Rosja obawia się o bezpieczeństwo elektrowni atomowej Kursk

Ukraińska ofensywa na terytorium obwodu kurskiego stanowi “bezpośrednie zagrożenie” dla Kurskiej Elektrowni Atomowej – oświadczyła rosyjska agencja atomowa Rosatom. “Na ten moment istnieje realne niebezpieczeństwo ataków i prowokacji ze strony armii Ukrainy” – dodano w komunikacie. Ukraińcy od pięciu dni nacierają w kierunku miast Kursk i Kurczatow. Z najnowszych informacji wynika, że strefa walk znajduje się obecnie w odległości 50 kilometrów od elektrowni. Do tej pory żołnierze z Ukrainy zajęli kilka wsi i pięciotysięczne miasto Sudża. Rosyjskie władze ogłosiły w obwodach kurskim, biełgorodzkim i briańskim stan operacji antyterrorystycznej. Z kolei rosyjskie media niezależne informują, że Moskwa podejmuje chaotyczne działania, aby powstrzymać Ukraińców. Między innymi na oślep strzela rakietami z systemów Iskander.

Read more

Władze Izraela o ataku na szkołę w Strefie Gazy

Władze Izraela oświadczyły, że w budynku szkoły, który był celem niedawnego precyzyjnego ataku rakietowego, przebywało ok. 20 bojowników Hamasu. Przedstawiciel Sił Obronnych Izraela Nadav Shoshani w serwisie X napisał, że placówka była centrum dowodzenia przywódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu.  Wcześniej kierowane przez Hamas media państwowe podały, że w szkole przebywali uchodźcy, a liczba ofiar przekroczyła 100. Nadav Shoshani dodał, że liczba ta jest sprzeczna z informacjami Sił Obronnych Izraela. Nie sprecyzował przy tym, ile dokładnie osób mogło zginąć w nalocie.

Read more

USA: Iran próbuje wpłynąć na amerykańskie wybory prezydenckie

Irańscy agenci nasilili próby wpływania na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i monitorowania ich. Tworzą fałszywe serwisy informacyjne, skierowane do wyborców liberalnych i konserwatywnych – pisze w specjalnym raporcie Microsoft. Został on opracowany na podstawie ogromnego zasobu wewnętrznych danych Microsoftu.  Jedna z fałszywych witryn informacyjnych, stworzona przez irańskich agentów, nazwała byłego prezydenta Donalda Trumpa „nafaszerowanym opioidami słoniem w składzie porcelany i szalonym lichwiarzem” – donosi Microsoft. Inny fałszywy, serwis wspierany przez Iran, opisuje siebie jako „zaufane źródło konserwatywnych wiadomości” w Savannah w stanie Georgia i koncentruje się na kwestiach LGBT i zmianie płci.  Żadna z witryn nie zyskała dużej popularności w mediach społecznościowych, ale – według Microsoftu – może się to zmienić w okresie zbliżania się wyborów. “Irańczycy przygotowali grunt pod kampanie wpływu na popularne tematy związane z wyborami i zaczęli aktywować te kampanie w celu wywołania kontrowersji lub wpłynięcia na wyborców, szczególnie w stanach wahających się” – napisał na swoim blogu Clint Watts, dyrektor generalny Microsoftu.  Firma poinformowała także, że grupa hakerska, powiązana z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, w czerwcu próbowała włamać się na konto e-mail wysokiego rangą urzędnika biorącego udział w kampanii prezydenckiej.

Read more

UK: policja bada sprawę kradzieży pracy Banksy’ego

Policja bada sprawę zniknięcia pracy znanego artysty Banksy’ego z południowo-wschodniego Londynu. Przetrwała tylko kilka godzin, potem ją skradziono. W Londynie powstało “zoo Banksy’ego”. Od paru dni w Londynie pojawiają się zwierzaki. W centrum trąbami machają sobie z okien dwa słonie. Na zachodzie górska kozica przycupnęła na murku. Na wschodzie małpy zwisają z jednego z wiaduktów nad Brick Lane. A na południowym wschodzie, w Peckham, wył wilk. Wył tylko parę godzin. Bo w biały dzień trzech mężczyzn zabrało antenę satelitarną, na której został namalowany. “Przyszli z drabiną. Szybko wspięli się na górę. ten z góry podał antenę drugiemu czekającemu na dole. To trwało około 90 sekund i już ich nie było” – opowiada świadek, Tom Kellow. To pierwszy taki przypadek w Peckham. W zeszłym roku także, w biały dzień, dwóch mężczyzn ukradło inną pracę, przeróbkę znaku “stop”. Prace Banksy’ego to łakomy kąsek. Osiągają na aukcjach ceny idące w setki tysięcy, a nawet miliony funtów. To trochę paradoks, bo Banksy jest artystą, który często z pasją i kąśliwym humorem bierze na celownik kapitalizm, świat wielkich pieniędzy i konsumpcjonizm. “Jestem przekonany, że dla niego to jest najmniej interesujący aspekt. Nie obchodzi go, czy jego praca jest warta 50 czy milionów funtów. To jasne, że nie pieniądze go motywują” – mówi Polskiemu Radiu James Peake, autor podcastu poświęconego artyście.

