Caritas zebrał 83 mln złotych na pomoc dla Ukrainy

0
Fot. Facebook: Caritas Polska
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

83 miliony złotych na pomoc dla Ukrainy zebrał do tej pory Caritas Polska. “Z tej kwoty 38 milionów pochodzi ze zbiórki w kościołach i parafiach w Środę Popielcową i poprzedzającą ją niedzielę. To rekordowa suma, która pozwala na szeroką pomoc” – mówił ksiądz Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska: “Od początku wojny wysłaliśmy 500 transportów humanitarnych na Ukrainę, wartość pomocy to 35 milionów złotych” – zaznaczył.

Ponad 130 placówek Caritas wydaje uchodźcom prawie 47 tysięcy posiłków dziennie, z tej formy pomocy skorzystało już ponad 438 tysięcy osób. “W 26 przygranicznych punktach pomocy wspiera ich 1 tysiąc 200 wolontariuszy Caritas oraz zakonnicy i siostry zakonne. “Przez trzy tygodnie pomogli ponad 80 tysiącom osób” – mówił zastępca dyrektora Caritas Polska ojciec Cordian Szwarc. “Rozstawiliśmy namioty nadziei, działamy też na dworcu w Przemyślu, nasi wolontariusze rozeznają i zaspokajają pierwsze potrzeby” – mówił.

Caritas Polska wspiera też działającą na Ukrainie rzymskokatolicką Caritas-Spes. “Mamy trzy wielkie magazyny po stronie ukraińskiej wzdłuż granicy, z nich pomoc wysyłamy w głąb Ukrainy” – mówi Olena Kawa z tej organizacji
Wsparcie przekazywane jest też grekokatolickiej Caritas Ukraina.

W Polsce w 210 swoich ośrodkach Caritas diecezjalne objęły wsparciem ponad 8 tysięcy 600 osób, w tym ponad 4 tysiące 700 dzieci, wspierają też niemal 30 tysięcy uchodźców przyjętych w polskich domach. Przygotowano też około dwóch i poł tysiąca miejsc dla grup ukraińskich sierot i dzieci z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. W ośrodkach wypoczynkowych, domach rekolekcyjnych i domach zakonnych przyjęto już ponad 800 dzieci i opiekunów.

Caritas Polska prowadzi też projekt “Paczka dla Ukrainy” – paczki żywnościowe otrzymało już 69 tysięcy uchodźców. Paczki o wadze do 18 kilogramów i maksymalnych wymiarach 41x38x64 centymetrów, zawierające produkty, których lista znajduje się na stronie caritas.pl/paczkadlaukrainy, można przynosić do parafii oraz placówek Caritas. Na liście są głównie artykuły spożywcze i higieniczne. Paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!