Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda z wizytą w Chicago

0
793
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP/Jakub Szymczuk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pierwsza dama Agata Kornhauser Duda przebywa z wizytą w Chicago. Rozpoczęła ją od spotkania ze Związkiem Podhalan w Północnej Ameryce. Towarzyszy jej minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. 

Rozmawiano o codziennej działalności utworzonego w 1929 r. Związku Podhalan, promocji Polski, kultywowaniu tradycji i dumie z pochodzenia. W ostatnich latach znaczące ograniczenie migracji z Polski do USA powodują zmiany w środowiskach polonijnych. Ubywa dzieci dobrze władających językiem polskim, a przybywa tych, dla których język polski jest drugim językiem lub nawet językiem obcym. W związku z tym bardzo ważna staje się promocja dwujęzyczności i promocja nauczania języka polskiego jako obcego na rozległym terytorium chicagowskiego okręgu konsularnego. Podkreślano dzisiaj wagę i znaczenie pielęgnowania bogatych tradycji kulturowych, krzewienia polskości i języka oraz wychowywania kolejnych pokoleń w poszanowaniu tradycji dwóch kultur: kraju zamieszkania i kraju pochodzenia.

– Dziękuję za Państwa codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi. Bardzo dziękuję za godne naśladowania przywiązanie do wielowiekowej spuścizny przodków, za krzewienie polskości w USA przez muzykę, taniec i śpiew, za wychowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich – powiedziała Agata Kornhauser–Duda.

Podczas spotkania Małżonka Prezydenta oraz minister Adam Kwiatkowski otrzymali honorowe członkostwo Związku Podhalan w Ameryce Północnej. – Przyjmujemy je jako wyróżnienie, ale też zobowiązanie do dalszego wspierania działalności związku – oświadczyła Pierwsza Dama.

Wobec trwającej wojny na Ukrainie dyskutowano również o formach pomocy uchodźcom przebywającym Polsce oraz mieszkańcom Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w kraju.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!