Read more

USA: na Florydzie rozpoczęła się cykliczna akcja polowania na pytony birmańskie

Na Florydzie w USA rozpoczęła się coroczna akcja polowania na pytony birmańskie. To inwazyjny gatunek stanowiący zagrożenie dla lokalnej fauny. Akcja Florida Python Challenge po raz pierwszy została zorganizowana 10 lat temu, obok polowania na węże, jej celem jest także promowanie regionu Everlades na Florydzie, gdzie odbywa się polowanie. W tym roku do akcji zgłosiło się około 600 osób. Uczestnicy polowania dzielą się na trzy kategorie: myśliwi zatrudnieni przez stan Floryda, myśliwi, którzy pracują lub pracowali w wojsku oraz amatorzy. Myśliwi wcześniej przeszli szkolenie online w trakcie którego nauczyli się jak rozpoznać inwazyjny gatunek pytona birmańskiego. Akcja będzie trwać 10 dni w trakcie których polowanie odbywać się będzie w wyznaczonych rewirach. W każdej z grup osoba która zabije najwięcej węży otrzyma dwa i pół tysiąca dolarów a osoba która zabije najdłuższego pytona: tysiąc dolarów. Główna nagroda za zabicie największej liczby gadów, wspólna dla wszystkich grup, wynosi dziesięć tysięcy dolarów. W ubiegłorocznej odsłonie akcji zlikwidowano 209 węży, zwyciężył Paul Hobbs, który upolował 20 pytonów birmańskich. Pytona birmańskiego po raz pierwszy na Florydzie zaobserwowano w latach 30. XX wieku. Polowanie na ten gatunek w tym stanie trwają przez cały rok, nie tylko w trakcie akcji Florida Python Challenge. Gatunek ten stanowi zagrożenie dla lokalnego ekosystemu, ponieważ żeruje na rodzimych gatunkach i wypiera drapieżniki, które naturalnie występują na południu Florydy.

Read more

Pokazy Chicago Air and Water Show w ten weekend

Coroczne pokazy wodno-lotnicze Chicago Air and Water Show powracają do naszego miasta już jutro. Wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy w 1959 roku jako pokaz lotniczy o budżecie 88 dolarów. Teraz jest jednym z największych tego rodzaju wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, a udział jest całkowicie bezpłatny. Chicago Air and Water Show będzie odbywać się w ten weekend wzdłuż linii brzegowej jeziora Michigan w godzinach 10:30-3 pm każdego dnia. Pokazy odbędą się wzdłuż nabrzeża jeziora od Fullerton do Oak Street, a North Avenue Beach posłuży jako centrum pokazów. Chicago Air and Water Show jest bezpłatne i obejmie formacje, takie jak U.S. Navy Blue Angels i U.S. Army Parachute Team Golden Knights. “Chicago Air & Water Show to wielki spektakl wyjątkowy dla naszego wspaniałego miasta, łączący najlepszych na świecie pilotów i żeglarzy na tle pięknego jeziora Michigan i naszej oszałamiającej panoramy Chicago” – powiedział burmistrz Brandon Johnson. “Cieszymy się, że ponownie możemy powitać ryk odrzutowców i miliony widzów na nabrzeżu jeziora na corocznym pokazie, który jest częścią kwintesencji letniego doświadczenia Chicago”. Nowością w tym roku jest pilot akrobacyjny RJ Gritter na pokładzie swojego akrobatycznego Decathalon 150 CS oraz Trojan Phlyers, którzy zaprezentują swój historyczny samolot North American Aviation Company T-28B. W czwartek po południu wielu mieszkańców Chicago donosiło, że słyszało i widziało już formację Blue Angels ćwiczącą nad jeziorem. Wydarzenie uświetni wspomniana formacja, która nie wystąpiła na pokazie w 2023 roku, oraz Zespół Spadochronowy Armii Stanów Zjednoczonych Golden Knights. Według urzędników, U.S. Navy Blue Angels “są najstarszą eskadrą pokazów lotniczych w USA, która po raz pierwszy latała w 1946 roku”.

