Trump: moja cierpliwość do Putina się kończy
Prezydent USA Donald Trump podkreślił, że jego cierpliwość wobec Władimira Putina się kończy. “Kończy się i to szybko” – mówił w wywiadzie dla programu Fox and Friends. Jak dodał, do rozmów i porozumienia potrzebne są dwie strony. “To niesamowite, kiedy Putin chciał to zrobić, Zełenski nie chciał. Kiedy Zełenski chciał, Putin nie chciał. Teraz Zełenski chce, ale Putin… tu jest znak zapytania. Będziemy musieli zareagować bardzo, bardzo stanowczo” – wyjaśnił. Donald Trump zaznaczył, że Stany Zjednoczone są gotowe podjąć zdecydowane działania wobec Rosji, jeśli Kreml nadal będzie unikał rozmów i porozumienia z Ukrainą. Jednocześnie, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, ocenił, że naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony mogło być pomyłką. Była to pierwsza merytoryczna wypowiedź prezydenta USA na temat incydentu, jednak ani on, ani Biały Dom nie potępili działań Moskwy i nie wyrazili publicznie solidarności z Polską. (IAR)
Read moreUSA: Trump oddał hołd ofiarom z 11 września
Amerykanie oddają hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Prezydent Donald Trump uczestniczył w ceremonii w Pentagonie. Podczas wystąpienia zapewnił, że Ameryka nigdy nie zapomni o wydarzeniach sprzed 24 lat i wezwał do jedności kraju. Odczytanie nazwisk ponad 2 700 osób, które zginęły w wieżach World Trade Center, było głównym punktem ceremonii w Nowym Jorku. Nazwiska poległych odczytano także w Pentagonie, gdzie uderzył trzeci z porwanych samolotów. Obecny na uroczystości prezydent Donald Trump powiedział, że Ameryka zawsze będzie pamiętać o swoich bohaterach. “Obronimy kraj, któremu służyli, wartości, które wyznawali i wolność, za którą oddali życie” – mówił amerykański prezydent, który wziął udział w uroczystości wraz z pierwszą damą Melanią Trump. Uroczystości na cześć ofiar zamachów z 11 września odbyła się także w Shanksville w Pensylwanii pod pomnikiem ofiar katastrofy samolotu United Airlines, który spadł na ziemię zanim doleciał do celu. Na pokładzie znajdowało się 40 osób, którzy podjęli walkę z terrorystami. Zamachy z 11 września 2001 roku zostały przeprowadzone przez 19 terrorystów z al-Kaidy. Zginęło w nich prawie 3000 osób. Był to najtragiczniejszy atak na Stany Zjednoczone od czasu bombardowania Pearl Harbor. (IAR)
Read morePrezydent USA: straciliśmy Indie i Rosję na rzecz Chin
“Wygląda na to, że straciliśmy Indie i Rosję na rzecz najgłębszych, najciemniejszych Chin. Niech współpracuje im się długo i owocnie!” – napisał na platformie społecznościowej Truth Social prezydent USA Donald Trump. Kilka dni temu zarzucił Chinom, że z Rosją i Koreą Północną spiskują przeciwko Stanom Zjednoczonym. Amerykański prezydent odniósł się w ten sposób do szczytu prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Indii Narendry Modiego i przywódcy Chin Xi Jinpingiem. Ta trójka spotykała się ostatnio w Chinach, zarówno w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy, jak i BRICS. “Indie nadal skupiają się na konkretnym planie w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i mają nadzieję, że stosunki będą się rozwijać w oparciu o wzajemny szacunek i zainteresowanie” – oświadczyło MSZ Indii. W ocenie niektórych analityków Rosja, Chiny i Indie oraz pozostałe kraje Szanghajskiej Organizacji Współpracy zbierają przeciwników amerykańskiej polityki międzynarodowej i podejmują działania na rzecz tworzenia nowego porządku globalnego. (IAR)
Read moreK. Nawrocki rozpoczął wizytę w USA
Rozpoczęła się pierwsza wizyta zagraniczna Karola Nawrockiego. Prezydent jest w Waszyngtonie, gdzie za godzinę spotka się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem. W Waszyngtonie jest piękny, słoneczny poranek. Temperatura 21 stopni Celsjusza. Na położonym nieopodal Białego Domu budynku Blair House powiewa biało-czerwona flaga. To właśnie tam po przylocie do Waszyngtonu spędził noc prezydent Karol Nawrocki. Prezydent Nawrocki podjedzie limuzyną pod południowe wejście do Białego Domu, gdzie zostanie przywitany przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Niedługo potem obaj prezydenci mają obejrzeć pokaz lotniczy. Głównym punktem wizyty prezydenta Nawrockiego w Białym Domu będzie spotkanie z prezydentem USA w Gabinecie Owalnym. W programie przewidziano także robocze śniadanie obu delegacji, który odbędzie się w Sali Gabinetowej Białego Domu. Według planu prezydent Karol Nawrocki spędzi w Białym Domu około dwóch godzin. (IAR)
