Watykan gratuluje Donaldowi Trumpowi
Watykan pogratulował zwycięstwa Donaldowi Trumpowi. Sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin życzył mu mądrości i przezwyciężenia podziałów. Hierarcha wyraził nadzieję, że Donald Trump będzie prezydentem wszystkich Amerykanów i uda mu się przezwyciężyć wyraźną polaryzację panującą w amerykańskim społeczeństwie. Dodał, że oczekuje od nowej amerykańskiej administracji elementów odprężenia w polityce zagranicznej i działań na rzecz pokoju. Życzył prezydentowi-elektowi, by udało mu się zgodnie z obietnicami zakończyć trwające obecnie konflikty zbrojne, a także mądrości przypominając, że według Biblii to główna cnota rządzących. We wrześniu papież pytany, na kogo powinien głosować amerykański katolik, powiedział, że to wybór między mniejszym złem, bo Kamala Harris popiera aborcję, a Donald Trump chce wydalić ze Stanów Zjednoczonych 11 milionów migrantów.
Read moreDonald Trump spotka się w Białym Domu z Joe Bidenem
Donald Trump przyjął wczoraj zaproszenie Joe Bidena do Białym Domu. Prezydent USA zadzwonił wczoraj do prezydenta elekta z gratulacjami. Trump rozmawiał też przez telefon ze swoją niedawną rywalką – wiceprezydentką Kamalą Harris. Biały Dom poinformował, że podczas rozmowy telefonicznej Joe Biden pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa. Zapewnił, że pomoże mu w sprawnym przejęciu władzy i mówił o konieczności zjednoczenia kraju. “Prezydent Trump z niecierpliwością czeka na spotkanie, które odbędzie się wkrótce i bardzo docenia tę rozmowę” – napisał w oświadczeniu dyrektor do spraw komunikacji kampanii Trumpa Steven Cheung. Wcześniej z gratulacjami do Donalda Trumpa zadzwoniła Kamala Harris. Na ten telefon sztab byłego prezydenta również zareagował uprzejmie. “Prezydent Trump wyraził uznanie dla wiceprezydent Harris za jej siłę, profesjonalizm i wytrwałość podczas kampanii, a oboje przywódcy zgodzili się co do wagi zjednoczenia kraju” – oświadczył Cheung.
Read moreWiceprezydent K.Harris wygłosi mowę po przegranych wyborach
Oczekuję się, że wiceprezydent Kamala Harris wygłosi mowę po przegranych wyborach prezydenckich dziś o godzinie 3 pm czasu chicagowskiego na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. Wczorajszej nocy oczekiwano, że Harris wygłosi przemówienie na swoim wieczornym przyjęciu wyborczym, ale jej wystąpienie zostało anulowane. Kampania Harris i komitet Partii Demokratycznej ustanowiły rekordy w pozyskiwaniu funduszy, w tym celu zebrały ponad 1 miliard dolarów, odkąd Harris została nominowana. Wielu miliarderów, w tym współzałożyciel Microsoftu Bill Gates i były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, również poparło Harris. (Elon Musk jako jeden z nielicznych był wśród tych, którzy poparli Trumpa).
