USA przekazują Ukrainie systemy obrony powietrznej

0
689
Fot. armyrecognition.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie poradzieckie systemy obrony powietrznej pozyskane w tajny sposób po zakończeniu Zimnej Wojny – donosi amerykański dziennik “Wall Street Journal”. Uzbrojenie obejmuje między innymi zestawy rakietowe do zwalczania celów powietrznych SA-8 Osa.

Jak informuje “Wall Street Journal” przekazywane Ukrainie systemy obrony powietrznej zostały zakupione przez Stany Zjednoczone po to by zbadać technologię używaną przez wojska ZSRR i eksportowaną przez Moskwę na cały świat. Broń jest znana Ukraińcom, ponieważ odziedziczyli taki sprzęt po rozpadzie Związku Radzieckiego. 

Amerykański dziennik przypomina, że sprawa tajnych zakupów poradzieckiej broni przez USA zwróciła uwagę amerykańskiej opinii publicznej w 1994 roku, gdy na lotnisku Huntsville w Alabamie zaobserwowano ogromny samolot transportowy produkcji sowieckiej. Później ujawniono, że na jego pokładzie znajdował się system obrony przeciwlotniczej S-300, który Stany Zjednoczone nabyły na Białorusi za 100 milionów dolarów. 

Przynajmniej jeden z amerykańskich samolotów transportowych C-17 dostarczających broń dla Ukrainy zatrzymał się niedawno na lotnisku w Huntsville. Pentagon odmówił komentarza w tej sprawie. “Wall Street Journal” odnotowuje, że administracja Joe Bidena stara się znacząco rozszerzyć zdolności obrony powietrznej Ukrainy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!