Szwecja – niemal 1 mld euro na pomoc dla Ukrainy

0
203
Fot. The Sun Daily
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szwecja przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości niemal miliarda euro. Premier Szwecji zapowiedziała, że połowa z tej sumy to pomoc wojskowa, a połowa to wsparcie dla ukraińskiej gospodarki.

Szwedzka premier Magdalena Andersson zapowiedziała w trakcie spotkania z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą, że jej kraj będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne. Nowa transza pomocy będzie warta niemal miliard euro.

“Pierwsza część to pomoc wojskowa. Jest warta pół miliarda koron szwedzkich. Będzie składać się ze sprzętu o który Ukraina prosiła i będzie kompatybilna z tym, co dostarczają inne kraje” – zapowiedziała premier. Szczegóły pomocy wojskowej nie są znane, ale ukraiński minister mówił w trakcie spotkania, że Kijów zabiegał przede wszystkim o haubice i pociski. Wcześniej Szwecja wysłała na Ukrainę broń przeciwczołgową, kamizelki kuloodporne i sprzęt dla saperów.

W ramach pomocy gospodarczej, Szwecja chce m.in. kupić ukraińską pszenicę i przekazać ją krajom potrzebującym przez ONZ.
Nie wiadomo na razie, kiedy nowa transza pomocy wojskowej miałaby dotrzeć na Ukrainę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!