Read moreZe świata spływają gratulacje dla Donalda Trumpa
Są już gratulacje z Europy i świata dla Donalda Trumpa. Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA, jako pierwszy pospieszył z gratulacjami premier Węgier Viktor Orban. Później wpisy na portalu X opublikowali prezydent Francji Emmanuel Macron i sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Szef węgierskiego rządu napisał, że zwycięstwo Donalda Trumpa było bardzo potrzebne światu. Viktor Orban, z racji węgierskiej prezydencji, jutro będzie gospodarzem nieformalnego, unijnego szczytu w Budapeszcie. Według dyplomatów i urzędników, szykuje on niespodziankę i łączenie wideo z Donaldem Trumpem. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na portalu X, że „Unia i USA to coś więcej niż tylko sojusznicy. Łączy nas prawdziwe partnerstwo, jednoczące 800 milionów obywateli”. Dodała, że konieczna jest silna współpraca transatlantycka z korzyścią dla obywateli po obu stronach Atlantyku. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał na portalu X, że Unię i Stany Zjednoczone łączy trwały sojusz i historyczne więzi. „Unia Europejska, jako sojusznik i przyjaciel, oczekuje kontynuacji konstruktywnej współpracy” – brzmi wpis szefa Rady Europejskiej. Charles Michel podkreślił, że Unia będzie realizować swoje strategiczne cele jako silny, zjednoczony, konkurencyjny i suwerenny partner i będzie bronić wielostronnej współpracy. To zawoalowany przytyk do zapowiedzi Donalda Trumpa, który nie jest zwolennikiem sojuszy. Europa obawia się izolacjonizmu Ameryki. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że jest gotowy do współpracy z nowym prezydentem USA – jak napisał – ze wzajemnym szacunkiem i ambicją. Sekretarz generalny NATO z kolei podkreślił, że przywództwo Donalda Trumpa będzie kluczowe dla utrzymania siły Sojuszu. Wyraził nadzieję na udaną współpracę. Akurat Mark Rutte jest jednym z niewielu europejskich polityków, który jako premier Holandii dobrze dogadywał się z Trumpem, kiedy ten był prezydentem USA. Także brytyjski premier Keir Starmer pogratulował Donaldowi Trumpowi “historycznego zwycięstwa w wyborach”, dodając, że szczególne stosunki między Wielką Brytanią a USA “będą nadal prosperować”. “Jako najbliższy sojusznik stoimy ramię w ramię w obronie naszych wspólnych wartości, jakimi są wolność, demokracja i przedsiębiorczość. Wiem, że szczególne stosunki Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych będą nadal pomyślne po obu stronach” – napisał Keir Starmer. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz składając gratulacje stwierdził,…
Read moreUSA: przytłaczające zwycięstwo D. Trumpa i Republikanów
Donald Trump będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Kandydat republikanów przekroczył wymaganą granicę 270 głosów elektorskich, ale wciąż ma szanse poprawić swój wynik.. Wyniki głosowania wskazują na przytłaczające zwycięstwo Donalda Trumpa i Republikanów. Wygrywając w Wisconsin, Donald Trump ma 276 głosów elektorskich. Wiele wskazuje na to, że były prezydent USA zwycięży także w pozostałych “wahających się stanach” – Michigan, Arizonie i Nevadzie, czyli zdobędzie ostatecznie ponad 300 głosów elektorskich. Choć liczenie głosów jeszcze się nie zakończyło, Donald Trump jest na drodze do zdobycia większości głosów w skali całego kraju. Byłby on pierwszym Republikaninem, który tego dokonał od czasu zwycięstwa George’a W. Busha w 2004 roku. Demokratom nie udało się utrzymać większości w Senacie. Podczas wczorajszego głosowania stracili Ohio, Montanę i Zachodnia Wirginię. Republikanie walczą także by zachować kontrolę nad Izbą Reprezentantów.
Read morePensylwania: sędzia przedłużył głosowanie w związku z awarią oprogramowania do skanowania
Sędzia w najważniejszym stanie z punktu widzenia wyniku wyborów, czyli stanu Pensylwania zatwierdził petycję o przedłużenie godzin głosowania do godziny 10 pm czasu lokalnego po tym, jak awaria systemu uniemożliwiła wyborcom w powiecie Cambria zeskanowanie kart do głosowania. Urzędnicy wyborczy podkreślili, że nikt, kto chce oddać głos, nie zostanie odrzucony i że wszystkie głosy zostaną policzone. Przewodniczący Republikańskiego Komitetu Narodowego (RNC) Michael Whatley wezwał wyborców do pozostania w kolejce i oddania głosów bez względu na opóźnienie. „Komisja wyborcza powiatu Cambria dowiedziała się wcześnie rano, że awaria oprogramowania w elektronicznym systemie głosowania uniemożliwiła wyborcom zeskanowanie kart do głosowania” – powiedział w oświadczeniu prawnik powiatu Ron Repak. „Nie powinno to zniechęcać wyborców do głosowania w swoich okręgach”. „Wszystkie wypełnione karty do głosowania zostaną przyjęte, zabezpieczone i policzone przez Komisję Wyborczą. Powiat ma ekspresową maszynę do głosowania w lokalizacjach okręgów wyborczych, aby nadal umożliwiać głosowanie elektroniczne, jednocześnie umożliwiając oddawanie ręcznych kart do głosowania ”, powiedział Repak. Wszystkie głosy oddane po pierwotnym czasie zamknięcia o 8 pm ET będą głosowane tymczasowo, nakazał sąd. Departament Stanu Pensylwanii oświadczył, że współpracuje z lokalnymi urzędnikami w celu rozwiązania tej kwestii.
