Polska: A. Duda podczas obchodów 42. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy – Lubelski Lipiec ’80

0
Fot. Iwona Burdzanowska / Radio Lublin
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda napisał, że Lubelski Lipiec ’80 był “przełomem, który odmienił życie uczestników tamtych protestów oraz skierował na nowe tory dzieje Polski, Europy i świata”. Prezydent wystosował list do uczestników obchodów 42. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy w 1980 roku.

Andrzej Duda w liście podziękował wszystkim kolejarzom, którzy wzięli udział w protestach w 1980 roku. “W imieniu demokratycznej Rzeczypospolitej i jej obywateli dziękuję, że stanęli państwo po stronie wolności i sprawiedliwości, po stronie Polski niepodległej” – napisał. Jak dodał, również obecnie kolejarze dają dowody przywiązania do ideałów wolności i solidarności. ”Pomoc, jakiej Polska i inne kraje udzielają walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, nie byłaby możliwa bez profesjonalnej, pełnej zaangażowania pracy polskich kolejarzy – bez pracy, która była, jest i będzie szczególnie ważną i potrzebną służbą dobru wspólnemu” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że przyczyną strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego “PZL-Świdnik” była podwyżka cen niektórych artykułów mięsnych w bufetach i stołówkach zakładowych. Jak podkreślił, strajk ten był przełomowy, bo to wtedy po raz pierwszy w powojennej Polsce protest zakończył się pisemnym porozumieniem dyrekcji z protestującą załogą. ”Unieruchomienie lubelskiego, niezwykle ważnego węzła kolejowego okazało się jednym z najbardziej znaczących i dobitnych protestów, które współtworzyły pokojowy zryw robotniczy z lipca 1980 roku. Również dzięki niemu utorowana została droga do strajków i porozumień sierpniowych, do utworzenia NSZZ “Solidarność” oraz do obalenia komunizmu w Polsce i pozostałych krajach za żelazną kurtyną” – napisał Andrzej Duda.

W drugim dniu obchodów rocznicy Lubelskiego Lipca ’80 odprawiono w mszę świętą w byłej lokomotywowni. Podczas uroczystości zostały odczytane listy między innymi od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Doli Kolejarskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!