Upały i pożary na południu Europy

0
162
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Mieszkańcom południa Europy we znaki dają się upały, powodujące dodatkowo pożary. Tysiące ludzi zostało już ewakuowanych. 
W Hiszpanii krajowa agencja meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia o wysokich temperaturach, z prognozami dochodzącymi do 42 stopni Celsjusza w Aragonii, Nawarrze i La Rioja na północy. Upał i górzysty teren utrudniają strażakom walkę z pojawiającymi się pożarami, dlatego w akcjach gaśniczych biorą udział hellikoptery. W nocy pożary szalały także między innymi w popularnym wśród turystów regionie Malagi na południu kraju. 

Z kolei portugalskie ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu fali upałów zmarło 659 osób, w większości w podeszłym wieku. Mówi się, że szczyt zgonów miał miejsce w czwartek, kiedy temperatury przekroczyły 40 stopni Celsjusza w kilku regionach, a nawet 47 stopni na stacji meteorologicznej w dystrykcie Vizeu w centrum kraju. 

Według władz w Portugalii, gdzie temperatury spadały w weekend, dzisiaj wystąpiły tylko dwa pożary lasów, oba na północy.
Grecka straż pożarna poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin wybuchło 71 pożarów. Ponad 50 strażaków walczy od piątku z płonącym lasem i polami uprawnymi w Rethymno na Krecie. Płomienie były podsycane przez silny wiat. Pożar został częściowo powstrzymany.

Władze na południu Francji także poinformowały, że nadal walczą z pożarami, które zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia domów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!