Read moreSpotkanie R. Sikorskiego z M. Rubio
Polsko-amerykańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa i energetyki oraz wspólne działania na rzecz trwałego i sprawiedliwego zakończenia wojny na Ukrainie. To tematy spotkania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z sekretarzem stanu Marco Rubio. Szefowie polskiej i amerykańskiej dyplomacji rozmawiali w Miami przy okazji wręczenia Nagrody Solidarności imienia Lecha Wałęsy. Wicepremier Sikorski wręczył sekretarzowi stanu plakat “W samo południe” z 1989 roku z podpisem prezydenta Lecha Wałęsy. “Symbolizuje on walkę z systemem komunistycznym oraz ochronę demokracji, czyli wartości, za które przyznawana jest Nagroda Solidarności” – napisało MSZ. Nagrodę wręczoną przez szefów dyplomacji Polski i USA w historycznym hotelu Birtmore w Miami-Coral Gables otrzymała Berta Soler – działaczka kubańskiej opozycji, która przebywa w areszcie domowym i nie mogła osobiście odebrać nagrody. W przesłaniu wideo podziękowała za nagrodę i za solidarność z narodem kubańskim. Podczas wystąpienia minister Sikorski przypomniał rolę Lecha Wałęsy, ruchu Solidarność, papieża Jana Pawła II, Ronalda Reagana i Stanów Zjednoczonych w obaleniu komunizmu. Radosław Sikorski powiedział, że Berta Soler reprezentuje cała kubańską opozycję. Marco Rubio podkreślił rolę Berty Soler w walce z opresją oraz fakt, że pozostała na Kubie, by kontynuować swoją walkę. Kilkakrotnie podziękował też polskiemu rządowi. (IAR)
Read moreUSA: strzelanina w katolickiej szkole w Minneapolis
Uzbrojony sprawca zastrzelił dwójkę dzieci i ranił 17 osób podczas mszy inaugurującej rok szkolny w katolickiej szkole podstawowej w Minneapolis. Sprawca strzelaniny odebrał sobie życie. Motyw jego działania nie jest znany. Do strzelaniny doszło w Kościele Zwiastowania Pańskiego na południu Minneapolis. Napastnik pojawił się na miejscu o 8:30 czasu lokalnego. “Sprawca miał karabin, strzelbę i pistolet” – mówił szef policji z Minneapolis Brian O’Hara. “Podszedł do budynku i zaczął strzelać przez okna kościoła do dzieci siedzących w ławkach” – dodał. O’Hara poinformował o 19 ofiarach strzelaniny. “Dwójka dzieci w wieku 8 i 10 lat została zastrzelona. Ich rodzice zostali poinformowani. 17 osób zostało rannych, w tym 14 dzieci. Dwójka z nich jest w stanie krytycznym” – powiedział szef policji Minneapolis. Sprawcą strzelaniny jest dwudziestokilkuletni mężczyzna, który odebrał sobie życie. Motywy jego działania nie są znane. Policja i FBI prowadzą dochodzenie. (IAR)
Read morePonad połowa Amerykanów popiera działania Trumpa ws. przestępczości w Waszyngtonie
Ponad połowa Amerykanów uważa, że działania prezydenta Donalda Trumpa na rzecz ograniczenia przestępczości w stolicy USA są uzasadnione – wynika z najnowszego sondażu Harvard/Harris. Badanie pokazuje wyraźny podział opinii w zależności od sympatii partyjnych. W sondażu Harvard/Harris 54 procent badanych uznało, że inicjatywy Trumpa są konieczne dla powstrzymania przestępczości w Waszyngtonie a 46 procent oceniło je jako nieuzasadnione i zbędne. Opinie różniły się w zależności od sympatii politycznych. Aż 85 procent Republikanów poparło działania prezydenta, podczas gdy 72 procent Demokratów uznało je za niepotrzebne. Wśród niezależnych wyborców niemal równo rozkładały się głosy – 47 procent poparło działania Trumpa, a 53 procent było im przeciwnych. Sondaż przeprowadzono po decyzjach Trumpa o wysłaniu do stolicy Gwardii Narodowej, podporządkowaniu sobie policji metropolitalnej oraz ogłoszeniu stanu zagrożenia przestępczością. Opinie na temat poziomu przestępczości w Waszyngtonie są podzielone: 35 procent badanych twierdzi, że rośnie, tyle samo – że pozostaje bez zmian, a 31 procent – że spada. (IAR)
Read moreUSA: prezydent Trump zapowiada cła za wprowadzenie podatku cyfrowego
