6 mld euro zebrano dla Syrii na konferencji darczyńców, Polski wkład to ok 2,5 mln euro

0
212
Fot. USAID
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

6 miliardów 400 milionów euro zebrano dla Syrii, pogrążonej w wojnie domowej, podczas międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli. Polska zadeklarowała ponad 10 milionów złotych, czyli około 2,5 miliona euro. Warszawa podkreśla, że potrzebne są podobne mechanizmy w odpowiedzi na największy od końca II wojny światowej napływ uchodźców w Europie z Ukrainy. 
Konferencja darczyńców na rzecz Syrii w Brukseli została zorganizowana po raz szósty. Uczestniczyli w niej przedstawiciele ponad 75 państw i organizacji międzynarodowych. 

Zebrana kwota podczas tegorocznej konferencji darczyńców na rzecz Syrii jest wyższa niż w ubiegłym roku. 75 procent tej sumy to wkład Unii Europejskiej. „Mimo wojny w Europie, mimo pandemii, darczyńcy wysyłają bardzo silny sygnał do Syrii i regionu, że jesteśmy gotowi robić więcej dla pokoju w Syrii i odbudowy kraju” – powiedział komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi. 

Reprezentujący Polskę, ambasador przy Unii Andrzej Sadoś przypomniał o potrzebach humanitarnych na Ukrainie. „Ponad 13 milionów osób na Ukrainie musiało opuścić swoje domy, aby uciec przed wojną i one również potrzebują pomocy humanitarnej. Około 3,3 miliona z nich przyjechało do Polski” – powiedział Andrzej Sadoś. 

Podkreślił, że jednym z najpilniejszych światowych priorytetów na ten rok jest poprawa bezpieczeństwa żywnościowego. „Rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego oraz stabilności światowych i europejskich łańcuchów dostaw żywności” – dodał ambasador. Mówił, że rosyjski atak na Ukrainę uniemożliwia obsianie znacznej części pól na Ukrainie, która jest określana jako spichlerz Europy. Ambasador dodał, że rosyjska napaść będzie miała negatywny wpływ na dostawy na międzynarodowe rynki nie tylko w tym sezonie, ale także w nadchodzących i dotknie Syrię oraz kraje regionu. Andrzej Sadoś podkreślił, że należy natychmiast ograniczyć zdolności Rosji do finansowania wojny z Ukrainą. 

Polska od początku inwazji podkreśla, że tylko pełne i natychmiastowe sankcje w sektorze energetycznym i embargo na wszystkie surowce ograniczą finansowanie rosyjskiej machiny wojennej. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!