Niemieccy ekonomiści: handel z Polską “gwarancją stabilności”

0
369
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami rośnie. Mimo pandemii i trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie jej wartość wzrosła o ponad 16 procent w porównaniu do maja ubiegłego roku – wynika z ustaleń Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki.

W komunikacie przekazanym Polskiemu Radiu czytamy, że Niemcy mogą się też pochwalić dodatnim saldem w obrotach z Czechami. W tym przypadku wzrost wymiany wzrósł nawet o 25,6 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. 

“Stosunki handlowe z państwami Europy Środkowo-Wschodniej są gwarancją stabilności nastrojów gospodarczych w naszym kraju” – zaznaczyła Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki. Znacznemu osłabieniu uległ według niej zaś handel z Ukrainą, Rosją i Białorusią. 

Wartość wymiany handlowej z Ukrainą zmalała w maju o ponad 12 procent, a z Rosją nawet o 50 procent. Ekonomiści wskazują, że w wyniku wojny na Ukrainie Niemcy straciły status potęgi eksportowej. Jednocześnie podkreślają, że ukraiński rynek nie traci na znaczeniu, a działające tam niemieckie firmy nadal generują zyski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!