USA: wzrost akcji na giełdzie
Akcje na amerykańskich giełdach wzrosły po tym, jak Donald Trump złagodził swoją retorykę wobec Chin. Wcześniej przywódca groził nałożenia wysokich ceł za ograniczenia dotyczące metali ziem rzadkich. Prezydent napisał, że „wszystko będzie dobrze” i że Stany Zjednoczone chcą „pomóc” Chinom. Dow Jones zyskał 1%, S&P 500 – 1,2%, a Nasdaq – 1,5%. Jak komentuje Steve Sosnick z Interactive Brokers, rynki pozytywnie reagują na łagodniejsze podejście Trumpa do kwestii handlowych. W tym tygodniu rusza sezon publikacji wyników finansowych – raporty przedstawią m.in. JPMorgan i Goldman Sachs. W Waszyngtonie rozpoczyna się też spotkanie MFW i Banku Światowego. (IAR)
Read moreUSA – rekordowe ceny złota na giełdzie w Nowym Jorku
Ceny kontraktów terminowych na złoto na giełdzie w Nowym Jorku po raz pierwszy w historii przekroczyły 4 tysiące dolarów za uncję. Finansowi eksperci podkreślają, że wielu inwestorów szuka „bezpiecznej przystani” dla swoich pieniędzy w obliczu trwającego zamknięcia rządu USA, ze względu na nieuchwalony budżet. Do tego dochodzi obawa na skutki polityki ekonomicznej Białego Domu. Stąd kruszce teraz są tak drogie. Kontrakty terminowe na złoto w Nowym Jorku na krótko przekroczyły poziom 4 tysięcy dolarów, ustanawiając rekord. Sprzedaż kruszcu może jeszcze gwałtownie wzrosnąć, gdy zaniepokojeni inwestorzy szukają bezpiecznych inwestycji. Złoto – podobnie jak inne metale, takie jak srebro – odnotowało w ciągu ostatniego roku duży wzrost wartości, szczególnie w obliczu fali ceł wprowadzonych przez prezydenta Donalda Trumpa. W ciągu 9 miesięcy wartość najważniejszych kruszców wzrosła o około 50 procent. W dużej mierze wynika to z niepewności rynku. Zainteresowanie zakupem metali, takich jak złoto, zazwyczaj gwałtownie rośnie, gdy inwestorzy stają się niespokojni. (IAR)
Read moreBraki kontrolerów paraliżują lotniska w USA
W Stanach Zjednoczonych doszło do poważnych zakłóceń w ruchu lotniczym z powodu braków personelu w aż kilkunastu ośrodkach kontroli lotów. Do opóźnień doszło między innymi w Nowym Jorku, Denver i Los Angeles. Powodem jest shutdown, czyli częściowe wstrzymanie pracy administracji federalnej. Federalna Administracja Lotnictwa poinformowała o niedoborach personelu w dwunastu ośrodkach kontroli lotów, w tym w Phoenix i Denver, oraz w centrach obsługujących ruch wokół Nowego Jorku, Waszyngtonu, Chicago, Jacksonville i Indianapolis. Do najpoważniejszej sytuacji doszło na lotnisku w Burbank pod Los Angeles, gdzie około po południu we wtorek (7.10) wieża kontroli została całkowicie zamknięta. Samoloty mogły startować i lądować, ale musiały stosować procedury typowe dla małych portów bez wież kontroli. Opóźnienia sięgały ponad dwóch i pół godziny. W Denver i Newark FAA wprowadziła tzw. “ground delay program”, czyli wstrzymanie startów samolotów do czasu, aż kontrolerzy będą w stanie przyjąć kolejne maszyny. Sekretarz transportu Sean Duffy ostrzegł, że trwający shutdown może sparaliżować transport lotniczy. Kontrolerzy są zobowiązani do pracy mimo braku wypłat, ale rośnie liczba zwolnień chorobowych. Podobny scenariusz w czasie shutdownu w 2019 roku doprowadził do paraliżu lotów i wymusił zakończenie kryzysu budżetowego. (IAR)
Read moreUSA: Illinois pozywa Trumpa ws. Gwardii Narodowej