Read moreDziś wybory w USA
Amerykanie zdecydują dziś, kto zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pojedynek pomiędzy wiceprezydent Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem jest bardzo wyrównany. Wyniki z poszczególnych komisji wyborczych zaczną być podawane niedługo po zakończeniu głosowania w poszczególnych stanach. W tej chwili nie jest jasne, kiedy dokładnie poznamy zwycięzcę wyścigu do Białego Domu. Ponad 150 milionów Amerykanów odda głosy w tegorocznych wyborach. O zwycięzcy zdecydują jednak przede wszystkim mieszkańcy tak zwanych wahających się stanów, które raz głosują na demokratów, innym razem na republikanów. Należą do nich Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Karolina Północna, Georgia, Arizona i Nevada. Amerykanie wybierają dziś także członków Kongresu oraz władze lokalne.
Read moreUSA: najciekawsze wyścigi do Senatu, kto przejmie kontrolę nad wyższą izbą Kongresu
Kontrola nad Senatem jest do wzięcia we wtorek podczas wyborów. I chociaż Republikanie są dobrze przygotowani do zdobycia większości, Demokratów nie można całkowicie wykluczyć w tej walce. Wynika to z faktu, że ich dobrze finansowani kandydaci konsekwentnie osiągali lepsze wyniki niż czołowi kandydaci w sondażach dotyczących wielu najważniejszych wyścigów. I nawet gdy mapa Senatu stała się bardziej zniechęcająca dla Demokratów wraz z przejściem na emeryturę senatora Joe Manchina z Wirginii Zachodniej, w Teksasie i coraz częściej w Nebrasce pojawiły się możliwości złagodzenia dobrego wyniku GOP. Ponieważ Manchin prawie na pewno zostanie zastąpiony przez Republikanina, GOP musi albo zdobyć jeszcze jedno miejsce w Senacie, albo wygrać Biały Dom, aby odwrócić izbę z kontroli demokratycznej na swoją stronę. Ta matematyka wywiera presję na Demokratów, aby utrzymali wszystkie konkurencyjne miejsca, próbując jednocześnie wygrać w wyścigach w Teksasie i na Florydzie. Mandaty senackie w trzech stanach, w których Donald Trump wygrał dwukrotnie (Wirginia Zachodnia, Montana i Ohio) zawsze były najbardziej prawdopodobne dla GOP. Demokraci nie próbują bronić Zachodniej Wirginii. W Montanie i Ohio, Senatorowie Jon Tester i Sherrod Brown przeciwstawili się wcześniej mocnemu oporowi, nawet gdy kilku ich kolegów z czerwonych stanów przegrało w 2018 roku. Wygląda to jednak na coraz trudniejsze wraz ze spadkiem liczby osób dzielących mandaty. Trzy stany „niebieskiej ściany”: Michigan, Pensylwania i Wisconsin – które są również kluczowymi polami bitew prezydenckich – rozpoczęły cykl wyglądając bardziej komfortowo dla Demokratów w Senacie. Jednak wszystkie wyścigi w tych stanach zaostrzyły się w ostatnich miesiącach kampanii, gdy grupy obozu Republikanów zwiększyły wydatki, a republikańscy wyborcy skupili się wokół swoich kandydatów. Demokraci postrzegają Wisconsin, który dwa lata temu ponownie wybrał republikańskiego senatora Rona Johnsona, jako najtrudniejszy demograficznie dla nich z trzech stanów niebieskiej ściany. Michigan, które kiedyś było postrzegane jako trudniejsze do utrzymania przez Demokratów spada o jedno miejsce ze względu na względną siłę kandydatki Demokratów Elissy Slotkin w porównaniu z jej przeciwnikiem z GOP. Pensylwania jest na miejscu nr 6. Jednak wszystkie te wyścigi są nadal bardzo wyrównane i wiele może zależeć od tego, jak wiceprezydent Kamala Harris poradzi sobie w każdym stanie.…
