i agenci ochrony środowiska, został zaatakowany, gdy przybył na miejsce, by zlikwidować dziki obóz górniczy prowadzony przez zorganizowany gang.

Brazylijskie władze chcą pokazać, że poważnie podchodzą do kwestii usunięcia nielegalnych górników z rezerwatu po tym, gdy mężczyzna Yanomami został śmiertelnie postrzelony w sobotę przez jednego z poszukiwaczy złota.

Około 80 procent z ponad 20 tysięcy górników złota, którzy opanowali rezerwat, zostało z niego usuniętych. 

Operacja przeciwko nielegalnym górnikom w tym rezerwacie została rozpoczęta w lutym. Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva obejmując najwyższy urząd w państwie, zobowiązał się do zerowej tolerancji dla działalności wydobywczej na terenach rdzennych mieszkańców, które są chronione przez brazylijską konstytucję. 

Rezerwat Yanomami — to największy taki rezerwat ludności rdzennej w Brazylii, który zajmuje terytorium zbliżone do powierzchni Portugalii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!