USA: systemy Patriot będą przekierowane na Ukrainę

0
Fot. HowStuffWorks
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amerykańskie systemy przeciwrakietowe Patriot przeznaczone dla innych krajów zostaną przekierowane na Ukrainę. Ma to pomóc Ukraińcom w obronie miast i infrastruktury krytycznej. Rząd USA zamierza wstrzymać wszystkie zamówienia na Patrioty do czasu, gdy Ukraina będzie miała wystarczająco dużo rakiet przeciwlotniczych, by skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami. Jak podaje Financial Times, według źródeł zbliżonych do Pentagonu decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona jeszcze dziś.

W ubiegłym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden obiecał dostarczenie dodatkowych systemów obrony powietrznej na Ukrainę. Wśród nich mają się znaleźć baterie rakietowe Patriot, które zdaniem Kijowa są niezbędne do odparcia masowych ataków rakietowych na elektrownie i inne obiekty infrastruktury krytycznej.

Amerykański przywódca powiedział, że pięć krajów zgodziło się wysłać Patrioty i inne systemy obrony powietrznej na Ukrainę. Dodał również, że inne kraje oczekujące dostarczenia amerykańskich systemów będą musiały poczekać do chwili wypełnienia potrzeb Ukrainy.
W tej chwili na dostawy amerykańskich rakiet i systemów obrony przeciwlotniczej oczekują Polska, Rumunia i Niemcy. Dodatkowo kraje NATO złożyły zamówienie na 1000 rakiet systemu Patriot. Hiszpania, Grecja i Rumunia posiadające w arsenale Patrioty odmówiły przeniesienia swoich systemów na Ukrainę. Również Polska nie zgodziła się na wysłanie tych systemów wyjaśniając, że chronią one infrastrukturę wykorzystywaną do dostaw broni na Ukrainę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!