Read moreSekretarz generalny NATO: będziemy współpracować z każdym prezydentem USA
NATO i Niemcy będą nadal zdecydowanie wspierać Ukrainę – zapewnili w Berlinie kanclerz Olaf Scholz oraz szef Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mark Rutte pierwszy raz odwiedził Niemcy w roli sekretarza generalnego NATO. Wystąpienia obu przywódców skupiły się na pomocy Ukrainie i kontynuacji stawiania oporu wobec Rosji, która chce destabilizować Europę. Politycy odnieśli się też do wyborów w Stanach Zjednoczonych i zawirowań w niemieckim rządzie. „Kto by nie wygrał wyborów w USA, będziemy współpracować z Kamalą Harris, będziemy współpracować z Donaldem Trumpem – zapewnił Mark Rutte – Sojusz pozostanie jednością, nie mam wątpliwości, ponieważ to jest we wspólnym interesie, zarówno nas tutaj, jak i Stanów Zjednoczonych. Oni też wiedzą, że jeśli Putin by teraz wygrał, Rosja zagrozi naszej wschodniej flance, zagrozi terytorium NATO.” To od USA Ukraina dostaje największe wsparcie, drugie na tej liście są Niemcy, dlatego Olaf Scholz musiał tłumaczyć, jak bliska rozpadu jest większość w Bundestagu. „Rząd realizuje swoje zadania – zapewnił Olaf Scholz – Jestem kanclerzem. W trudnych czasach trzeba stawiać czoła wyzwaniom”. Nawet w przypadku wcześniejszego końca gabinetu Olafa Scholza pomoc Niemiec dla Ukrainy nie wydaje się zagrożona.
Read moreOstatni dzień amerykańskiej kampanii
W ostatnim dniu kampanii wyborczej w USA Donald Trump i Kamali Harris koncentrują się na tak zwanych “swing states”. Na dzień przed wyborami Donald Trump odwiedzi trzy stany Karolinę Północną, Michigan i Pensylwanię. Stany te mają łącznie 50 głosów elektorskich. Ostatni dzień kampanii Kamala Harris spędzi w dysponującej 19 głosami elektorskimi Pensylwanii, gdzie będzie mieć 5 wieców wyborczych. Ostatnie dni kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych zdominowały emocje – uważa amerykanista, doktor Marek Kawa z Uczelni Korczaka. Jutro Amerykanie wybiorą prezydenta. W rozmowie z Polskim Radiem ekspert ocenił, że na finiszu kampanii zarówno Kamala Harris, jak i Donald Trump częściej stawiali na symbole, a rzadziej na program wyborczy. Doktor Marek Kawa przypomniał, że były prezydent na wiecu w Wisconsin wystąpił w kamizelce odblaskowej i wsiadł do śmieciarki. W ten sposób krytykował wypowiedź Joe Bidena, który zwolenników Donalda Trumpa nazwał “śmieciami”. “Wcześniej przez kwadrans symbolicznie pracował w restauracji McDonald’s. Z kolei Kamali Harris nieco tych symbolicznych momentów, sklejeń, zabrakło. Ale na przykład jedno z ostatnich swych przemówień wygłosiła w miejscu, gdzie Trump 6 stycznia 2021 roku – jak interpretuje wielu – spowodował, że nastąpił szturm na Kapitol” – mówił amerykanista. Według sondaży kluczowe dla wyniku wyborów będą głosowania w tak zwanych stanach wahających się. W tej kampanii jest ich siedem – Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Nevada, Arizona, Georgia i Karolina Północna. By wygrać, kandydat musi uzyskać co najmniej 270 głosów elektorskich. Przy okazji wyborów prezydenckich mieszkańcy USA wybiorą też cały skład Izby Reprezentantów oraz jedną trzecia Senatu. Elekcja dotyczy ponadto gubernatorów, burmistrzów, rad szkolnych i parlamentarzystów stanowych.
Read more