Władze Illinois zaskarżyły do sądu decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wysłaniu Gwardii Narodowej do Chicago. To kolejny spór między administracją Trumpa a stanami rządzonymi przez Demokratów. Gubernator Illinois i władze miasta Chicago domagają się zablokowania decyzji o skierowaniu do miasta żołnierzy Gwardii Narodowej do miasta. W pozwie stwierdzono, że decyzja prezydenta nie wynika z rzeczywistego zagrożenia, lecz z jego “wieloletniej wrogości wobec Chicago i jego władz”. Trump w sobotę nakazał federalizację 300 żołnierzy Gwardii Narodowej Illinois, mimo sprzeciwu gubernatora J.B. Pritzkera. Argumentował, że “nadzwyczajne okoliczności poza kontrolą władz cywilnych” utrudniają egzekwowanie federalnego prawa imigracyjnego. Dodatkowo prezydent zarządził federalizację 400 żołnierzy Gwardii Teksasu z przeznaczeniem do działań w Chicago. Tymczasem sędzia federalna z Oregonu zablokowała podobny rozkaz dotyczący w Portland. Sędzia uznała, że twierdzenia Trumpa, że w Portland mają miejsce gwałtowne zamieszki a “miasto płonie” nie mają pokrycia w faktach. (IAR)
Read moreUSA: D. Trump stawia ultimatum Hamasowi w sprawie planu pokojowego
Prezydent Donald Trump zażądał, by Hamas zaakceptował amerykańsko-izraelski plan pokojowy dla Strefy Gazy do niedzieli, do 18:00 czasu waszyngtońskiego. Trump zagroził, że w przeciwnym razie Hamas spotkają bezprecedensowe ataki wojskowe. “Wszystkie kraje podpisały się pod porozumieniem!” – napisał Trump w mediach społecznościowych. “Jeśli nie uda się osiągnąć tego ostatniego porozumienia , Hamas spotka się z piekłem, jakiego nikt jeszcze nie widział. W jednym lub w drugim wypadku na Bliskim Wschodzie zapanuje pokój” – napisał amerykański prezydent. Plan, przedstawiony wcześniej przez Trumpa wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, zakłada tymczasowe rządy w Gazie, sprawowane przez międzynarodową komisję kierowaną przez samego Trumpa. W jej skład wszedłby także były premier Wielkiej Brytanii, Tony Blair. Hamas miałby się rozbroić, wypuścić zakładników, a ocalałym bojownikom pozwolono by opuścić terytorium. Cywile nie byliby zmuszani do ewakuacji. Rzecznicy Hamasu poinformowali, że organizacja analizuje propozycję. Administracja USA twierdzi, że wyznaczony na niedzielę termin jest ostatnią szansą na uniknięcie eskalacji konfliktu. (IAR)
Read moreUSA – częściowe zawieszenie działalności rządu
Administracja federalna w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła częściowe zawieszenie działalności po tym, jak w Kongresie nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie finansowania rządu. To pierwszy taki kryzys od 2019 roku. Po północy czasu waszyngtońskiego wygasło finansowanie rządu federalnego, a agencje rozpoczęły procedury związane z tzw. shutdownem. Setki tysięcy pracowników cywilnych zostanie wysłanych na bezpłatne urlopy, a wiele programów i urzędów zawiesi działalność. W Senacie odrzucono zarówno propozycję republikanów, przewidującą finansowanie rządu do końca listopada, jak i projekt demokratów, zakładający dodatkowe wydatki na ochronę zdrowia dla wszystkich, w tym imigrantów. Prezydent Donald Trump powtarza, że Ameryka ma być pierwsza i nie ma szans na finansowanie ubezpieczeń dla imigrantów. (IAR)/Redakcja
Read moreTrump i Netanjahu proponują plan zakończenia wojny w Gazie
Prezydent Donald Trump i premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosili w Białym Domu propozycję zakończenia wojny w Strefie Gazy. Obaj przywódcy nazwali plan wielkim krokiem w stronę pokoju na Bliskim Wschodzie i wezwali Hamas do jego przyjęcia. 20-punktowy plan zakończenia wojny w Gazie zakłada, że Hamas odda broń, zrzeknie się roli politycznej i uwolnieni wszystkich zakładników. Plan przewiduje amnestię dla tych członków Hamasu, którzy zadeklarują pokojowe współistnienie. Trump ostrzegł, że jeśli Hamas nie zgodzi się na te warunki, Izrael będzie miał jego pełne wsparcie w eliminacji zagrożenia. “Mam nadzieję, że będziemy mieć porozumienie pokojowe. Ale jeśli tak się nie stanie, wiesz Bibi, że masz moje pełne wsparcie by zrobić to co należy” – mówił Trump. Netanjahu powiedział, że popiera plan i że zagrożenie ze strony Hamasu musi zostać wyeliminowane. “Jeśli Hamas odrzuci pański plan, panie prezydencie albo zaakceptuje a potem go storpeduje, wówczas Izrael dokończy robotę samodzielnie” – ostrzegł premier Izraela. Według źródeł regionalnych, propozycja została przekazana Hamasowi przez przedstawicieli Kataru i Egiptu. Hamas obiecał, że rozpatrzy ją w dobrej wierze i przedstawi odpowiedź. (IAR)
