Węgry: historyczne znalezisko dot. polskich uchodźców w czasie II wojny światowej

0
214
Zdjęcie ilustracyjne /
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie otrzymał niezwykle cenne, nieznane dotąd dokumenty. To bogaty zbiór materiałów dotyczących polskich uchodźców wojskowych z czasów II wojny światowej.

Pudło z dokumentami przeleżało 80 lat na strychu szkoły w jednej ze wsi pod Zalaszentgrót, na południu Węgier. Odkryto je przypadkowo podczas prac remontowych. W dokumentach przewijają się nazwiska trzech żołnierzy, ale większość z nich dotyczy Michała Winiarskiego. Są prywatne listy od żony, pisane nawet kilka razy dziennie, są notatki z kursów dokształcających w obozie. “Jest tam też pamiętnik, który pomoże nam w rekonstrukcji historii uchodźców” – mówi István Balázs, szef działu naukowego Instytutu. To właśnie tej polonijnej placówce władze miasta Zalaszentgrót przekazały cenne materiały.

Dokumenty są w nie najlepszym stanie. Wilgoć i pleśń sprawiły, że cała kolekcja będzie wymagała prac konserwatorskich. “Gdy je opracujemy na pewno powstanie wystawa, pokazująca losy uchodźców w Zalaszentgrót” – powiedział István Balázs.

Od wielu lat na Węgrzech nie odkryto tak bogatej kolekcji dokumentów, dotyczących polskich uchodźców z czasów II wojny światowej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!