Read more

Chicago: strzelanina w North Lawndale, 2 osoby nie żyją

Mężczyzna i kobieta zostali śmiertelnie postrzeleni w czwartek wieczorem w zachodniej części miasta. Do strzelaniny doszło przy 3400 West Douglas Boulevard w dzielnicy North Lawndale. Policja powiedziała, że mężczyzna i kobieta stali w przejściu budynku mieszkalnego, gdy padły strzały. Kobieta została postrzelona w głowę i przewieziona do szpitala, gdzie stwierdzono jej zgon. Mężczyzna został postrzelony w głowę i klatkę piersiową i przewieziony do szpitala Mount Sinai, gdzie później zmarł. Nikt nie został zatrzymany. Okoliczności zdarzenia są obecnie badane.

Read more

Putin zwołał specjalne posiedzenie RB w sprawie Kurska

Władimir Putin zwołał drugie, od początku tygodnia, specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Rosji. Od 6 sierpnia w obwodzie kurskim trwa ofensywa ukraińskich wojsk. To pierwsze, po 1945 roku, wtargnięcie obcej armii na terytorium Rosji. Moskwa została zmuszona do przerzucenia rezerw na tereny objęte walkami. Według niezależnych mediów, ukraińska armia niszczy kolumny rosyjskich wojsk, i głównymi drogami zmierza w kierunku miejscowości Kurczatow. To tam znajduje się Kurska Elektrownia Atomowa. O tym jak przeciwdziałać natarciu Ukraińców rozmawiają z Władimirem Putinem szefowie resortów siłowych i służb. Przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa, resort obrony wydał komunikat, w którym przyznał, że prowadzone są działania wojskowe z użyciem ciężkiego sprzętu i lotnictwa. Ministerstwo w specjalnym komunikacie podało, że do obwodu kurskiego zostały przerzucone rezerwy wojskowe. Wcześniej rząd ogłosił w obwodzie kurskim stan „sytuacji nadzwyczajnej znaczenia federalnego”.

Read more

Premier Japonii zaapelował w Nagasaki o rezygnację z broni jądrowej

Premier Japonii zaapelował, aby Nagasaki pozostało ostatnim miastem, które doświadczyło skutków broni jądrowej. Fumio Kishida mówił o tym podczas obchodów 79. rocznicy zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej. Premier Fumio Kishida powiedział, że Japonia nie przestanie domagać się od społeczności międzynarodowej rezygnacji z broni jądrowej. W tym kontekście przypomniał o rosyjskich groźbach użycia tego typu uzbrojenia. Burmistrz Nagasaki Shiro Suzuki natomiast stwierdził, że przez długi czas pokój na świecie uznawano za oczywistość. Tymczasem Rosja kontynuuje agresję wobec Ukrainy, a na Bliskim Wschodzie rośnie napięcie. O 11:02 czasu lokalnego, czyli w chwili, gdy 79 lat temu Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki, minutą ciszy uczczono pamięć ofiar. W uroczystościach w tamtejszym Parku Pokoju uczestniczyło około 2300 osób, w tym przedstawiciele stu państw.  W obchodach nie wzięli udziału dyplomaci kilku państw, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch. Była to reakcja na niezaproszenie ambasadora Izraela. Tymczasem palestyński przedstawiciel otrzymał zaproszenie. Odwrotna sytuacja była trzy dni wcześniej w Hiroszimie. Na tamtejsze uroczystości został zaproszony reprezentant Izraela, a zaproszenia nie otrzymał palestyński przedstawiciel. Z kolei dyplomaci z Rosji i Białorusi nie są zapraszani na obchody w Hiroszimie i Nagasaki od trzech lat, to znaczy od początku prowadzonej w pełnej skali inwazji na Ukrainę. 9 sierpnia 1945 roku, na skutek zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Nagasaki zginęło około 74 tysięcy osób. W wyniku dokonanego trzy dni wcześniej ataku jądrowego na Hiroszimę natomiast zginęło około 140 tysięcy ludzi.

Read more