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiada, że nałoży dodatkowe cła na kraje, które wprowadzą podatek cyfrowy. Do nalożenia takiego podatku przygotowuje się między innymi Polska. Zdaniem Donalda Trumpa podatki cyfrowe mają na celu szkodzenie amerykańskim technologiom i ich dyskryminację. Twierdzenia te odrzuca Komisja Europejska. “Unia Europejska i jej państwa członkowskie mają suwerenne prawo do regulowania działalności gospodarczej na naszym terytorium, która jest zgodna z naszymi demokratycznymi wartościami” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Komisji Europejskiej Paula Pinho. “Odnosząc się do oświadczeń prezydenta Trumpa o tym, że atakujemy amerykańskie firmy, możemy im stanowczo zaprzeczyć” – dodał rzecznik Unii do spraw technologii Thomas Regnier. “Ostrzegam wszystkie kraje stosujące podatki cyfrowe, jeśli te dyskryminujące działania nie zostaną zniesione, nałożę znaczne dodatkowe cła na eksport tych krajów do USA i wprowadzę ograniczenia eksportowe na nasze wysoce chronione technologie i układy scalone” – napisał amerykański prezydent w mediach społecznościowych. “Co więcej, w sposób skandaliczny dają one całkowitą przepustkę największym chińskim firmom technologicznym” – dodał we wpisie. Prezydent USA napisał także, że Ameryka i amerykańskie firmy technologiczne nie są już ani “skarbonką”, ani “popychadłem” świata. “Okażcie szacunek Ameryce i naszym niesamowitym firmom technologicznym albo rozważcie konsekwencje!” – ostrzegł Donald Trump. Zdaniem wiceministra cyfryzacji Dariusza Standerskiego podatek cyfrowy nie wpłynie na relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Wczoraj (25.08) mówił w Polskim Radiu 24, że liczy w tej kwestii na dobre relacje prezydentów Karola Nawrockiego i Donalda Trumpa. Według planów resortu, stawka podatku cyfrowego ma wynosić trzy procent, a zapłacą go firmy, które mają więcej niż 750 milionów euro globalnych przychodów. Podatek będzie można pomniejszyć o równowartość zapłaconego w Polsce podatku CIT. Projekt ustawy o podatku cyfrowym ma być gotowy do końca roku. (IAR)
Read moreUSA: D. Trump wprowadza kary za palenie flagi
Prezydent Donald Trump podpisał dekret, który ma doprowadzić do karania więzieniem osób, które palą amerykańską flagę. Biały Dom zapewnia, że nowe przepisy nie będą naruszać zagwarantowanej w konstytucji wolności wypowiedzi. Prawo do palenia flagi zalegalizował kilka dekad temu Sąd Najwyższy USA. Podczas wystąpienia w Gabinecie Owalnym Donald Trump powiedział, że chce ścigać palenie flagi zwłaszcza wtedy, gdy prowadzi do przemocy lub zamieszek. „Jeśli spalisz flagę, dostaniesz rok więzienia” – powiedział prezydent, przekonując, że dzięki temu proceder natychmiast ustanie. „Ludzie w naszym kraju nie chcą widzieć palenia flagi i jej opluwania” – dodał. Amerykańska konstytucja chroni wolność słowa i pokojowe protesty. W 1989 roku Sąd Najwyższy orzekł, że samo palenie flagi jest formą politycznej wypowiedzi i nie może być karane. Prokurator generalna Pam Bondi podkreśliła, że rząd będzie dążył do egzekwowania dekretu bez naruszania tego orzeczenia. Palenie amerykańskiej flagi było powszechną formą protestu podczas wojny wietnamskiej. W ostatnich latach zjawisko to w USA jest stosunkowo rzadkie. (IAR)
Read morePoczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do USA
Poczta Polska zawiesza od poniedziałku (25.08) przyjmowanie przesyłek do Stanów Zjednoczonych. “Decyzja ta została wymuszona przez ograniczenia nałożone przez władze USA oraz przewoźników lotniczych, co uniemożliwia realizację dostaw” – informuje w komunikacie Poczta. Chodzi o cła, które zaczną obowiązywać od 29 sierpnia. Prezydent Donald Trump postanowił o zniesieniu bezcłowego wwozu do kraju paczek o wartości poniżej 800 dolarów. Korzystały z tego przede wszystkim zagraniczne serwisy e-commerce, które wysyłały setki milionów paczek do amerykańskich konsumentów. Ograniczenia Poczty Polskie do odwołania dotyczą: pocztowych, w tym z zadeklarowaną wartością; przesyłek listowych z zadeklarowaną wartością; przesyłek listowych nierejestrowanych, poleconych; przesyłek Global Ekspres; przesyłek EMS. Zmiany nie dotkną za to przesyłek listowych nierejestrowanych i przesyłek poleconych bez zawartości towarów – tylko z korespondencją i dokumentami. Również w innych państwach wprowadzane są ograniczenia w wysyłaniu paczek do USA. Poczta czeska nie przyjmuje ich od dziś (22.08) a słowacka od poniedziałku (25.08). Poczta austriacka zawiesza wysyłki do Stanów Zjednoczonych od wtorku (26.08). Czeska poczta zrobiła wyjątek dla paczek o wartości poniżej stu dolarów. Wysyłka wiąże się jednak z wypełnieniem deklaracji celnej. To z kolei oznacza dodatkowe procedury i wydłużony czas doręczenia. Austriacy pozwolą na wysyłkę paczek o wartości poniżej 100 dolarów w ramach przesyłek standardowych. Zawieszenie nie obejmie również usługi premium. (IAR)
Read more