Read moreSpotkanie Trump-Netanjahu w Białym Domu
Prezydent USA Donald Trump spotyka się w Białym Domu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Główny temat rozmowy to wojna w Strefie Gazy i amerykańska propozycja zakończenia konfliktu. Netanjahu przybył do Białego Domu po 11 czasu lokalnego. Po spotkaniu w Gabinecie Owalnym obaj przywódcy zjedzą roboczy lunch wraz z pozostałymi członkami delegacji. Wizytę premiera Izraela w Białym Domu zakończy wspólna konferencja prasowa Trumpa i Netanjahu. Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że obie strony są “bardzo blisko” zaakceptowania 21-punktowego planu zakończenia wojny Gazie. “Prezydent głęboko wierzy w ten plan i chce, aby wojna w Gazie dobiegła końca” – powiedziała Leavitt. Zakłada on natychmiastowe zawieszenie broni, uwolnienie wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w ciągu 48 godzin oraz stopniowe wycofanie izraelskich wojsk. Według nieoficjalnych informacji Netanjahu nie jest jeszcze gotów w pełni poprzeć plan Trumpa. (IAR)
Read moreMichigan: strzelanina i podpalenie kościoła w Grand Blanc, nie żyje 5 osób
5 osób nie żyje, w tym napastnik po strzelaninie i podpaleniu kościoła mormonów w Stanach Zjednoczonych – poinformowała lokalna policja. Zdarzenie miało miejsce wczoraj w miejscowości Grand Blanc w stanie Michigan. Co najmniej osiem osób zostało rannych. 40-letni sprawca zginął po wymianie strzałów z policją. Thomas Jacob Sanford, były żołnierz Marines, podpalił kościół podczas nabożeństwa, w którym uczestniczyło ponad stu wiernych. Sprawca wjechał do kościoła samochodem, rozbijając główne wejście. Wysiadł następnie z pojazdu i zaczął strzelać. Śledczy pracują nad ustaleniem motywu strzelaniny. Policja stara się ustalić, czy kościół był w ostatnich miesiącach celem gróźb i czy atak nie miał związku ze śmiercią Russella M. Nelsona, przewodniczącego parafii Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
Read moreUSA: plany na przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Przyszła Międzynarodowa Stacja Kosmiczna miałaby być przekształcona w komercyjny podmiot zarządzany przez prywatne firmy – taki jest pomysł NASA na dalsze funkcjonowanie orbitującego laboratorium. Żywotność obecnego dobiega końca i chociaż pierwotnie planowana 15-letnia misja dawno minęła, Amerykańska Agencja Kosmiczna planuje deorbitację stacji około 2030 roku. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to jedno z największych osiągnięć ludzkości, zapewniające przestrzeń kosmiczną na orbicie, która jest nieprzerwanie zajmowana od prawie 25 lat. Odwiedzona dotychczas przez prawie 300 osób z 26 krajów jest przykładem międzynarodowej współpracy i jedynym w swoim rodzaju cudem techniki. Obecnie NASA współpracuje z prywatnymi firmami w celu przekształcenia jej w komercyjną stację kosmiczną. W drodze konkursu wyłonione zostaną najlepsze projekty i jeden lub więcej partnerów do wstępnej demonstracji, która obejmie 30-dniową załogową misję w kosmos. W dalszej perspektywie NASA miałaby zasadniczo kupić “usługi stacji” od prywatnego wykonawcy, którego zadaniem byłoby wystrzelenie nowoczesnego następcy orbitującego laboratorium. Zgłoszenia do konkursu mają zostać złożone w przyszłym roku, ale NASA już współpracuje z kilkoma podmiotami opracowującymi projekty przyszłych stacji komercyjnych, zanim rozpoczną się faktyczne prace nad zastąpieniem obecnej. (IAR)
Read more









