Josep Borrell: Ukraina wciąż potrzebuje pomocy UE, będziemy ją nadal wspierać

0
226
Josep Borrell
Fot. english.almayadeen.net
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Pradze trwa nieformalne spotkanie unijnych ministrów obrony. Jak przekazał Josep Borrell wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, szefowie resortów obrony mogą porozumieć się w sprawie misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii.

“Musimy dziś osiągnąć ogólne, polityczne porozumienie w tej sprawie. Szczegóły ustalimy później. Mam nadzieję, że będzie zielone światło dla tej misji” – powiedział przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania Josep Borrell. Dodał, że sytuacja na polu walki jest dla Ukraińców wciąż bardzo zła i że Unia Europejska nie ustanie w niesieniu Ukrainie pomocy.

Nie jest jasne, gdzie unijny program szkoleniowy miałby być przeprowadzany i jaki miałby być jego zakres. Słowacki minister obrony Jaroslav Nad zadeklarował, że jego kraj jest gotów przyjąć ukraińskich żołnierzy. “Dla ukraińskich sił zbrojnych misja szkoleniowa jest bardzo ważna. Wraz z Czechami i innymi krajami już przed rokiem proponowaliśmy to rozwiązanie, ale nie zostało wówczas przyjęte. Dziś prawdopodobnie będzie” – powiedział szef słowackiego resortu obrony.

Dziś po południu w stolicy Czech rozpoczyna się też dwudniowe nieformalne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych. Dyskusja ma dotyczyć między innymi wiz wydawanych obywatelom Rosji. Za zaostrzeniem polityki wizowej wobec Rosjan opowiadają się Polska, Czechy, Dania, Finlandia i kraje bałtyckie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!