Cook County: w tym tygodniu rozpoczną się sprawy sądowe ws. zredukowania długoletnich wyroków więźniom

0
505
Fot. WBEZ
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Już w tym tygodniu rozpoczną się sprawy sądowe, w których prokuratorzy powiatu Cook będą argumentować o zredukowanie długoletnich wyroków pozbawienia wolności więźniom, których pierwotne werdykty „nie służą już interesom wymiaru sprawiedliwości”. Ponowne rozpatrywanie spraw umożliwia nowe stanowe prawo Resentencing Initiative, które weszło w życie w styczniu tego roku.   

Prokurator powiatu Cook Kim Foxx powiedziała m.in., że wiele osób, szczególnie Afroamerykanów i Latynosów, nadal odbywa kary więzienia, mimo że zostało zrehabilitowanych i stanowi „niewielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”. Skazańców w procesach apelacyjnych reprezentować będzie pro bono kancelaria prawna Winston & Strawn. W pierwszej kolejności, rozpatrywane będą sprawy więźniów, którzy odsiedzieli już co najmniej 10 lat za kratkami za przestępstwa narkotykowe, kradzież, rozbój lub włamanie; osoby w wieku 65 lat lub starsze, które odsiedziały co najmniej 20 lat w sprawie niezwiązanej z przestępstwem seksualnym lub zabójstwem; oraz osoby, które odsiedziały co najmniej 15 lat w sprawie innej niż przestępstwo na tle seksualnym lub zabójstwo i które miały mniej niż 21 lat w momencie popełnienia przestępstwa.  

O tym czy więźniowie będą mogli wyjść na wolność, decydować nadal będą sędziowie rozpatrujący ich apelacje.

Biuro prokurator powiatu Cook nie przedstawiło szacunkowej liczby spraw, które mogą kwalifikować się do ponownego rozpatrzenia w ramach Resentencing Initiative.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!