Floryda: rekordowe opady deszczu, zalana Sarasota

0
Fot. Sarasota Herald-Tribune
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Deszcz na Florydzie pobił 52-letni rekord miasta Sarasota. Gubernator DeSantis ogłosił wczoraj stan wyjątkowy, dziś zrobiły to władze miasta. Deklaracja zapewnia miastu elastyczność w zakresie wydatków i alokacji zasobów w związku z obfitymi opadami deszczu i powodzią. Stan wyjątkowy został podniesiony również w regionach Fort Lauderdale, Broward, Miami-Dade, Collier, Lee.

Burze dotarły na Florydę na początku tego tygodnia, a ulewny deszcz pobił już rekord miasta po tym, jak we wtorek w Sarasocie spadło ponad 10 cali (25 cm) deszczu.

Meteorolodzy spodziewali się, że najsilniejsze deszcze wystąpią od środy do piątku, ale ulewy już przyniosły potop w południowo-zachodniej Florydzie, w tym w Fort Myers i Sarasocie. W ciągu zaledwie godziny w Sarasocie spadło tak dużo deszczu, że we wtorek wieczorem pobity został 52-letni rekord opadów o prawie cal.

“Deszcz przekroczył 10,3″ tylko od wtorku oficjalnie w Sarasocie. W rzeczywistości 3.93” deszczu spadło w ciągu godziny (7-8 PM) we wtorek, co jest największą ilością zaobserwowaną w ciągu 1 godziny w historii rekordów pogodowych w mieście Sarasota (1972). Co więcej, statystycznie tak duża ilość deszczu w tak krótkim czasie w tych regionach to zaledwie 0,1 proc szans na takie zjawisko w ciągu roku.

Poprzedni rekord opadów wynosił 3,03 cala i został odnotowany 1 stycznia 2006 roku. Przekroczył on również średnią miesięczną ilość opadów w Sarasocie w czerwcu o 3 cale. Miasto zazwyczaj odnotowuje około 7 cali deszczu w ciągu całego miesiąca.

Od wtorku na niektórych obszarach południowej Florydy spadło ponad 20 cali (50 centymetrów) deszczu, a w ciągu najbliższych kilku dni przewidywane są dalsze opady.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!